Парламентлараро Иттифоқнинг Дубайдаги йиғилишида Ўзбекистон вакили иштирок этади
26-27 февраль кунлари Бирлашган Араб Амирликларининг Дубай шаҳрида Парламентлараро Иттифоқ Ижроия қўмитасининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтади.
Ижроия қўмита йиғилишида жорий йилда ўтказиладиган Парламентлараро Иттифоқнинг 144-Ассамблеяси кун тартиби билан боғлиқ масалалар муҳокама этилади. Жумладан, 144-Ассамблеяга тайёргарликнинг бориши, Парламентлараро Иттифоқнинг БМТдаги сиёсий лойиҳаси, очиқлик ҳисоботига риоя этиш ҳолати, 2022-2026 йилларга мўлжалланган Коммуникация стратегиясининг дастлабки лойиҳаси кўриб чиқилади.
Парламентлараро Иттифоқ Бош котиби Мартин Чунгонгнинг таклифига кўра, ушбу йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов иштирок этади. А.Саидов 2020 йилдан буён Парламентлараро Иттифоқнинг Вице-президенти ҳисобланади.
Маълумот учун: Парламентлараро Иттифоқ 1889 йилда ташкил этилган. Ҳозирги вақтда 179 та мамлакат парламенти мазкур нуфузли парламентлараро ташкилотга аъзодир.
Парламентлараро Иттифоқ БМТ билан яқиндан ҳамкорликда ишлайди. Парламентлараро Иттифоққа БМТ Бош Ассамблеясида кузатувчи ташкилот мақоми берилган.
Ўзбекистон 2017 йил октябрида Парламентлараро Иттифоққа аъзо бўлган ва унинг 138-141-Ассамблеяларида иштирок этган. Хусусан,  Парламентлараро Иттифоқнинг 2019 йил 18 октябрда бўлиб ўтган 141-Ассамблеясида Евроосиё гуруҳидан – Ўзбекистон парламенти намояндаси A.Саидов Парламентлараро Иттифоқ Ижроия қўмитаси аъзоси этиб сайланган.

Узбекистан будет представлен на заседании Исполкома Межпарламентского союза, которое пройдет 26-27 февраля в г. Дубай (ОАЭ).
По приглашению Генерального секретаря Межпарламентского союза (МПС) Мартина Чунгонга на заседании примет участие первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, который является вице-президентом МПС.
На заседании Исполкома будут обсуждены вопросы, связанные с повесткой дня 144-й Ассамблеи Межпарламентского союза, которая состоится в этом году. В частности, будут рассмотрены ход подготовки к 144-й Ассамблее, представленный МПС политический проект в ООН, статус исполнения Отчета о прозрачности, первоначальный проект Коммуникационной стратегии на 2022-2026 годы.
Отметим, что Межпарламентский союз основан в 1889 году. В настоящее время членами этой влиятельной межпарламентской организации являются парламенты 179 стран.
МПС тесно сотрудничает с Организацией Объединенных Наций. Межпарламентскому союзу предоставлен статус наблюдателя в Генеральной Ассамблее ООН.
Узбекистан возобновил членство в Межпарламентском союзе в октябре 2017 года и участвовал в 138-143 Ассамблеях МПС. В частности, на 141-й Ассамблее 18 октября 2019 года Акмал Саидов от Евразийской группы, куда входит Олий Мажлис Узбекистана, был избран членом Исполкома Межпарламентского союза.