Россия Фанлар академияси Давлат ва ҳуқуқ институти ва Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Давлат ва ҳуқуқ институти ўртасида илмий ҳамкорлик тўғрисида битим имзоланди
2025 йил 22 октябрь куни Россия Фанлар академиясининг Давлат ва ҳуқуқ институтида Россия Фанлар академиясининг Давлат ва ҳуқуқ институти ва Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг Давлат ва ҳуқуқ институти ўртасида илмий ҳамкорлик тўғрисида битим имзоланди.
Ҳужжат Россия Фанлар академияси Давлат ва ҳуқуқ институти директори, Россия Фанлар академияси академиги, юридик фанлар доктори, профессор А.Н.Савенков ва Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Давлат ва ҳуқуқ институти директори, юридик фанлар доктори, профессор М.Т.Турғунов томонидан тантанали равишда имзоланди.
Битимда юридик фанлар соҳасида илмий ҳамкорликни ривожлантириш, қонун устуворлигини таъминлаш, аҳолининг ҳуқуқий маданияти ва ҳуқуқий онгини ошириш режалари белгиланган; у умумий илмий маконни ривожлантириш ва мустаҳкамлашга, қонун ижодкорлиги ва илмий кадрлар тайёрлаш соҳасида қўшма илмий тадқиқотларни ташкил этиш ва ўтказишга қаратилган.
Тадбирда Россия Фанлар академияси аъзолари - Россия Фанлар академияси академиги, юридик фанлар доктори, профессор А.Н. Савенков, Россия Фанлар академияси академиги, юридик фанлар доктори, профессор А.Г. Лиситсин-Светланов, Ўзбекистон Республикаси элчихонаси вакиллари, шунингдек, Россия Фанлар академиясининг хорижий аъзоси, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси академиги, юридик фанлар доктори, профессор, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Х. Саидов иштирок этди.
Шуни ҳам мамнуният билан таъкидлаш лозимки, ушбу учрашувда Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, академик А.Х. Саидов Россия фанлар академияси Давлат ва ҳуқуқ институти 100 йиллигига бағишлаб чиқарилган фахрий медаль билан тақдирланди, мазкур мукофот тантанали равишда унга топширилди.

Подписано Соглашение о научном сотрудничестве между Институтом государства и права РАН и Институтом государства и права Академии наук Республики Узбекистан
22 октября 2025 года в Институте государства и права Российской академии наук состоялось подписание соглашения о научном сотрудничестве между Институтом государства и права Российской академии наук и Институтом государства и права Академии наук Республики Узбекистан.
В торжественной обстановке документ подписали Директор Института государства и права Российской академии наук, академик РАН, доктор юридических наук, профессор А.Н. Савенков и Директор Института государства и права Академии наук Республики Узбекистан доктор юридических наук, профессор М.Т. Тургунов.
Соглашением определены планы развития научного сотрудничества в области юридических наук, обеспечения верховенства закона, повышения правовой культуры и правосознания населения; оно направлено на развитие и укрепление общего научного пространства, организatsiю и проведение совместных научных исследований в сфере законотворчества и подготовки научных кадров.
В мероприятии приняли участие члены Российской академии наук – академик РАН, доктор юридических наук, профессор А.Н. Савенков, академик РАН, доктор юридических наук, профессор А.Г. Лисицын-Светланов, представители посольства Республики Узбекистан, а также иностранный член РАН, академик Академии наук Республики Узбекистан, доктор юридических наук, профессор, Директор Нatsiонального центра Республики Узбекистан по правам человека А.Х. Саидов.
Следует также с удовлетворением отметить, что на этой встрече директор Нatsiонального центра Республики Узбекистан академик А.Х. Саидов был награжден почетной медалью, посвященной 100-летию Института государства и права Российской академии наук, которая была торжественно вручена ему.