“Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони совриндорларига топширилди
10 декабрь куни пойтахтимиздаги Инсон ҳуқуқлари уйида Халқаро инсон ҳуқуқлари кунига бағишланган тантанали тадбир бўлиб ўтди. Унда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг миллий ва халқаро ҳамкорлари, мамлакатимиз вилоятлари марказларидаги кутубхоналар ходимлари, Миллий марказнинг Жамоатчилик кенгаши аъзолари иштирок этди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори академик Акмал Саидов тадбирни очар экан, халқаро ҳамжамият томонидан 1948 йили Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилингани ва ушбу халқаро-ҳуқуқий ҳужжатга дунё аҳли эътиборини жалб қилиш мақсадида 1950 йили БМТ Бош Ассамблеяси қарори билан 10 декабрь – Халқаро инсон ҳуқуқлари куни деб эълон қилинганини таъкидлади. Ушбу халқаро сананинг 2025 йилги мавзуси "Инсон ҳуқуқлари – кундалик ҳаётимизнинг ажралмас қисми" шиоридир. Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси доирасида мамлакатимизда ҳар йили 1–10 декабрь кунлари "Инсон ҳуқуқлари" ўн кунлиги ўтказиб келинмоқда.
Шунингдек, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт дастурининг (БМТТД) мамлакатимиздаги доимий вакили Акико Фудзии ҳамда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг (ЕХҲТ) Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси элчи Антти Карттунен сўзга чиқиб, инсон ҳуқуқларини ривожлантириш йўлидаги самарали ҳамкорлик учун миннатдорчилик изҳор этди.  Ўзбекистон Ҳукуматининг бу борадаги саъй-ҳаракатлари келгусида ҳам изчил қўллаб-қувватланишига ишонч билдирилди.
Тадбир давомида Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги амалий ишлари, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги нодавлат ташкилотлардаги фаолияти, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим, фан ва тарғибот ҳамда халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун бир гуруҳ фуқаролар, халқаро ташкилотлар ҳамда давлат ва  нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони билан тақдирланди. Жумладан:
I. Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги амалий ишлари учун:
Хужамбердиев Мамазаир Ахмедович – Андижон давлат тиббиёт институти факультет терапия кафедраси мудири;
Артикова Светлана Баймирзаевна – Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг ўринбосари;
Абдусаломов Мирза-Улуғбек Элчиевич – Ўзбекистон Республикаси Конституциявий судининг раиси;
Нурматова Мукарам Аҳмедовна – Ўзбекистон Республикаси Хотин- қизлар қўмитаси раиси ўринбосари;
Турдиев Рустамбек Абдуназарович – Халқ депутатлари Кенгаши Сирдарё вилояти эксперт гуруҳи аъзоси;
II. Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги нодавлат ташкилотлардаги фаолияти учун:
Мингбоев Убайдулла Қурбонович – Ўзбекистон  Судьялари ассоциациясининг раиси;
Тешабаева Умида Алимджановна – Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси директори;
Тошкент шаҳар “SHAROIT PLUS” ногиронлар жамияти бирлашмаси;
Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси;
III. Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва фанга қўшган ҳиссаси учун:
● Рустамбаев Мирзаюсуп Ҳакимович – Ўзбекистон Республикаси Жамоат  хавфсизлиги университети бошлиғи;
Кутибаева Елизавета Дуйсенбаевна – Қорақалпоқ давлат университети кафедраси профессори;
Тошев Бобокул Норкобилович – Санъаткор, ижодкор ва ижрочиларнинг муаллифлик ҳуқуқларини ҳимоя қилиш палатаси Бошқаруви раисининг маслаҳатчиси;
Тургунов Илҳом Тургунович – Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси марказий девони Юридик таъминлаш ва мурожаатлар билан ишлаш бошқармаси бошлиғи;
IV. Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги тарғиботга қўшган ҳиссаси учун:
Худойбердиев Хушнуд Ғайратович – Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги Бош директорининг биринчи ўринбосари;
Эрназаров Эркин Мадиёрович – “Демократлаштириш ва инсон ҳуқуқлари” журнали бош муҳаррири;
“Класс” газетаси – болалар ва ўсмирларнинг ижтимоий-сиёсий, маънавий-маърифий нашри;
Эшмуродов Арслон Ҳусанович – “Одиллик мезони” илмий-амалий, ҳуқуқий журнали бош муҳаррири;
V. Инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун:
Хабриева Талия Ярулловна – Россия Федерацияси Ҳукумати ҳузуридаги Қонунчилик ва қиёсий ҳуқуқшунослик институти директори;
Азамат Шамбилов  – “Centre for Development and Justice International” (CDJI) халқаро нодавлат ташкилоти раҳбари;
Чангрок Сох – Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари қўмитаси раиси.
