Президент Шавкат Мирзиёев 28 январь куни электр энергетикасини 2025-2035 йилларда ривожлантириш чора-тадбирлари бўйича йиғилиш ўтказди.
Охирги саккиз йилда электр ишлаб чиқариш 38 фоиз ошиб, 81,5 миллиард киловатт соатга етди. Хусусий секторга кенг йўл очилгани туфайли 11,2 гигаваттли қўшимча қувват яратилди. Натижада бу секторнинг генерациядаги улуши 24 фоизга, “яшил” энергия ҳиссаси эса 16 фоизга етди.
Шу даврда аҳоли даромади 1,6 баравар ўсгани, янги турдаги маиший техникалардан фойдаланилаётгани сабабли хонадонларда электр истеъмоли 21 миллиард киловатт соатдан ошди. Бу 2016 йилгидан 2 баравар кўп.
2030 йилга бориб, мамлакатимиз аҳолиси 41 миллионга етиши, иқтисодиётимиз эса 1,5 карра ўсиши кутилаяпти. Шунга мутаносиб равишда, саноатда 45 миллиард долларлик қўшилган қиймат яратиш, хизматлар ҳажмини 3 баравар ошириш, йирик Маълумотлар марказларини ишга тушириш кўзда тутилган.
Бунинг учун, аввало, барқарор электр таъминоти зарур. Ҳисоб-китобга кўра, 2030 йилда 117 миллиард киловатт соат, 2035 йилда эса 135 миллиард киловатт соат электр энергияси талаб этилади. Яъни, ҳозиргидан 1,7 баравар кўп.
Йиғилишда энергетика вазири шу мақсадга қаратилган узоқ муддатли дастурни тақдимот қилди.
Қайд этилганидек, янги электр станциялари ва энергия сақлаш қувватлари барпо этилади. Уларни тизимга улаш учун 7 минг километр магистрал тармоқ қурилиб, рақамлаштирилган бошқарув жорий қилинади. Бу орқали ҳудудларда энергия баланси таъминланади. Бир вилоятда электр етишмовчилиги бўлса, бошқа жойда қўшимча қувватлар ишга туширилади. Бу ишлар учун келгуси беш йилда “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари”га 4 миллиард долларлик инвестиция киритиш талаб этилади.
Яна бир муҳим масала – электр энергиясининг таннархини пасайтириш. Бунинг омили муқобил манбаларни кўпайтиришдир. Хорижий экспертлар ҳам Ўзбекистон шароитида “яшил” энергия имкониятлари кўплигини айтаяпти.
Шундан келиб чиқиб, 2030 йилга бориб жами генерацияда “яшил” энергия улушини 50 фоиздан ошириш кўзда тутилган. Жумладан, 3 мингта микроГЭСда 164 мегаватт, қуёш ва шамол қурилмалари ҳисобига 750 мегаватт қувватларни ишга тушириш режалаштирилган.
Куни кеча давлатимиз раҳбари ресурс тежамкор иқтисодиёт моделига ўтиш вақти келганини таъкидлади.
Хусусан, саноатда энергия самарадорлик орқали қўшимча 27 фоиз ялпи ички маҳсулот яратиш имконияти бор. Ҳозир кимё ва металлургия бўйича айрим маҳаллий корхоналарда энергия сарфи дунёдаги ўртача кўрсаткичга нисбатан 2 карра, цемент ишлаб чиқаришда эса 1,2 баробар юқори.
Шу боис, ҳар бир тармоқ кесимида энергияни 10-15 фоиз иқтисод қилиш, 2030 йилда электр энергияси йўқотишларини ҳозирги 14 фоиздан 8-9 фоизгача тушириш вазифа қилиб олинмоқда.
Хорижий инвесторлар билан яна 26 миллиард долларлик 24 гигаваттли лойиҳалар бўйича ишлар бошланган. Уларга кўп миқдорда ускуна ва қурилиш материаллари ишлатилади. Бу юртимиз корхоналари учун катта имконият экани, лойиҳаларда маҳаллийлаштириш ва кооперацияни ривожлантириш зарурлиги таъкидланди.
