Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори  БМТнинг Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича вакили билан  учрашди
9 июнь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов билан Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича вакили Махир Сафарли ўртасида учрашув бўлиб ўтди. Учрашувда БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича ҳуқуқий ҳимоя масалалари юзасидан мутахассиси Балжан Ошакбаева ҳам иштирок этди.
Томонлар ўзаро мулоқот асносида қочоқлар, бошпана изловчи шахслар ва фуқаролиги бўлмаган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари ҳақида фикрлашдилар. Шунингдек, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази билан БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармаси ўртасидаги ҳамкорлик муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув якунида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ва БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармаси ўртасида 2026 йилга мўлжалланган Қўшма иш режаси имзоланди. Мазкур ҳужжатда келгуси давр учун ҳамкорликдаги фаолиятнинг устувор йўналишлари, жумладан, миллий қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштириш, аҳоли хабардорлигини ошириш ва салоҳиятини мустаҳкамлаш, шунингдек, тегишли тоифадаги шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро стандартларни илгари суриш белгилаб олинди.

Встреча директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека с представителем УВКБ ООН по Центральной Азии
9 июня 2026 года состоялась встреча директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаля Саидова с Региональным представителем Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) по Центральной Азии Махиром Сафарли. Во встрече также приняла участие специалист по вопросам правовой защиты УВКБ ООН в Центральной Азии Балжан Ошакбаева.
В ходе встречи стороны обсудили состояние и перспективы сотрудничества в сфере защиты прав беженцев, лиц, ищущих убежище, и лиц без гражданства, а также вопросы дальнейшего укрепления институционального взаимодействия между НЦПЧ и УВКБ ООН.
По итогам встречи был подписан Совместный рабочий план Национального центра Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ) и Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) на 2026 год.
Документ определяет приоритетные направления совместной деятельности на предстоящий период, включая совершенствование национального законодательства и правоприменительной практики, повышение информированности и наращивание потенциала, а также продвижение международных стандартов в области защиты прав соответствующих категорий лиц. Стороны выразили готовность к дальнейшему развитию конструктивного партнёрства и эффективной реализации достигнутых договорённостей.