Шахснинг шаъни ҳимояси суд орқали ҳимоя қилинадиган муҳим ҳуқуқларидан биридир
Олий судда “Шаън, қадр-қиммат ва ишчанлик обрўсини суд орқали ҳимоя қилишда қонунчиликни қўллаш амалиёти ва муаммолари” мавзусидаги конференция ташкил этилди.
Маълумки, шахснинг шаъни, қадр-қиммати, ишчанлик обрўсини ҳимоя қилиш – шахснинг ва унинг эзгу номини муҳофаза этишнинг энг муҳим конституциявий кафолатларидан биридир.
Ахборот технологиялари, ижтимоий тармоқлар ва аноним алоқа тармоқларининг шиддатли ривожланиши бу соҳада суд ҳимояси учун янги муаммоларни келтириб чиқармоқда.
Натижада суд ишлари янада мураккаблашиб, масъулият ошиб бормоқда.
Конференцияда шаън, қадр-қиммат ва ишчанлик обрўсини ҳимоя қилиш бўйича низолар юзасидан суд амалиёти қандай шаклланаётгани, бу соҳада қандай муаммоларга дуч келинаётгани ҳамда қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини янада такомиллаштириш учун қандай чора-тадбирлар кўриш зарурлиги ҳақида ўзаро фикр алмашилди.
Ушбу муаммонинг долзарблиги нафақат ҳуқуқий, балки номоддий неъматларни ҳимоя қилишнинг ижтимоий аҳамияти билан ҳам белгиланади. Шаън, қадр-қиммат ва ишчанлик обрўсига путур етказувчи маълумотлар илгаригидан ҳам тезроқ ва кенг миқёсда тарқалмоқда.
Фуқароларимиз ўз обрўси ва қадр-қимматига қилинган ҳар қандай тажовузларга нисбатан адолатли, тез ва малакали муносабат билдирилишини истамоқда.
Сўнгги йиллар статистикаси шундай ишлар сонининг барқарор ўсиш тенденциясини кўрсатяпти.
Хусусан, 2023 ва 2024 йилларда жами 44  (2023 йилда 22, 2024 йилда 22) фуқароларнинг шаън, қадр-қиммат ва ишчанлик обрўсини ҳимоя қилиш билан боғлиқ фуқаролик ишлари кўриб чиқилган бўлса, жорий йилнинг биринчи ярмининг ўзида бу рақамлар каррасига кўпайиб, 47  фуқаролик ишини ташкил қилган ва мазкур ишларнинг 37 таси ёки 79 фоизи қаноатлантирилиб, жавобгарлардан 23,7 миллион сўм моддий ва 403,6 миллион сўм маънавий зарар ундирилган.
Статистик маълумотлардан кўриш мумкинки, судлар шаън ва ишчанлик обрўсини ҳимоя қилиш бўйича тобора кўпроқ даъво талабларини кўриб чиққан. Аксарият ҳолларда даъво талаблари қаноатлантирилган. Айниқса, интернет нашрларига оид бундай ишлар сони сезиларли даражада ортган. Бу тенденция бизнинг олдимизга содир бўлаётган воқеаларни илмий-амалий жиҳатдан тушуниш вазифасини қўймоқда.
Суд амалиёти олдида турган муаммолардан бири сифатида ушбу тоифадаги ишлар бўйича далилларни баҳолашнинг ягона стандартлари йўқлиги, маълумотларнинг обрўга путур етказувчи хусусиятини аниқлашда турлича ёндашувлар, маънавий зарарни қоплаш миқдорини белгилашдаги қийинчиликлар, шаън, қадр-қимматни ҳимоя қилиш ҳуқуқи ва сўз эркинлиги ўртасидаги мувозанат мезонларининг ишлаб чиқилмагани, рақамли манбалардан ахборотни ўчириш ва уни блоклаш билан боғлиқ масалаларнинг етарли даражада тартибга солинмаганини санаб ўтиш мумкин.
Ўхшаш вазиятларга турлича ёндашувлар мавжуд бўлган шароитда шаън, қадр-қиммат ва ишчанлик обрўсини ҳимоя қилиш тўғрисидаги ишлар бўйича суд амалиётининг бир хиллигини таъминлаш зарур.
