“Конституция – менинг нигоҳимда” онлайн-танлови ғолиблари эълон қилинди
Республика “Баркамол авлод” болалар мактаби томонидан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ва Олий Мажлис Сенати ҳузуридаги Ёшлар парламенти билан ҳамкорликда ўтказилган “Конституция – менинг нигоҳимда” онлайн-танлови якунланди.
Ўзбекистон Республикаси Конституцияси кунига бағишланган ушбу танловга навқирон иштирокчилар 700 дан зиёд ижодий ишларини тақдим этди.
Танлов якунлари бўйича қуйидагилар совриндорлар сифатида эътироф этилди:
Биринчи ўрин – Саидкомил Комилжонов, Наманган вилояти, Давлатобод тумани, 58-умумий ўрта таълим мактабининг 7-синф ўқувчиси;
Иккинчи ўрин – Ражаббек Исхонбеков, Тошкент вилояти, Зангиота тумани, 32-умумий ўрта таълим мактабининг 3-синф ўқувчиси;
Учинчи ўрин – Улбосин Мамбетмуратова, Қорақалпоғистон Республикаси, Нукус шаҳар 38-умумий ўрта таълим мактабининг 8-синф ўқувчиси.
Танлов ғолиблари сертификат ва қимматли совғалар, жумладан, планшет, телефон, смарт-соатлар билан тақдирланди.
Мусобақада фаол иштирок этган ўқувчи-ёшлар ҳам сертификат ва китоблар тўплами соҳибларига айландилар.
“Конституция – менинг нигоҳимда” онлайн-танлови ёшларнинг Асосий қонунимиз мазмун-моҳиятидан яхши хабардор эканини кўрсатди. Энг муҳими, навқирон авлод вакилларининг ҳуқуқий билимларини ошириш ва бу борадаги кўникмаларини ривожлантириш истаги кучли экани яққол намоён бўлди.

Объявлены победители онлайн-конкурса «Конституция - моими глазами»
Подведены итоги конкурса «Конституция - моими глазами», организованного Республиканской детской школой «Баркамол авлод» совместно с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Молодежным парламентом при Сенате Олий Мажлиса.
Юными участниками конкурса, посвященного Дню Конституции Республики Узбекистан, было прислано более 700  творческих работ.
По итогам обладателями призовых мест были признаны:
1 место: Саидкомил Комилжонов, ученик 7 класса 58-й общеобразовательной школы Давлатабадского района Наманганской области;
2 место: Раджаббек Исхонбеков, ученик 3 класса 32-й общеобразовательной школы Зангиотинского района Ташкентской области;
3 место: Улбосин Мамбетмуратова, ученица 8 класса 38-й общеобразовательной школы г. Нукус, Республика Каракалпакстан.
Победители конкурса были награждены сертификатами и ценными подарками, в числе которых планшет, телефон, смарт-часы и другие.
Наиболее активные участники конкурса также были поощрены сертификатами и наборами книг.
Конкурс «Конституция - моими глазами» продемонстрировал живой интерес молодежи к содержанию Основного закона, большое желание к его изучению и развитию своих правовых знаний.