Тошкент шаҳрида инфратузилмани ривожлантириш режалари муҳокама қилинди
774 гектар майдонда ташкил этилган мазкур ҳудудда ҳозиргача 268 гектарда 28 та лойиҳа амалга оширилмоқда, уларнинг умумий қиймати эса 800 миллион долларга тенг. Яна 300 гектарда жойлашадиган 30 та лойиҳа бўйича инвесторлар аниқланган бўлиб, умумий инвестицияларнинг ҳажми 400 миллион долларни ташкил этади.
Саноат зонасини янада кенгайтириш ва янги қувватларни жойлаштириш ҳисобига иш ўринларини яратиш, юқори қўшилган қийматли ҳамда технологик маҳсулотлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш муҳимлиги таъкидланди.
Масалан, саноат зонаси ҳудудида 288 миллион доллар инвестиция ҳисобига мультимодал логистика терминали барпо этиш лойиҳаси ҳам кўриб чиқилди.
Лойиҳа Дубайнинг “DP World” компанияси билан ҳамкорликда амалга оширилади. Терминал ишга тушгач, пойтахт ва Тошкент вилоятининг логистика имкониятлари кенгаяди, экспорт ва импорт операциялари тезлашади.
Пойтахтда йўл-транспорт инфратузилмасини яхшилаш бўйича амалга ошириладиган ишларга ҳам тўхталиб ўтилди. Жумладан, Шота Руставели кўчасидаги тажрибадан келиб чиқиб, “BRT” тизими (Bus rapid transit) асосида яна 10 та кўчада шундай қурилиш ишлари бошланади.
Йўлларда ҳаракат хавфсизлигини таъминлаш, транспорт оқимини тартибга солиш ва шаҳар қиёфасини ягона дизайн-код асосида такомиллаштириш мақсадида ишлаб чиқилган чора-тадбирлар ҳам муҳокама қилинди.
Келгуси йилда маҳаллаларни ободонлаштириш, гастрономик кўчалар қуриш ва суғориш тизимларини янгилаш ишларига маҳаллий бюджетдан 1 триллион сўм йўналтирилиши белгиланди.
Президентимиз пойтахтдаги янгиланишлар инсонлар учун қулай ва замонавий яшаш муҳитини яратишга, иқтисодий фаоллик ва тадбиркорлик салоҳиятини янада оширишга хизмат қилиши кераклигини таъкидлади.
Тақдимот давомида бошқа ҳудудлардаги йирик лойиҳалар юзасидан ҳам маълумот берилди. Жумладан, Бухоро шаҳрининг сайёҳларни қабул қилиш ва уларга хизмат кўрсатиш имкониятларини янада кенгайтириш режалари кўриб чиқилди.

Обсуждены планы по развитию инфраструктуры в Ташкенте
Президенту Шавкату Мирзиёеву была представлена информация о комплексном развитии столицы, совершенствовании промышленной и транспортной инфраструктуры.
В ходе презентации были рассмотрены планы по дальнейшему развитию специальной промышленной зоны «Янги авлод».
Эта зона, созданная на площади 774 гектара, активно осваивается: на 268 гектарах реализуются 28 проектов общей стоимостью 800 миллионов долларов. Еще 30 проектов, для которых уже определены инвесторы, разместятся на площади 300 гектаров. Общий объем инвестиций по ним составит 400 миллионов долларов.
Подчеркнута важность расширения промышленной зоны, размещения новых производственных мощностей, создания рабочих мест и налаживания выпуска продукции с высокой добавленной стоимостью.
К примеру, на территории промышленной зоны запланировано строительство мультимодального логистического терминала стоимостью 288 миллионов долларов.
Проект будет реализован в сотрудничестве с дубайской компанией DP World. После ввода терминала в эксплуатацию логистический потенциал столицы и Ташкентской области значительно расширится, что позволит ускорить экспортно-импортные операции.
На совещании были обсуждены и предстоящие работы по развитию дорожно-транспортной инфраструктуры Ташкента. В частности, с учетом опыта реконструкции улицы Шота Руставели проекты по системе BRT (Bus rapid transit) начнутся еще на десяти улицах города.
Были рассмотрены также меры по обеспечению безопасности дорожного движения, регулированию транспортных потоков и совершенствованию архитектурного облика столицы на основе единого дизайн-кода.
Сообщено, что в будущем году из местного бюджета будет выделен 1 триллион сумов на благоустройство махаллей, строительство гастрономических улиц и обновление оросительных систем.
Президент подчеркнул, что происходящие в Ташкенте преобразования должны быть направлены на создание комфортной и современной городской среды, способствовать росту экономической активности и развитию предпринимательства.
В ходе презентации также была представлена информация о крупных проектах в других регионах страны. В частности, были рассмотрены планы по дальнейшему расширению возможностей города Бухары в сфере приема и обслуживания туристов.