Хитой Элчихонаси Инсон ҳуқуқлари уйига 800 та китоб совға қилди
2 февраль куни Тошкент шаҳридаги Инсон ҳуқуқлари уйида Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпиннинг ўзбек тилида нашр этилган “Давлат бошқаруви тўғрисида”, "Инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилиш ва кафолатлаш тўғрисида", “Қашшоқликдан халос бўлиш” номли китобларининг тақдимоти бўлиб ўтди. Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан ХХРнинг мамлакатимиздаги Элчихонаси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Тадбирда Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Юй Цзюнь, Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси ҳамда вилоятлар ахборот-кутубхона марказларининг 500 дан ортиқ масъул ходими, ЎзФА Давлат ва ҳуқуқ институти, Ўзбекистон Нотариал палатаси, илмий ва академик доиралар, оммавий ахборот воситалари вакиллари, Миллий марказ ходимлари ҳамда докторантлари офлайн ва онлайн тарзда иштирок этди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори академик Акмал Саидов тадбирни очар экан, давлатимиз раҳбари ташаббуси билан мамлакатимизда 2026 – 2030 йилларда аҳолининг китобхонлик даражасини тубдан ошириш мақсадида бир одам ўқийдиган китоб сонини йилига ўртача 10 та китобга етказиш вазифа этиб белгиланганига эътиборни қаратди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев эътироф этганидек, “Дунёдаги ҳар қайси давлат, ҳар қайси халқ биринчи навбатда ўзининг интеллектуал салоҳияти, юксак маънавияти билан қудратлидир. Бундай енгилмас куч манбаи эса аввало инсоният тафаккурининг буюк кашфиёти – китоб ва кутубхоналарда”.
Ўзбекистон Президентининг 2026 йил 15 январда қабул қилинган “Китобхонлик маданиятини ривожлантириш ва аҳоли ўртасида китоб ўқишга қизиқишни ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, барча вазирлик ва идораларда, жумладан, “Китоб бурчаги” ташкил этилади ва ходимлар учун ҳар ойда “Китоб ўқиш соати” йўлга қўйилади. Китобхонлик бўйича ички рейтинг тизими жорий этилади ва танлов асосида энг кўп китоб ўқиган ходимга 1 ойлик иш ҳақи миқдорида пул мукофоти берилади.
Шу нуқтаи назардан, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази хорижий ва миллий ҳамкорлар билан биргаликда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва маърифатни ривожлантиришга мунтазам эътибор қаратиб келаётгани диққатга лойиқ. Бугунги кунда юртимиздаги юзлаб кутубхоналарда “Конституция ва инсон ҳуқуқлари” бурчаги ташкил этилгани ҳамда мунтазам равишда янги китоблар билан тўлдириб борилаётгани бунинг яққол тасдиғидир.
Ўз навбатида, ХХРнинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Юй Цзюнь Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин қаламига мансуб “Давлат бошқаруви тўғрисида”, "Инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилиш ва кафолатлаш тўғрисида", “Қашшоқликдан халос бўлиш” номли китобларнинг мазмун-моҳияти ҳамда аҳамияти ҳақида мухтасар сўз юритди. Хитой Элчиси ушбу тақдимотни юқори савияда ташкил этгани учун Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказига миннатдорчилик билдирди.
Хитой Элчихонаси томонидан Инсон ҳуқуқлари уйига қарийб 800 та адабиёт беғараз тақдим этилди.
Сўзга чиққанлар тақдим этилган адабиётлар Хитойнинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалаларига оид концептуал ёндашувларини очиб берувчи нуфузли манбалар сифатида катта аҳамиятга эга эканини таъкидладилар.  Ушбу китоблар орасида ўзбек тилида ҳам нашр этилган манбаларнинг кўплиги Ўзбекистон ва Хитой жамиятлари ўртасида ўзаро илмий маърифат алмашиш, давлатлараро мулоқотни чуқурлаштириш ва гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш учун янги имкониятлар очиши эътироф этилди.
