Ўзбекистон — Финляндия: парламентлараро алоқалар янада ривожланади
2022 йил 30 ноябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари А.Саидов Финляндия – Марказий Осиё парламентлараро дўстлик гуруҳи раҳбари К. Кильюнен бошчилигидаги Финляндия парламенти делегацияси аъзолари билан учрашди.
Мулоқотда Ўзбекистон ва Финляндия парламентлари ўртасидаги ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Делегация аъзоларига кейинги йилларда юртимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, жумладан, Ўзбекистон Республикасининг ташқи сиёсий ва ташқи иқтисодий фаолияти хусусида батафсил маълумот берилди. Шунингдек, мамлакатимиз парламентининг қонунчилик фаолияти, норма ижодкорлиги, қўмита ва фракциялари иш услублари ҳамда парламентаризм соҳасидаги янгиликлар ҳақида сўзлаб берилди
Ўз навбатида, К. Кильюнен самимий учрашув учун ўз миннатдорлигини билдириб, Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар натижасида Ўзбекистон нафақат минтақада, балки жаҳон майдонида сезиларли даражада юксалаётганлигини юқори баҳолади.
Учрашув давомида Ўзбекистон ва Финляндиянинг таълим тизими ҳамда ҳамкорликда амалга оширилаётган лойиҳалар, истиқболдаги режалар юзасидан ҳам ўзаро фикр алмашилди.
Конструктив руҳда ўтган учрашувда томонлар парламентлар ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлашга келишиб олдилар.
К. Кильюнен бошчилигидаги Финляндия парламенти делегацияси Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Финляндия Парламенти билан ҳамкорлик бўйича парламентлараро гуруҳи аъзолари билан ҳам учрашди.
Унда парламентлараро алоқалар икки томонлама муносабатларнинг муҳим таркибий қисми эканлиги таъкидланиб, ушбу йўналишдаги ҳамкорликни изчил давом эттириш ва кенгайтириш ўзаро алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилиши қайд этилди.
Мулоқот якунида томонлар икки мамлакатнинг нафақат парламентлараро, балки бошқа соҳа ва йўналишларининг ривожланиши борасида ўзаро фикр алмашинувлари орқали тегишли чора-тадбирларни амалга оширишга келишиб олдилар.

Узбекистан — Финляндия: межпарламентское сотрудничество получит еще большее развитие
30 ноября 2022 года состоялась встреча первого заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А.Саидова с членами делегации парламента Финляндии во главе с председателем Межпарламентской группы дружбы «Финляндия-Центральная Азия» К. Кильюненом.
В ходе встречи обсуждены вопросы развития сотрудничества между парламентами Узбекистана и Финляндии.
Членам делегации дана подробная информация о широкомасштабных реформах, реализуемых в последние годы во всех сферах жизни, в том числе во внешнеполитической и экономической деятельности Республики Узбекистан. Также говорилось о законотворческой деятельности парламента нашей страны, нормотворчестве, методах работы комитетов и фракций, нововведениях в сфере парламентаризма.
В свою очередь, К. Кильюнен выразил благодарность за искреннюю встречу и высоко оценил проводимые под руководством Президента Шавката Мирзиёева широкомасштабные реформы, в результате которых растет роль Узбекистана не только в регионе, но и на мировой арене.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по совместным проектам между Узбекистаном и Финляндией, в том числе в системе образования, а также планам на перспективу.
В ходе встречи, прошедшей в конструктивном духе, стороны договорились укреплять межпарламентские отношения.
Делегация парламента Финляндии во главе с К.Кильюненом встретилась также и с членами межпарламентской группы Олий Мажлиса Республики Узбекистан по сотрудничеству с парламентом Финляндии.
Подчеркнуто, что межпарламентские отношения являются важной составляющей двусторонних отношений, а последовательное продолжение и расширение сотрудничества в этом направлении послужит укреплению взаимных отношений.
По итогам диалога стороны договорились о реализации соответствующих мер путем взаимного обмена мнениями по развитию не только межпарламентской, но и других сфер и направлений.