Миллий экспертлар инсон ҳуқуқлари соҳасидаги тараққиёт ва истиқболларни таҳлил этмоқда
2025 йил 18, 19 ва 21 ноябрь кунлари Нукус, Самарқанд ва Фарғона шаҳарларида Универсал даврий шарҳ (УДШ) механизмининг 4-цикли доирасида Ўзбекистон Республикаси томонидан олинган тавсияларни амалга ошириш бўйича Миллий оралиқ ҳисоботни тайёрлашга бағишланган минтақавий семинарлар ўтказилади.
Тадбирлар Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё учун минтақавий бўлинмаси кўмагида ташкил этилмоқда.
Минтақавий учрашувлар туркуми УДШ тавсияларининг миллий ва минтақавий даражаларда бажарилишини муҳокама қилиш, эришилган натижалар ва мавжуд муаммоларни таҳлил этишга қаратилган. Шунингдек, Ўзбекистон 2026 йилда тақдим этадиган Миллий оралиқ маъруза лойиҳаси учун таклифлар ишлаб чиқилади.
Тадбир доирасида УДШ тавсиялари, БМТнинг шартномавий органлари ва мамлакатнинг халқаро мажбуриятлари ҳисобга олинган ҳолда ишлаб чиқилаётган Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг 2030 йилгача мўлжалланган янги Миллий стратегияси лойиҳаси ҳам муҳокама қилинмоқда.
Семинар иштирокчилари олдида сўзга чиққан Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори Акмал Саидов УДШ механизмининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги асосий халқаро восита сифатидаги аҳамиятини таъкидлади.
У БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши раиси Умар Знибернинг таърифини эслатди. Ушбу таърифга кўра, УДШ инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш бўйича глобал ҳамкорлик механизми бўлиб, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш миллий тизимини мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Миллий марказ директори қайд этганидек, айнан УДШ туфайли инсон ҳуқуқлари соҳасидаги илғор тажриба бутун дунё бўйлаб тарқалмоқда. Бугунги кунда самарадорлик борасида унга тенг келадиган бошқа универсал механизмлар мавжуд эмас.
Семинар иштирокчилари олдида сўзга чиққан БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё учун минтақавий бўлинмаси Инсон ҳуқуқлари бўйича маслаҳатчиси Омер Фишер УДШ доирасида оралиқ маъруза тақдим этишнинг алоҳида аҳамиятига эътиборни қаратди. Унинг таъкидлашича, оралиқ маърузада стратегик аҳамиятга эга учта асосий омил мавжуд бўлади:
биринчидан, оралиқ маърузанинг тақдим этилиши давлатнинг инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро мулоқотга очиқлигини кўрсатади;
иккинчидан, уни тайёрлаш давлат органлари ва фуқаролик жамияти ўртасида мазмунли фикр алмашиш учун майдон яратади, мустақил баҳолар ва тавсияларни ҳисобга олиш имконини беради;
учинчидан, ушбу ҳужжат УДШ механизми бўйича навбатдаги миллий маъруза учун мустаҳкам асос бўлади ва уни ишлаб чиқувчилар ишини сезиларли даражада енгиллаштиради.
Тадбир давомида УДШ ва БМТнинг шартномавий қўмиталари тавсияларини инобатга олган ҳолда, 2020 йил июнь ойида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси қабул қилингани таъкидланди. Стратегия инсон ҳуқуқлари соҳасида давлатнинг устувор йўналишларини белгилаб берди. Улар орасида яшаш ва соғлиқни сақлаш ҳуқуқини таъминлаш, гендер тенгликни мустаҳкамлаш, ногиронлиги бўлган шахслар, ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимни ривожлантириш, суд ҳокимиятининг мустақиллиги ва қийноқларга қарши муросасиз кураш каби муҳим йўналишлар мавжуд.
Ушбу тизимли ишларнинг мантиқий давоми сифатида Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ томонидан 2026-2030 йилларга мўлжалланган Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий стратегия лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Семинарларда Қорақалпоғистон Республикаси давлат ҳокимияти органлари, Самарқанд ва Фарғона вилоятлари давлат органлари вакиллари, халқ депутатлари вилоят Кенгашлари депутатлари ва вилоят судлари судьялари, шунингдек, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирок этмоқда.
