Қозоғистон делегацияси “Ғалаба боғи”  ёдгорлик мажмуасини зиёрат қилди
13 май куни “Хитой – Марказий Осиё” инсон ҳуқуқларини ривожлантириш форуми иштирокчилари – Қозоғистон Республикаси делегацияси вакиллари Тошкент шаҳридаги “Ғалаба боғи” ёдгорлик мажмуасига ташриф буюрди. Жорий йил 14 май куни пойтахтимизда бўлиб ўтадиган мазкур нуфузли халқаро анжуманда Хитой, Ўзбекистон, Қозоғистон билан бир қаторда Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон делегациялари ҳам иштирок этади.
“Ғалаба боғи” ёдгорлик мажмуаси Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси ва ғоялари, халқимизнинг  бунёдкорлик  салоҳияти  негизида 2020 йили бунёд этилган. Ушбу  бетакрор  мажмуани қуришдек эзгу ташаббус замирида халқимизнинг беаёв жанг майдонларида ва фронт ортида кўрсатган беқиёс жасорати ва матонатини тарих саҳифаларига муҳрлаш, ёш авлодимизни Ватанга муҳаббат ва садоқат руҳида тарбиялаб, камол топтириш мақсади ўз мужассамини топган.
“Ғалаба боғи” ёдгорлик мажмуаси тимсолида тинчликсеварлик ва инсонпарварликнинг ўзбекона фалсафаси амалда ёрқин намоён бўлган. Халқона тинчликпарвар сиёсатга бундай янгича, бунёдкорона ёндашув, таъбир жоиз бўлса, Янги Ўзбекистоннинг шиддатли ислоҳотларига хос муҳим хусусият ҳамдир.
Меҳмонлар мажмуа ҳудудида яратилган тарихий экспозициялар, мемориал объектлар ҳамда Иккинчи жаҳон уруши йилларида ўзбек халқининг жасорати ва фидойилигини акс эттирувчи лойиҳалар билан яқиндан танишдилар. Иккинчи жаҳон уруши йилларида Ўзбекистон халқининг фронт ва фронт ортидаги мардонавор меҳнати, уруш туфайли юртимизга эвакуация қилинган минглаб инсонларни бағрикенглик билан қабул қилгани ҳамда ғалабага қўшган улкан ҳиссаси ҳақида ҳам маълумот берилди.
Қозоғистон делегацияси вакиллари “Ғалаба боғи”да яратилган шароитлар, тарихий экспозицияларнинг мазмуни ва мажмуанинг замонавий ечимлар асосида ташкил этилганини юқори баҳолаб, бундай масканлар халқлар ўртасидаги дўстлик ва тарихий хотирани мустаҳкамлашда муҳим аҳамият касб этишини таъкидладилар.

Делегация из Казахстана посетила мемориальный комплекс
13 мая участники Форума по развитию прав человека "Китай – Центральная Азия" — представители делегации Республики Казахстан — посетили мемориальный комплекс "Парк Победы" в городе Ташкенте. В этой престижной международной конференции, которая состоится в нашей столице 14 мая текущего года, наряду с Китаем, Узбекистаном и Казахстаном примут участие также делегации Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана.
Мемориальный комплекс "Парк Победы" был создан в 2020 году на основе инициативы и идей Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и созидательного потенциала нашего народа. В основе этой благородной инициативы — строительства уникального комплекса — лежит цель запечатлеть на страницах истории беспримерное мужество и стойкость, проявленные нашим народом на полях сражений и в тылу, а также воспитать молодое поколение в духе любви и преданности Родине.
Мемориальный комплекс "Парк Победы" стал ярким практическим воплощением узбекской философии миролюбия и гуманизма. Такой новый, созидательный подход к народной миролюбивой политике, если можно так выразиться, является важной чертой, свойственной стремительным реформам Нового Узбекистана.
Гости подробно ознакомились с историческими экспозициями, мемориальными объектами и проектами, созданными на территории комплекса и отражающими мужество и самоотверженность узбекского народа в годы Второй мировой войны. Также была представлена информация о доблестном труде народа Узбекистана на фронте и в тылу, о проявленной им щедрости и гостеприимстве по отношению к тысячам людей, эвакуированных в нашу страну из-за войны, и об огромном вкладе, который он внес в победу.
Представители казахстанской делегации высоко оценили условия, созданные в "Парке Победы," содержание исторических экспозиций и организацию комплекса на основе современных решений, подчеркнув, что подобные места играют важную роль в укреплении дружбы и исторической памяти между народами.