Гисмат ГОЗАЛОВ: Самарқанд саммити туркий давлатларнинг янада чуқур интеграциялашув жараёнини бошлаб берди
Туркий давлатлар ташкилоти Самарқанд саммити якунларига бағишланган онлайн конференция иштирокчиларига мурожаат қилар экан, ТДТ Бош котиби ўринбосари Гисмат Гозалов туркий цивилизация пойтахти Самарқандда ўтказилган анжуман ушбу тузилма фаолиятида тарихий бурилиш нуқтасига айланганини таъкидлади.
Унинг сўзларига кўра, мазкур тадбир туркий давлатларнинг янада чуқур интеграциялашуви жараёнини бошлаб берди, шунингдек, Ўзбекистоннинг ТДТга раислигига муҳим туртки берди.
Г.Гозалов таъкидлаганидек, ушбу муҳим сиёсий тадбир давомида Қўшма декларация қабул қилинди ва Ташкилотнинг иқтисодиёт, транспорт ва институтлашиш соҳасида қатор кўп томонлама ҳужжатлар имзоланди. Аъзо давлатлар минтақанинг бутун иқтисодий ва транзит салоҳиятидан фойдаланган ҳолда савдо алоқасини чуқурлаштиришга интилмоқда.
- Тарихий қардошлик, тил ва маданий алоқалар яқинлиги ҳамда ноёб географик жойлашув туфайли ТДТ макони Евроосиё қитъаси ва бутун дунёда тинчлик, хавфсизлик ва барқарорликни таъминлашга ҳисса қўшадиган, сезиларли сиёсий ва иқтисодий фойда келтиришни ваъда қиладиган янги геосиёсий воқеликка айланмоқда. – дея сўзини якунлади Бош котиб ўринбосари.

Гисмат Гозалов: "Самаркандский саммит положил начало процессу еще более глубокой интеграции тюркских государств"
Обращаясь к участникам онлайн-конференции, посвященной итогам Самаркандского саммита Организации тюркских государств, заместитель Генерального секретаря ОТГ Гисмат Гозалов отметил, что конференция, состоявшаяся в Самарканде - столице тюркской цивилизации, стала исторической поворотной точкой  в деятельности этой структуры.
По его словам, это мероприятие положило начало процессу более глубокой интеграции тюркских стран, а также дало важный импульс председательству Узбекистана в ОТГ.
Как отметил Г. Гозалов, в ходе этого важного политического мероприятия  была принята Совместная декларация и подписан ряд многосторонних документов в сфере экономики, транспорта и институционализации. Государства-члены стремятся углубить торговые связи, используя весь экономический и транзитный потенциал региона.
- Благодаря историческому братству, близости языков и культур, уникальному географическому расположению пространство ОТГ превращается в новую геополитическую реальность, которая обещает принести значительные политические и экономические выгоды, способствуя миру, безопасности и стабильности на Евразийском континенте и во всем мире, - говорит Г. Гозалов.