Миллий стратегия: Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари бўйича давлат сиёсатининг янги босқичи
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 22 июндаги Фармонига  мувофиқ, қуйидагилар Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро шартномалари нормаларини бажариш юзасидан масъул давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятининг асосий йўналишлари этиб белгиланган:
- халқаро ташкилотларнинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича тавсияларини амалга оширишга қаратилган миллий ҳаракат режалари (“йўл хариталари”)нинг сўзсиз бажарилишини таъминлаш;
- қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштиришга қаратилган чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш орқали БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича устав органлари ва шартномавий қўмиталарининг тавсияларини бажаришга тўсқинлик қилаётган сабаб ва шароитларни аниқлаш, таҳлил қилиш ҳамда бартараф этиш;
- Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро мажбуриятларини бажариш соҳасида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Жамоатчилик палатаси ва фуқаролик жамияти институтлари билан самарали ҳамкорликни амалга ошириш.
Давлат раҳбари томонидан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегияси билан бир қаторда, яна иккита ҳужжат тасдиқланди. Булар - Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” ҳамда БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича устав органлари ва шартномавий қўмиталари хабарномалари ва қарорларини кўриб чиқиш юзасидан Ўзбекистон Республикаси давлат органларининг ўзаро ҳамкорлик қилиш тартиби тўғрисидаги низом.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий маркази масъул ходими Лавиза Исхакованинг "Правда Востока" газетасининг 2020 йил 9 июль сонида эълон қилинган "Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари бўйича давлат сиёсатининг янги босқичи" ("Новый этап государственной политики по правам человека Узбекистана") сарлавҳали мақоласида шу ҳақда сўз юритилган. Муаллиф Миллий стратегия лойиҳасини ишлаб чиқиш жараёнлари, шунингдек мазкур дастурий ҳужжатнинг мазмун-моҳияти ва аҳамияти хусусида тўхталган.
Маълумот учун: Фармонга мувофиқ, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази  Миллий стратегия ва “Йўл харитаси”нинг амалга оширилиши юзасидан:
• мунтазам мониторинг олиб бориб, чора-тадбирлар сифатли ва ўз вақтида ижро этилиши бўйича таклиф ва тавсияларни тегишли вазирлик ва идораларга киритиб боради;
• доимий равишда аниқ кўрсаткичлар ва эришилган натижалар акс эттирилган батафсил ахборотни ўз веб-сайтида жойлаштириб боради;
• ҳар чоракда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига умумлаштирилган маълумот киритади;
• ахборот-таҳлилий шарҳлар тайёрланиши, хорижий тилларга таржима қилиниши ва эълон қилинишини таъминлайди.

Новый этап государственной политики по правам человека Узбекистана
22 июня 2020 года Президентом Республики Узбекистан подписан Указ «Об утверждении Национальной стратегии Республика Узбекистан по правам человека».
Сегодня мы можем говорить о том, что в определённой степени реализована идея Президента, высказанная им в своем выступлении ко дню Конституции в декабре 2019 года о необходимости определить основные направления деятельности в сфере прав человека.
Хотелось бы остановиться на некоторых особенностях, которые сконцентрировал в себе этот документ.
Мы живём в непростое время, в условиях пандемии, которое обострила и проявила все существующие проблемы и в то же время показала скрытые потенциальное возможности и устойчивость традиционных основ нашей жизни, позволяющих выстоять перед трудностями и не сломаться, сберечь фундамент нашей социальной жизни.
Принятие в такие сложные для государства и общества времена Национальной стратегии Республика Узбекистан по правам человека еще одно подтверждение, что государственная политика в области прав человека является одним из важнейших приоритетов Президента как гаранта Конституции и прав человека.
Сама разработка Стратегии, как программного документа в сфере прав человека, представляет собой документ долгосрочного характера с определением целей, тактических задач, выделением основных направлений деятельности, а также механизмов реализации, мониторинга и финансирования. Все эти элементы программного управления делают эту Национальную стратегию не только политическим документом, но и организационно-правовым и управленческим, порождающим для государственных органов всех уровней конкретные обязательства и отчетность.
Если раньше международные обязательства по правам человека на уровне государства заслушивались только на высоком уровне палат Парламента, Межведомственных органов, то теперь на ряду с этим отчетность по Национальной стратегии и «Дорожной карты» к ней будет осуществляться на уровне областных кенгашей народных депутатов. Повышается ответственность государственных органов должностных лиц по обеспечению прав человека.
Главное содержание Национальной стратегии сосредоточено в четвертой главе документа. Она включает в себя следующие направления деятельности:
приоритетные направления в сфере защиты личных и политических прав;
приоритетные направления защиты экономических, социальных и культурных прав, а также в области устойчивого развития;
приоритетные направления совершенствования механизмов имплементация международных стандартов в области прав человека в законодательство и правоприменительную практику, а также их мониторинга;
приоритетные направления по повышению правовой грамотности в области прав человека, в том числе по эффективной организации распространения информации и образовательной деятельности в данном направлении.
Мы видим, что все виды прав человека и зашиты прав различных уязвимых групп населения (дети, мигранты, инвалиды, престарелые, женщины, молодежь, проживающие в экологически неблагоприятных районах) нашли свое отражение в документе.
Несомненно, Национальная стратегия является историческим документом, который открывает новый качественный этап в развитии прав человека в Узбекистане. Она вобрала в себя оценку, недостатки, опыт и достижения прошлых лет, а также наметила цели и задачи на будущее.
Стратегия включила в себя реальные, конкретные шаги и это говорит о том, что данная программа выполнима и контролируема.