Учинчи Ренессансни шакллантиришнинг ижтимоий-иқтисодий муаммолари
2022 йил 5 май куни Ўзбекистон халқаро ислом академияси Ўзбекистон миллий университети, М.В.Ломоносов номидаги Москва давлат университетининг Тошкент шаҳридаги филиали, Тошкент давлат шарқшунослик университети билан ҳамкорликда иқтисодиёт фанлари доктори, профессор Нурислом Тухлиев таваллудининг 75 йиллигига бағишлаб, “Учинчи Ренессансни шакллантиришнинг ижтимоий-иқтисодий муаммолари” мавзусида халқаро илмий-амалий конференция бўлиб ўтди.
Мазкур конференция Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 январдаги Фармонига мувофиқ, “Янги Ўзбекистон – Учинчи Ренессанс” доирасида ташкил этилди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Президентининг жамоат ва диний ташкилотлар билан ҳамкорлик масалалари бўйича маслаҳатчиси, Ўзбекистон халқаро ислом академияси ректори Музаффар Комилов, Олий Мажлис Сенати Раисининг биринчи ўринбосари, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети ректори Содиқ Сафоев, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Академик Акмал Саидов, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази директори Шоазим Миноваров, Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси академиги, иқтисод фанлари доктори, профессор Саидахрор Гулямовлар иштирок этди.
Шунингдек, Россия Федерациясида хизмат кўрсатган фан арбоби, Ўзбекистон Фанлар академияси мухбир аъзоси, Россия Фанлар академиясининг Бозор муаммолари институти бош илмий ходими Наби Зиядуллаев (Россия), Dongduk аёллар университети, Евроосиё туркий тадқиқотлар институти профессори ва директори Eunkyung OH (Корея Республикаси), Ислом тарихи, санъати ва маданияти тадқиқот маркази (IRCICA), Ислом ҳамкорлик ташкилоти (IHT) бош директор маслаҳатчиси, тарих фанлари доктори Аширбек Муминов (Туркия), давлат ва жамоат арбоблари, хорижий ва маҳаллий олимлар, профессор-ўқитувчилар, нуфузли олий таълим муассасалар ҳамда ташкилотларнинг вакиллари, конференцияга таклиф этилган меҳмонлар қатнашди.
Халқаро конференцияни Ўзбекистон Республикаси Президентининг жамоат ва диний ташкилотлар билан ҳамкорлик масалалари бўйича маслаҳатчиси, Ўзбекистон халқаро ислом академияси ректори, Музаффар Комилов кириш сўзи билан очиб, барчани ушбу нуфузли анжуман билан табриклади.
Давлатимиз раҳбари назарда тутган Учинчи Ренессанс — мамлакатимизда илм-фан тараққиётининг, иқтисодиёт ва жамият истиқболининг, халққа хизмат қилиш ва кишиларни рози қилишдай эзгу ният билан амалга оширилаётган барча ютуқлар – халқимиз ақлу заковатининг, иқтидор ва истеъдод қувватининг ёрқин тантанаси бўлишини билдириб ўтди.
Шунингдек, давлат ва жамоат арбоблари, хорижий ва маҳаллий олимлар, профессор-ўқитувчилар томонидан “Учинчи Ренессансни шакллантиришнинг ижтимоий-иқтисодий муаммолари” мавзусида ўтказилаётган халқаро илмий-амалий конференциясининг ўзига хос хусусиятлари, юртимизда олиб борилаётган барча ислоҳотлар инсон қадрини улуғлашга, унинг орзу-умид, эзгу мақсадларини рўёбга чақариш учун хизмат қилаётгани, бунёдкорлик ишларида бирдам бўлиш, Янги Ўзбекистонни барпо этишда муносиб ҳисса қўшиш каби фикрлар билдирилди.