Истеъмолчиларга барқарор ва узлуксиз электр етказиб бериш, соҳада кадрлар тайёрлашни ривожлантириш бўйича вазифалар белгиланди.
Мутасаддиларга буларнинг ҳаммасини инобатга олиб, электр энергетикаси соҳасини 2035 йилгача ривожлантириш дастурини тайёрлаш топширилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 28 января провел совещание по мерам развития электроэнергетики на период 2025–2035 годов.
За последние восемь лет производство электроэнергии увеличилось на 38 процентов и достигло 81,5 миллиарда киловатт-часов. Благодаря открытию широких возможностей для частного сектора были созданы новые мощности на 11,2 гигаватта. В результате доля частного сектора в генерации достигла 24 процентов, а доля «зеленой» энергии — 16 процентов.
За этот период доходы населения выросли в 1,6 раза, а потребление электроэнергии в домашних хозяйствах увеличилось на 21 миллиард киловатт-часов из-за использования новых видов бытовой техники. Это в 2 раза больше, чем в 2016 году.
К 2030 году ожидается, что население нашей страны достигнет 41 миллиона человек, а экономика вырастет в 1,5 раза. Соответственно, планируется создать добавленную стоимость в промышленности на сумму 45 миллиардов долларов, увеличить объем услуг в 3 раза и запустить крупные дата-центры.
Для этого, прежде всего, необходимо стабильное энергоснабжение. По расчетам, в 2030 году потребуется 117 миллиардов киловатт-часов, а в 2035 году — 135 миллиардов киловатт-часов электроэнергии. То есть в 1,7 раза больше, чем сейчас.
На совещании министр энергетики представил долгосрочную программу, направленную на достижение этих целей.
Как было отмечено, будут построены новые электростанции и мощности по хранению энергии. Для их подключения к системе будет построено 7 тысяч километров магистральных сетей, а также внедрено цифровое управление. Это обеспечит энергетический баланс в регионах. Если в одном регионе возникнет дефицит электроэнергии, дополнительные мощности будут в другом месте. Для реализации этих работ в течение следующих пяти лет потребуется привлечь инвестиции в размере 4 миллиардов долларов в «Национальные электрические сети Узбекистана».
Одна из самых важных задач – снижение себестоимости электроэнергии. Одним из факторов этого являются альтернативные источники энергии.
В настоящее время себестоимость одного киловатт-часа на тепловых электростанциях составляет 5–6 центов, тогда как на солнечных и ветровых станциях она составляет в среднем 3 цента. Зарубежные эксперты также отмечают, что в Узбекистане есть большие возможности для «зеленой» энергетики.
Исходя из этого, к 2030 году планируется увеличить долю «зеленой» энергии в общей генерации до более чем 50 процентов. В частности, планируется ввести в эксплуатацию 3 тысячи микроГЭС общей мощностью 164 мегаватта, а также малые солнечные и ветровые станции на 750 мегаватт.
Накануне глава государства подчеркнул, что пришло время перейти к модели ресурсосберегающей экономики.
В частности, в промышленности за счет повышения энергоэффективности можно создать дополнительно 27 процентов валового внутреннего продукта. В настоящее время потребление энергии на некоторых местных предприятиях химической и металлургической отрасли в 2 раза выше, чем в среднем в мире, а в производстве цемента — в 1,2 раза.
Поэтому поставлена задача сэкономить 10–15 процентов энергии в каждой отрасли и снизить потери электроэнергии к 2030 году с текущих 14 процентов до 8–9 процентов.
С иностранными инвесторами начаты работы по проектам мощностью 24 гигаватта на 26 миллиардов долларов. Для них будет использовано большое количество оборудования и строительных материалов. Отмечено, что это большая возможность для местных предприятий, необходимо развивать локализацию и кооперацию в рамках проектов.
Были определены задачи по стабильному и бесперебойному электроснабжению потребителей, развитию подготовки кадров для отрасли.
Ответственным лицам поручено разработать программу развития электроэнергетики до 2035 года с учетом обсужденных аспектов.