Мамлакатимизга 5-6 декабрь кунлари Cамарқанд шаҳрида ўтказиладиган “Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим” Глобал форуми иштирокчиларининг ташрифлари бошланди.
2022 йил 3 декабрь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов Тошкент халқаро аэропортида Таллин университети (Эстония) Бошқарув, ҳуқуқ ва жамият академияси фахрий профессори Рейн Мюллерсонни кутиб олди.
Профессор Рейн Мюллерсон – Ўзбекистоннинг яқин ҳамкорларидан бири. У 2022 йилда инсон ҳуқуқларига оид илмий ва ўқув ишлари соҳасидаги самарали халқаро ҳамкорлиги туфайли “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишонига  (Ўзбекистон) муносиб топилди.
Р.Мюллерсон Глобал форум ишида қатнашади. Хусусан, олимнинг “Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича маҳорат дарслари”да маъруза қилиши кутилмоқда.
Маълумот учун: Глобал форумнинг хорижий иштирокчиларини кутиб олиш учун Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, шунингдек, Тошкент ва Самарқанд халқаро аэропортларида штаблар ташкил этилди.
Меҳмонларни меҳмонхоналарга  жойлаштириш, транспорт воситаси билан таъминлаш, бўш вақтларини кўнгилли ўтказиш учун саёҳатлар ташкил этиш чоралари кўрилмоқда.

Профессор Рейн Мюллерсон, участник Глобального форума, прибыл в Ташкент
Начались визиты участников Глобального форума «Образование в области прав человека», который пройдет в городе Самарканд 5-6 декабря.
3 декабря 2022 года директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов встретил в международном аэропорту «Ташкент» почетного профессора Академии управления, права и общества Таллиннского университета (Эстония) Рейна Мюллерсона.
Профессор Рейн Мюллерсон является одним из близких партнеров Узбекистана. В 2022 году награжден знаком «За защиту прав человека» (Узбекистан) за эффективное международное сотрудничество в области научной и просветительской работы по правам человека.
Р. Мюллерсон участвует в работе Глобального форума. В частности, ожидается, что ученый выступит с лекцией на «Мастер-классах по образованию в области прав человека».
Для справки: Для встречи зарубежных участников Глобального форума были созданы специальные Штабы в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека, а также в международных аэропортах Ташкента и Самарканда.
Принимаются все необходимые меры для размещения гостей в отелях, обеспечению их автотранспортом, организации выездов для знакомства со страной.