Шу муносабат билан сўнгги 2-3 йилдаги ушбу тоифадаги ишлар бўйича суд амалиётини ҳар томонлама умумлаштириш, айни пайтда 1992 йил 19 июндаги Олий суд пленумининг “Суд амалиётида фуқаро ва ташкилотларнинг шаъни, қадр-қиммати
ва ишчанлик обрўсини ҳимоя қилиш ҳақидаги қонунларни қўллаш тўғрисида”ги қарорининг янги таҳририни замонавий тенденцияларга мутаносиб янги таҳрирда ишлаб чиқиш, судьялар ва жараён иштирокчилари учун махсус услубий материаллар ва амалий қўлланмалар тайёрлашни йўлга қўйиш зарур.
Амалиётни умумлаштириш нафақат муаммоли нуқталарни ва ижобий мисолларни аниқлаш имконияти, балки янги стандарт ва тавсияларни ишлаб чиқиш учун самарали воситадир.
Тадбирда бугунги кунда судларимизга интернет ва бошқа рақамли муҳитларда маълумотларни тарқатиш ҳолатларига нисбатан анъанавий қонун нормаларини қўллаш, шунингдек, фикр ва фактик баёнотларни фарқлаш бўйича аниқроқ тушунтиришлар кераклиги қайд этилди.

Честь человека защищается судом
В Верховном суде Республики Узбекистан прошла конференция на тему «Практика и проблемы применения законодательства при защите чести, достоинства и деловой репутации граждан в суде».
Как известно, защита чести, достоинства и деловой репутации граждан является одной из важнейших конституционных гарантий защиты личности и ее доброго имени.
Стремительное развитие информационных технологий, средств связи создает новые проблемы для судебной защиты в этой сфере. В результате усложняется процесс судопроизводства и повышается ответственность.
На конференции состоялся обмен мнениями о том, как развивается судебная практика по рассмотрению споров о защите чести, достоинства и деловой репутации граждан, какие проблемы встречаются и какие меры необходимо принять для дальнейшего совершенствования законодательства и правоприменительной практики в этой сфере.
Актуальность данной проблемы определяется не только правовой, но и социальной значимостью защиты нематериальных благ. В современном мире порочащая честь, достоинство и деловую репутацию информация распространяется быстрее и шире, чем когда-либо прежде.
Наши граждане хотят справедливого, оперативного и компетентного реагирования на любые посягательства на их честь и достоинство.
Статистика последних лет показывает стабильный рост числа таких дел. Так, в 2023 и 2024 годах было рассмотрено 44 гражданских дела, связанных с защитой чести, достоинства и деловой репутации граждан, а в первом полугодии текущего года этот показатель резко увеличился и составил 47 гражданских дел. Из них 37 дел, или 79% были удовлетворены, с ответчиков взыскано 23,7 млн сумов материального и 403,6 млн сумов морального ущерба.
Данные статистики свидетельствуют о том, что суды рассматривают все больше исков о защите чести и деловой репутации граждан. В большинстве случаев иски удовлетворяются. В частности, значительно возросло число подобных дел, связанных с интернет-публикациями. Такая тенденция ставит перед нами задачу научного и практического осмысления происходящих событий.
Среди проблем судебной практики можно перечислить отсутствие единых стандартов оценки доказательств по данной категории дел, различные подходы к определению порочащего характера информации, сложности в определении размера компенсации морального ущерба, отсутствие четких критериев баланса права на защиту чести, достоинства и свободы слова, а также недостаточная регламентация вопросов, связанных с удалением и блокировкой информации из цифровых источников.
В условиях различных подходов к решению схожих ситуаций необходимо обеспечить единый принцип судебной практики по делам о защите чести, достоинства и деловой репутации.
Для этого необходимо обобщить судебную практику последних 2-3 лет по данной категории дел, а также разработать новую редакцию постановления Пленума Верховного Суда от 19 июня 1992 года «О практике применения судами законодательства о защите чести, достоинства и деловой репутации граждан и организаций» в соответствии с современными тенденциями, наладить подготовку специальных методических материалов и практических пособий для судей и участников процесса.
Обобщение практики – это не только возможность выявить проблемные точки и положительные примеры, но и действенный инструмент для разработки новых стандартов и рекомендаций.
На мероприятии отмечалось, что сегодня наши суды нуждаются в более точных разъяснениях по применению традиционных правовых норм к случаям распространения информации в интернете и другой цифровой среде.