Афғонистон бўйича Тошкентда ўтган халқаро конференция  хорижий экспертлар нигоҳида:
Бу конференциянинг аввалгиларидан туб фарқи шундаки, унинг кун тартиби тўлиқ иқтисодиётга асосланган. Хавфсизлик масалалари, айтиб ўтилган бўлсада, иккинчи даражада эди. Аввалги барча конференциялар, жумладан, Москвадаги конференциялар хавфсизлик, сиёсат, инклюзив ҳукумат ва аёллар ҳуқуқларига бағишланган эди.
Бу ижобий сигнал, чунки Афғонистондаги вазиятга бошқа призма орқали, иқтисодий ривожланиш ва гуманитар инқирозни тузатиш нуқтаи назаридан қарала бошланди.
Азамат Осмонов  (Қирғизистон):
Тошкентнинг жанубий қўшнисига қизиқиши кўп жиҳатдан нафақат сиёсий ва хавфсизлик масалалари, балки кўп жиҳатдан иқтисодий лойиҳалар билан ҳам белгиланади.
Бугунги кунда Ўзбекистон минтақада мини-Хитой ролини ўйнамоқда. Мамлакат ҳаёт учун деярли ҳамма нарсани ишлаб чиқаради. Унда автомобилсозлик, кимё, енгил саноат, фармацевтика, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳалар яхши йўлга қўйилган. Европа, Россия билан савдо алоқалари мавжуд, Афғонистон учун эса мамлакат хабга айланиши мумкин – Термиз шаҳри бунинг учун жуда қулай.
Фредерик Старр  (АҚШ):
Конференция халқаро жамоатчилик томонидан Ўзбекистоннинг янгиланган минтақавий ташқи сиёсати ютуқларини эътироф этилаётганини яна бир бор тасдиқлади. Ўзбекистон дипломатиясининг фаоллиги ва амалий саъй-ҳаракатлари туфайли сўнгги йилларда минтақада мутлақо янги сиёсий муҳит шаклланди, товар айирбошлаш кўрсаткичлари ошиб, барча даражадаги алоқалар кенгаймоқда, Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги муносабатлар мустаҳкамланаётир.
Рашид Вали Жанжуа  (Покистон):
Афғонистон бўйича Тошкент халқаро конференциясининг ўтказилиши ушбу мамлакатнинг халқаро иқтисодий жараёнларга интеграциялашувини таъминлаш ва минтақадаги барқарорликни мустаҳкамлашга қаратилгани билан ҳам катта эътиборга моликдир. Бунда Афғонистонга қўшни давлат бўлган Ўзбекистоннинг ёрдами беқиёс бўлмоқда.
Аркадий Дубнов  (Россия):
Бугун ўзбеклар Киплингни яхшигина масхара қилишди. Афғонистон бўйича Тошкентда бўлиб ўтган йирик анжуманида Шарқ ва Ғарб бирлашди...

Ташкентская международная конференция  по Афганистану в фокусе зарубежных экспертов:
Принципиальное отличие нынешней конференции от предыдущих в том, что ее повестка полностью построена на экономике. Вопросы безопасности если упоминаются, то вторым порядком. Все предыдущие конференции, в том числе московские, были сосредоточены на вопросах безопасности, политического устройства, инклюзивности правительства и правах женщин.
Это позитивный сигнал, потому что ситуация в Афганистане начинает рассматриваться в другом ключе, с точки зрения экономического развития и исправления гуманитарного кризиса.
Азамат Осмонов  (Кыргызстан):
Интерес Ташкента к южному соседу во многом определяется не только вопросами политики и безопасности, но и в значительной степени экономическими проектами.
Сегодня Узбекистан играет в регионе роль мини-Китая. Страна производит, наверное, почти всё для жизнедеятельности. У неё хорошо работающие автомобильная, химическая, лёгкая промышленность, фармацевтика, аграрный сектор и так далее и тому подобное. Есть торговые связи с Европой, Россией, а для Афганистана страна может стать хабом — город Термез очень удобен для этого.
Фредерик Старр  (США):
Международная конференция стала еще одним свидетельством признания со стороны международной общественности успехов обновленного регионального курса Узбекистана. Благодаря активности и практическим усилиям узбекской дипломатии за последние годы в регионе сформировано совершенно новая политическая атмосфера, растут показатели товарооборота, расширяются контакты на всех уровнях, укрепляется взаимосвязанность между Центральной и Южной Азией.
Рашид Вали Джанджуа  (Пакистан):
Нет сомнений в том, что афганская проблема крайне актуальна в контексте других кризисов в мире, поскольку она направлена на обеспечение интеграции Афганистана в международные экономические процессы и поддержание стабильности в регионе. В этом отношении помощь Узбекистана, который является ближайшим соседом этой страны, неоценима.
Аркадий Дубнов  (Россия):
Узбеки сегодня жёстко поиздевались над Киплингом. Восток и Запад таки сошлись нынче в Ташкенте на большой афганской конференции...