Янги Ўзбекистон ва инсон ҳуқуқлари: танлов ғолиблари тақдирланди
10 декабрь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида Рақамли иқтисодиёт, инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тадқиқотлар” танлови ғолибларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди. Ушбу тантанали маросим "Янги Ўзбекистон ва инсон ҳуқуқлари" мавзуидаги туркум халқаро тадбирлар доирасида ташкил этилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази 2020 йил Илм-маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йилига доир Давлат дастури ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси доирасида «Рақамли иқтисодиёт, инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тадқиқотлар» мавзусида республика танловини эълон қилганди.
Жорий йил октябрь-декабрь ойларида ўтказилган ушбу танловнинг мақсади инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва тадқиқотларни ривожлантириш, шунингдек мамлакат аҳолиси ўртасида инсон ҳуқуқлари маданиятини ривожлантиришдир. Танлов ўн иккита номинация бўйича ташкил этилди.
Танловда 80 нафар иштирокчи ўз ижодий ишлари билан фаол қатнашди. Иштирокчилар тавсия этган материаллар нуфузли ҳайъат томонидан кўриб чиқилди. Шу асосда ғолиблар аниқланди.
Тақдирлаш маросимини Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов очиб берди. Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси элчи Жон МакГрегор танлов иштирокчиларини қутлади.

10 декабря 2020 года в Национальном центре Республики Узбекистан (НЦПЧ) по правам человека состоялась церемония награждения победителей конкурса «Цифровая экономика, образование и исследования в области прав человека».
Церемония прошла в рамках серии международных мероприятий «Новый Узбекистан и права человека».
Национальный конкурс «Образование и исследования в области цифровой экономики, права человека» был организован НЦПЧ в рамках Государственной программы на 2020 год - Года образования и цифровой экономики и Национальной стратегии в области прав человека.
Конкурс, который был проведен в октябре-декабре этого года, направлен на популяризацию образования и исследований в области прав человека, а также культуры прав человека среди населения страны. Конкурс проводился по двенадцати номинациям.
80 участников приняли активное участие в конкурсе со своими творческими работами. Материалы, присланные участниками, рассмотрело авторитетное жюри. На основании этого были определены победители.
Церемонию награждения открыл Акмал Саидов, Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека. Участников также приветствовал Посол Джон МакГрегор, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане.