Жорий йилнинг 27 июнь куни Олий Мажлис Сенатида Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси раиси М.Кадирханова Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Қийноқларнинг олдини олиш ва гендер зўравонлик масалалари бўйича эксперт Д.Айтхожина билан учрашув ўтказди.
Унда хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, қийноқларни олдини олиш ва гендер зўравонликка қарши кураш соҳаларида миллий қонунчиликни янада такомиллаштириш, тадқиқотлар ўтказиш ҳамда мазкур йўналишда тегишли ташкилот ва идоралар билан музокаралар олиб бориш маслалари муҳокама қилинди.
Гендер тенгликни таъминлаш, хотин-қизларнинг барча йўналишларда ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш бўйича Ўзбекистон тажрибаси кўплаб давлатлар томонидан ўрганилиб, қизиқиш уйғотаётганлиги алоҳида таъкидланди.
Учрашув якунида муҳокама қилинган масалалар юзасидан яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича келишувга эришилди.

27 июня текущего года в Сенате Олий Мажлиса председатель Комитета по вопросам женщин и гендерного равенства М. Кадирханова провела встречу с экспертом по вопросам предупреждения пыток и гендерного насилия Управления Верховного комиссара ООН по правам человека Д. Айтхожиной.
Обсуждены вопросы дальнейшего совершенствования национального законодательства в области поддержки женщин, защиты их прав и интересов, предупреждения пыток и противодействия гендерному равенству, проведения исследований и переговоров с соответствующими организациями и ведомствами в этом направлении.
Особо подчеркивалось, что опыт Узбекистана в обеспечении гендерного равенства, расширении прав и возможностей женщин во всех сферах изучается многими странами и вызывает интерес.
По завершении встречи достигнута договоренность об установлении тесного сотрудничества по обсужденным вопросам.