Хитой Халқ Республикаси делегациясининг мамлакатимизга ташрифи бошланди
18 август куни 14-чақириқ Умумхитой қўмитаси Халқ сиёсий маслаҳатлашув кенгашининг доимий аъзоси, Миллий ва диний ишлар бўйича комиссия бошлиғининг ўринбосари, Хитой инсон ҳуқуқларини ўрганиш бўйича жамиятининг ижрочи  вице-президенти  Цзян Цзяньго бошчилигидаги делегация аъзолари мамлакатимизга ташриф буюрди. Меҳмонларни “Тошкент” халқаро аэропортида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари Мирзатилла Тиллабоев кутиб олди.
Хитой Халқ Республикаси делегациясининг ташрифи Ўзбекистон Республикаси Олий суди раҳбарияти билан учрашувдан бошланди. Ташриф дастурида, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида учрашувлар ўтказиш белгиланган.
ХХР делегацияси ташрифининг иккинчи куни  пойтахтимизда Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпиннинг ўзбек тилида илк бор нашр этилган "Инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилиш ва кафолатлаш тўғрисида" номли китобининг тақдимоти бўлиб ўтади. Бундан ташқари, ушбу китоб мазмун-моҳиятига бағишланган илмий-амалий семинар ўтказиш режалаштирилган.

Начался визит делегации КНР в Узбекистан
18 августа начался визит в Узбекистан делегации постоянным членом Народного политического консультативного совета Всекитайского комитета 14-го созыва, заместителем председателя Комиссии по национальным и религиозным делам, исполнительным вице-президентом Китайского общества по изучению прав человека Цзян Цзянго.
В международном аэропорту Ташкента гостей встречал первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Мирзатилла Тиллабаев.
Визит делегации Китайской Народной Республики начался со встречи с руководством Верховного суда Республики Узбекистан.
В программе визита также встречи в Министерстве юстиции Республики Узбекистан и Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека.
Во второй день визита китайской делегации в Ташкенте состоится презентация книги Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина «Об уважении и обеспечении прав человека», впервые изданной на узбекском языке. Кроме того, запланирован научно-практический семинар, посвященный содержанию этой книги.