Ўзбекистон Варшава конференцияси доирасида гендер тенглик соҳасидаги ютуқларини тақдим этди
Олий Мажлис Сенати аъзоси Гулнора Маруфова Ўзбекистон делегацияси таркибида Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси томонидан ўтказилаётган Инсонийлик мезонлари бўйича Варшава конференциясида иштирок этди.
Мазкур анжуман доирасида “Гендер тенглик истиқболлари: Ўзбекистоннинг аёллар ҳуқуқлари бўйича глобал кун тартибига қўшган ҳиссаси” мавзусида тадбир ташкил этилди.
Тадбирдан кўзланган мақсад Ўзбекистоннинг хотин-қизлар ҳуқуқларини илгари суриш ва гендер тенгликни таъминлаш соҳасидаги ютуқларини тақдим этиш, шунингдек, ушбу соҳадаги тараққиётни жадаллаштириш масалалари бўйича халқаро мулоқотни мустаҳкамлашга кўмаклашишдан иборат.
Мунозарада 40 дан ортиқ иштирокчи, шу жумладан, ЕХҲТга аъзо давлатлар дипломатик ваколатхоналари, фуқаролик жамияти, халқаро ташкилотлар ва академик институтлар вакиллари қатнашди.
Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори ўринбосари Д.Муратова бошчилигида панель муҳокамаси шаклида ўтказилди.
Сенатор Г. Маруфова ўз чиқишида парламентнинг аёллар ҳуқуқларини илгари суриш бўйича фаол платформага айланганини таъкидлаб, 2030 йилгача мўлжалланган Гендер тенгликка эришиш бўйича миллий стратегиянинг бу борадаги ижобий таъсиригп эътибор қаратди. Аёлларнинг иқтисодий мустақиллигини таъминлаш чора-тадбирлари, жумладан, имтиёзли кредитлаш дастурлари ва таълим ташаббусларига алоҳида урғу берилди.
Муҳокама иштирокчилари мамлакат раҳбариятининг юксак сиёсий иродаси ва кенг кўламли қонунчилик ислоҳотлари асосида Янги Ўзбекистонда гендер тенглик соҳасида сезиларли ютуқларга эришилганини бир овоздан эътироф этдилар.

Узбекистан представил свои достижения в сфере гендерного равенства в рамках Варшавской конференции
Член Сената Олий Мажлиса Гулнора Маруфова в составе делегации Узбекистана приняла участие в Варшавской конференции по человеческому измерению, проводимой Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ (БДИПЧ).
В ее рамках состоялось мероприятие на тему «Перспективы гендерного равенства: вклад Узбекистана в глобальную повестку дня по правам женщин».
Цель мероприятия — представить достижения Узбекистана в области продвижения прав женщин и обеспечения гендерного равенства, а также способствовать укреплению международного диалога по вопросам ускорения прогресса в данной сфере.
Дискуссия объединила более 40 участников, включая представителей дипломатических миссий государств-участников ОБСЕ, гражданского общества, международных организаций и академических институтов.
Мероприятие прошло в формате панельной дискуссии под модерацией заместителя директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Д. Муратовой.
Сенатор Г. Маруфова в своем выступлении отметила трансформацию парламента в активную платформу для продвижения прав женщин и подчеркнула положительное влияние Национальной стратегии по достижению гендерного равенства до 2030 года. Особое внимание было уделено мерам по обеспечению экономической независимости женщин, включая программы льготного кредитования и образовательные инициативы.
Участники дискуссии единодушно подчеркнули значительный прогресс Узбекистана в области гендерного равенства, основанный на высокой политической воле руководства страны и масштабных законодательных реформах.