12 май куни Тошкент шаҳрига Хитойнинг Инсон ҳуқуқларини ривожлантириш жамғармаси вице-президенти ва Бош котиби Ли Хункуй бошчилигидаги делегация ташриф буюрди.
Ушбу ташрифдан мақсад пойтахтимизда ўтказиладиган “Хитой — Марказий Осиё — 2026” инсон ҳуқуқларини ривожлантириш форумида иштирок этишдир. Форум 2026 йил 14 майга режалаштирилган.
Бўлажак форум инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг долзарб масалаларини муҳокама қилиш ҳамда ХХР ва Марказий Осиё мамлакатлари ўртасидаги илмий-техникавий ҳамкорликни ривожлантириш учун платформа бўлиб хизмат қилади.
Хорижий делегация аъзоларини Ислом Каримов номидаги халқаро аэропортда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази вакиллари кутиб олди.

В Ташкент прибыла делегация КНР для участия в форуме «Китай — Центральная Азия» - 2026
12 мая 2026 года г. Ташкент прибыла делегация Китайского фонда по развитию прав человека во главе с Вице-президентом и Генеральным секретарем Ли Хункуй.
Визит организован в рамках участия в форуме по развитию прав человека «Китай — Центральная Азия» — 2026, который запланирован на 14 мая 2026 года. В международном аэропорту
им Ислама Каримова членов делегации встретили представители Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
Предстоящий форум станет платформой для обсуждения актуальных вопросов защиты прав человека и развития научно-технологического сотрудничества между КНР и странами Центральной Азии.