Бундан ташқари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази Жамоатчилик кенгашининг фаол аъзолари ва халқаро ҳамкорлар Миллий марказнинг ташаккурномалари билан тақдирланди.
Маълумот учун: “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони Президентимизнинг 2020 йил 22 июндаги “Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги Фармони асосида, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ташаббуси билан таъсис этилган.

Награждены лауреаты нагрудного знака «За защиту прав человека»
10 декабря в Доме прав человека в Ташкенте состоялось торжественное мероприятие, посвященное Международному дню прав человека. В нем приняли участие национальные и международные партнеры Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, сотрудники библиотек региональных центров нашей страны и члены Общественного совета Национального центра.
Открывая мероприятие, директор Национального центра по правам человека Республики Узбекистан академик Акмал Саидов отметил, что международное сообщество приняло в 1948 году Всеобщую декларацию прав человека, и для привлечения внимания мира к этому международному правовому документу резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН в 1950 году 10 декабря было объявлено Международным днем ​​прав человека. Темой этой международной даты в 2025 году стал лозунг «Права человека являются неотъемлемой частью нашей повседневной жизни». В рамках Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека в нашей стране ежегодно с 1 по 10 декабря проводится Декада прав человека.
На мероприятии также выступили Постоянный представитель Программы развития ООН (ПРООН) в нашей стране Акико Фудзи и Координатор проектов Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) в Узбекистане Посол Антти Карттунен, которые выразили благодарность за плодотворное сотрудничество в развитии прав человека. Они выразили уверенность, что усилия Правительства Узбекистана в этом направлении будут последовательно поддерживаться и в будущем.
В ходе мероприятия ряд представителей международных организаций и государственных и неправительственных некоммерческих организаций были награждены нагрудным знаком «За защиту прав человека» за их практическую работу в области защиты прав человека, деятельность в неправительственных организациях в области защиты прав человека, вклад в развитие образования, науки и пропаганды в области прав человека, а также за международное сотрудничество. В их числе награждены:
I. За практическую работу в области защиты прав человека:
• Хужамбердиев Мамазаир Ахмедович – заведующий кафедрой терапии факультета Андижанского государственного медицинского института;
• Артикова Светлана Баймирзаевна – заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан;
• Абдусаломов Мирза-Улугбек Эльчиевич – Председатель Конституционного суда Республики Узбекистан;
• Нурматова Мукарам Ахмедовна – заместитель председателя Комитета женщин Республики Узбекистан;
• Турдиев Рустамбек Абдуназарович – Член экспертной группы Совета народных депутатов по Сырдарьинской области;
II. За деятельность в неправительственных организациях в сфере защиты прав человека:
• Мингбоев Убайдулла Курбанович – Председатель Ассоциации судей Узбекистана;
• Тешабаева Умида Алимджановна – директор Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои;
• Ташкентское городское объединение общества инвалидов «SHAROIT PLUS»;
• Федерация профсоюзов Узбекистана;
III. За вклад в образование и науку в области прав человека:
• Рустамбаев Мирзаюсуп Хакимович – Начальник Университета общественной безопасности Республики Узбекистан;
• Кутибаева Елизавета Дуйсенбаевна – профессор кафедры Каракалпакского государственного университета;
• Тошев Бобокул Норкобилович – советник председателя правления Палаты по защите авторских прав художников, творцов и исполнителей;
• Тургунов Ильхом Тургунович – начальник отдела правовой поддержки и работы с апелляциями Центрального бюро Национальной гвардии Республики Узбекистан;
IV. За вклад в пропаганду в области прав человека:
• Худойбердиев Хушнуд Гайратович – первый заместитель генерального директора Национального информационного агентства Узбекистана;
• Эрназаров Эркин Мадиёрович – главный редактор журнала «Демократизация и права человека»;
• газета «Класс» – социально-политическое, духовно-воспитательное издание для детей и подростков;
• Эшмуродов Арслон Гусанович – главный редактор научно-практического юридического журнала «Одиллик Мезони»;
V. За вклад в развитие международного сотрудничества в области прав человека:
• Хабриева Талия Ярулловна – директор Института законодательства и сравнительного права при Правительстве Российской Федерации;
• Азамат Шамбилов – руководитель международной неправительственной организации «Центр развития и правосудия Интернешнл» (ЦРДЖИ);
• Чангроок Сох – председатель Комитета ООН по правам человека.
Кроме того, благодарственные грамоты от Национального центра были вручены действующим членам Общественного совета Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и международным партнерам.
Добавим, что нагрудный знак «За защиту прав человека» учрежден по инициативе Национального центра Республики Узбекистан по правам человека на основании Указа Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека» от 22 июня 2020 года.