Инсон ҳуқуқлари ва Хитой маданиятига оид китоблар нафақат Инсон ҳуқуқлари уйи фонди, балки мамлакатимиздаги етакчи ахборот-кутубхона марказлари фондини бойитишда ҳам муҳим аҳамият касб этади.
Тадбир якунида Хитой Элчихонаси совға қилган китоблардан  350 таси Ўзбекистон Миллий кутубхонаси учун ажратилди. Бу ҳақда Миллий кутубхона масъулларига тегишли сертификат топширилди.

Посольство Китая передало 800 книг Дому прав человека
2 февраля в Ташкенте в Доме прав человека состоялась презентация книг Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина «О государственном управлении», «Об уважении и защите прав человека» и «Избавление от бедности», изданных на узбекском языке.
Мероприятие было организовано Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека в сотрудничестве с Посольством Китайской Народной Республики в нашей стране.
В мероприятии приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Китайской Народной Республики в Узбекистане Юй Цзюнь, более 500 ответственных сотрудников Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои и региональных информационно-библиотечных центров, Института государственного права Академии наук Узбекистана, Нотариальной палаты Узбекистана, представители научных и академических кругов, СМИ, сотрудники Национального центра и докторанты. Мероприятие проходило в офлайн и онлайн-формате.
Открывая мероприятие, академик Акмал Саидов, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, обратил внимание на то, что по инициативе главы нашего государства поставлена ​​задача довести в нашей стране количество книг, читаемых одним человеком, в среднем до 10 книг в год, чтобы радикально повысить уровень чтения среди населения в 2026-2030 годах.
Как отметил Президент Шавкат Мирзиёев: «Любое государство и любой народ в мире сильны, прежде всего, своим интеллектуальным потенциалом и высокой духовностью. Источником этой непобедимой силы являются величайшие изобретения человеческого мышления — книги и библиотеки».
В соответствии с Постановлением Президента Узбекистана «О мерах по развитию культуры чтения и повышению интереса населения к чтению книг», принятым 15 января 2026 года, во всех министерствах и ведомствах, будет создан «Книжный уголок», а для сотрудников вводится ежемесячный «Час чтения». Также внедряется внутренняя рейтинговая система, согласно которой сотруднику, определенному на конкурсной основе самым читающим, будет выплачиваться денежная премия в размере одного среднемесячного оклада.
В связи с этим следует отметить, что Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека совместно с зарубежными и национальными партнерами последовательно уделяет внимание развитию образования и просвещения в области прав человека. Сегодня в сотнях библиотек в нашей стране созданы уголки «Конституция и права человека», которые регулярно пополняются новыми книгами.
В ходе мероприятия Чрезвычайный и Полномочный Посол Китайской Народной Республики в Узбекистане Юй Цзюнь кратко рассказал о содержании, сути и значении книг «О государственном управлении», «Об уважении и защите прав человека», «Искоренение бедности», написанных Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином. Китайский посол выразил благодарность Национальному центру Республики Узбекистан по правам человека за организацию этой презентации на высоком уровне.
Посольство Китая передало Дому прав человека около 800 книг.
Выступавшие подчеркнули, что предоставленные книги имеют большое значение как авторитетные источники, раскрывающие концептуальные подходы Китая к защите прав человека. Было отмечено, что большое количество среди этих изданий книг на узбекском языке открывает новые возможности для обмена научными знаниями, углубления межгосударственного диалога и расширения гуманитарного сотрудничества между обществами Узбекистана и Китая.
Книги по правам человека и китайской культуре имеют большое значение не только для Дома прав человека, но и для пополнения фондов ведущих информационных и библиотечных центров нашей страны.
В завершение мероприятия 350 книг, из числа переданных Посольством Китая, были выделены для Национальной библиотеки Узбекистана. Соответствующие сертификаты были вручены сотрудникам Национальной библиотеки.