Шундан сўнг халқаро илмий-амалий конференция мажлиси “Ренессанснинг тарихий, сиёсий ва маданий шарт-шароитлари, шаклланиш омиллари”, “Ўзбекистонда Учинчи Ренессансни шакллантиришнинг ижтимоий-иқтисодий асослари”, “Жаҳон ва Ўзбекистон иқтисодиёти ривожланишининг устувор йўналишлари”, “Учинчи Ренессансни шакллантиришда туризм соҳаси самарадорлигини ошириш механизмлари”, “Учинчи Ренессансни шакллантириш шароитида рақобатбардош кадрларни тайёрлашни такомиллаштириш” мавзуларида, шўъбаларга бўлинган ҳолда ўз ишини бошлади.
Анжуманда 200 га яқин хорижий ҳамда маҳаллий соҳа вакиллари томонидан маърузалар қилинди. Соҳада мавжуд муаммолар, уларга ечим топиш, илмий тадқиқотлар натижалари ўртоқлашилди. Анжуман ташкилотчилари томонидан “Учинчи Ренессансни шакллантиришнинг ижтимоий-иқтисодий муаммолари” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференцияга келиб тушган мақолалар ҳамда мутахассислар томонидан қилинган маърузалар матни тўплам ҳолида нашр этилди.

Социально-экономические проблемы становления Третьего Ренессанса
5 мая 2022 года Международной исламской академией Узбекистана в сотрудничестве с Национальным университетом Узбекистана, Ташкентским филиалом МГУ имени М.В. Ломоносова, Ташкентским государственным университетом востоковедения, доктором экономических наук, профессором Нурисломом Тухлиевым организована международная научно-практическая конференция на тему «Социально-экономические проблемы становления Третьего Ренессанса».
Данная конференция организована в соответствии с Указом главы государства от 28 января 2022 года, в рамках идеи «Третий Ренессанс – Новый Узбекистан».
В ней приняли участие советник Президента Республики Узбекистан по вопросам взаимодействия с общественными и религиозными организациями, ректор Международной исламской академии Узбекистана Музаффар Камилов, первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содик Сафоев, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, академик Акмаль Саидов, директор Центра исламской цивилизации в Узбекистане при Кабинете Министров Республики Узбекистан Шоазим Миноваров, академик Академии наук Республики Узбекистан, доктор экономических наук, профессор Саидахрор Гулямов.
А также в конференции участвовали заслуженный деятель науки Российской Федерации, член-корреспондент Академии наук Узбекистана, главный научный сотрудник Института проблем рынка РАН Наби Зиядуллаев (Россия), профессор Научно-исследовательского центра по изучению исламской истории, искусства и культуры (IRCICA), советник генерального директора Организации исламского сотрудничества (ОИС), доктор исторических наук Аширбек Муминов (Турция), государственные и общественные деятели, зарубежные и отечественные ученые, профессора, представители престижных высших учебных заведений и организаций и другие.
Мероприятие открыл советник Президента Республики Узбекистан по вопросам взаимодействия с общественными и религиозными организациями, ректор Международной исламской академии Узбекистана Музаффар Камилов. Отмечено, что Третий Ренессанс, направленный на развитие науки, экономические и социальные перспективы, достижения нашей страны предполагают прежде всего служение народу.
Выступившие на международной научно-практической конференции «Социально-экономические проблемы становления Третьего Ренессанса» государственные и общественные деятели, зарубежные и отечественные ученые, профессора отметили особенности мероприятия, суть и значение проводимых реформ в нашей стране во имя чести и достоинства человека, которые служат достижению благородных целей, объединению всех в созидательной работе, внесению достойного вклада в строительство нового Узбекистана.
Работа конференции была продолжена в группах по соответствующим темам — «Историко-политические и культурные условия Третьего Ренессанса, факторы его формирования», «Социально-экономические основы Третьего Ренессанса в Узбекистане», «Приоритетные направления экономического развития в мире и Узбекистане», «Механизмы повышения эффективности туризма в эпоху Третьего Ренессанса» и другие.
На конференции выступили с докладами около 200 зарубежных и отечественных представителей сферы. Участники обговорили имеющиеся проблемы в области, пути их решения, результаты научных исследований. Организаторами конференции опубликован сборник статей и докладов специалистов международной научно-практической конференции «Социально-экономические проблемы становления Третьего Ренессанса».