Иштирокчиларга УДШ механизми доирасида олинган тавсиялар, Миллий оралиқ ҳисоботнинг тузилиши ва мазмуни ҳақида маълумот бериляпти. Жойларда тавсияларни амалга оширишдаги асосий ютуқлар ва муаммолар ҳам таҳлил қилинмоқда.
Муҳокамалар якунлари бўйича иштирокчиларнинг таклиф ва хулосалари УДШ доирасида Ўзбекистон Республикасининг Миллий оралиқ маърузаси лойиҳасига киритилади. Якуний ҳужжатни 2026 йил март ойида БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига тақдим этиш режалаштирилган.

Национальные эксперты анализируют прогресс и вопросы в сфере прав человека
18, 19 и 21 ноября 2025 года в городах Нукус, Самарканд и Фергана проходят региональные семинары, посвящённые подготовке Национального промежуточного доклада по реализации рекомендаций, полученных Республикой Узбекистан в рамках 4-го цикла Универсального периодического обзора (УПО).
Мероприятия организуются Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека при поддержке Регионального отделения Управления Верховного комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии.
Серия региональных встреч направлена на обсуждение хода выполнения рекомендаций УПО на национальном и региональном уровнях, анализ достигнутых результатов и существующих вызовов, а также выработку предложений для проекта Национального промежуточного доклада, который Узбекистан представит в 2026 году.
В рамках мероприятия также обсуждается проект новой Национальной стратегии Республики Узбекистан в области прав человека до 2030 года, разрабатываемой с учётом рекомендаций УПО, договорных органов ООН и международных обязательств страны.
Выступая перед участниками семинаров, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов отметил значимость Универсального периодического обзора как ключевого международного инструмента в сфере прав человека.
Он напомнил определение Председателя Совета ООН по правам человека Омара Знибера, согласно которому УПО является «глобальным механизмом коллегиального обзора для защиты и поощрения прав человека, призванным укрепить национальную систему защиты прав человека».
«Более того, именно благодаря последовательной работе УПО передовой опыт в области прав человека распространяется по всему миру. На сегодняшний день не существует других универсальных механизмов сопоставимой эффективности», — подчеркнул директор НЦПЧ.
Выступая перед участниками семинаров, советник по правам человека Регионального отделения для Центральной Азии Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (РОЦА УВКПЧ ООН) Омер Фишер подчеркнул особую важность представления промежуточного доклада в рамках УПО. Он отметил, что существует три ключевые причины, которые делают этот документ стратегически значимым:
«Во-первых, подача промежуточного доклада демонстрирует открытость государства к международному диалогу по правам человека.
Во-вторых, его подготовка создаёт площадку для содержательного обмена мнениями между государственными органами и гражданским обществом, позволяя учитывать независимые оценки и рекомендации.
В-третьих, этот документ станет прочной основой для следующего национального доклада по УПО и существенно облегчит работу его разработчиков», — отметил Омер Фишер.
В ходе мероприятия отмечалось, что с учётом рекомендаций УПО и договорных комитетов ООН, в июне 2020 года была принята Национальная стратегия Республики Узбекистан по правам человека. Стратегия определила приоритеты государства в сфере прав человека, среди которых: обеспечение права на жизнь и здоровье, укрепление гендерного равенства, защита прав лиц с инвалидностью, молодёжи, развитие образования в области прав человека, независимость судебной власти и непримиримая борьба с пытками.
Как логическое продолжение этой системной работы, Национальным центром по правам человека был разработан проект Национальной стратегии в области прав человека на 2026–2030 годы.
В семинарах принимают участие представители органов государственной власти Республики Каракалпакстан, представители государственных органов Самаркандской и Ферганской областей, депутаты областных Кенгашей народных депутатов и судьи областных судов, а также представители институтов гражданского общества.
Участникам представлена информация о рекомендациях, полученных в рамках УПО, структуре и содержании Национального промежуточного доклада, а также проводится анализ ключевых достижений и проблем в реализации рекомендаций на местах.
По итогам обсуждений предложения и выводы участников будут включены в проект Национального промежуточного доклада Республики Узбекистан в рамках УПО. Окончательный документ планируется представить в Совет ООН по правам человека в марте 2026 года.