“Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Конституциявий қонуни лойиҳаси бўйича Миллий гвардия марказий девонида видеоселектор тарзидаги семинар бўлиб ўтди
Мамлакатимизда Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида белгиланган кенг кўламли вазифалар, халқпарвар давлатни барпо этиш, инсон ҳуқуқ ва манфаатлари, қадр-қимматини янада самарали таъминлаш мақсадида, Конституциявий ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Миллий гвардия қўмондони генерал-майор Р.Джураев раислигида бўлиб ўтган видеоселектор тарзидаги мазкур йиғилиш ҳам айнан шу мавзуга бағишланди ва семинарнинг асосий маърузачиси сифатида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик Палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, академик А.Саидов иштирок этди.
Маърузачи томонидан, йиғилишда иштирок этган Миллий гвардия қўмондонлиги, марказий девон ҳамда ҳудудий бўлинмалар шахсий таркибига, Конституциямизга киритилган қўшимча ва ўзгартиришлар ҳамда уларнинг мазмун-моҳияти кенг тушунтирилиб, “Инсон – жамият – давлат”, “Янги Ўзбекистон – ижтимоий давлат” деган эзгу тамойиллар асосида Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг янги қонун лойиҳаси муҳокама қилинди.
Маърузачи Акмал Холматович Саидов “Конституциявий комиссия раиси” сифатида, Конституциявий қонун лойиҳасини ишлаб чиқишга бевосита раҳбарлик қилаётганлиги туфайли ўзининг бой тажрибаси билан семинар иштирокчилари билан очиқ мулоқотга киришди.
Унда ҳарбий хизматчи ва ходимлар мавзуга оид қизиқтирган саволларига жавоб олиш билан бирга, янги лойиҳага ўз фикр ва мулоҳазаларини билдириб, асосий қонунимиз ҳисобланган Конституциянинг янги ислоҳотлари – мамлакатимизда фуқароларнинг барча соҳалардаги ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини янада таъминлашга ҳамда ҳимоя қилишга қаратилган “тўғридан-тўғри ишлайдиган нормаларга айланаши” ва мамлакатимиз тараққиёти учун муҳим ҳуқуқий асос бўлишига ишонч билдиришди.

В Центральном аппарате Национальной гвардии состоялся семинар в формате видеоконференцсвязи, посвященный обсуждению проекта Закона «Об изменениях и дополнениях в Конституции Республики Узбекистан»
В нашей стране проводятся конституционные реформы в целях выполнения масштабных задач, изложенных в стратегии развития Нового Узбекистана, построения демократического государства, поднятия на более качественный уровень эффективность обеспечения прав и интересов человека, защиты его достоинства.
Этой теме был посвящен семинар, проводившийся в формате видеоконференцсвязи под председательством командующего Национальной гвардией генерал-майора Р. Джураева. В работе семинара участвовал первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека, академик А. Саидов.
В своем докладе А. Саидов подробно разъяснил представителям командования, центрального аппарата и личному составу территориальных подразделений Национальной гвардии суть изменений и дополнений, предложенных к внесению в Основной закон. Докладчик детально разъяснил значение принципов «Человек – Общество – Государство», «Новый Узбекистан – социально ориентированное государство», заложенных в проект закона Конституции Республики Узбекистан.
Акмаль Холматович, будучи председателем Конституционной комиссии, руководителем с богатым опытом, работал над разработкой проекта закона об изменениях и дополнениях в Конституции, начал открытый диалог с участниками семинара.
Помимо ответов на вопросы, военнослужащие и сотрудники гвардии высказали свое мнение о новом проекте и заявили, что новые конституционные реформы нашего Основного закона должны стать «прямыми нормами» по дальнейшему обеспечению и защите прав и законных интересов граждан во всех сферах. Участники семинара выразили уверенность, что предлагаемые нормы станут важной правовой основой для дальнейшего развития нашей страны.