Женевада Ўзбекистоннинг болалар меҳнатига барҳам бериш бўйича тажрибаси халқаро ҳамжамият томонидан эътироф этилди
Женева шаҳрида бўлиб ўтаётган Халқаро меҳнат конференциясининг 114-сессияси доирасида 12 июнь – Бутунжаҳон болалар меҳнатига қарши курашиш куни муносабати билан “Болалар меҳнатига қизил карточка: Марокашдан амалий ҳаракатларгача” мавзусида  халқаро тадбир бўлиб ўтди.
Тадбирда болалар меҳнатини тугатиш, уларнинг ҳуқуқларини таъминлаш, муносиб меҳнат тамойилларини кенг жорий этиш ҳамда ушбу йўналишдаги халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Халқаро меҳнат конференциясида иштирок этган 187 та давлат орасида Ўзбекистон делегацияси томонидан меҳнат, ижтимоий ҳимоя ва таълим соҳаларида амалга оширилган ислоҳотлар натижалари тақдим этилди. Мамлакатимизда болалар меҳнатининг деярли тўлиқ бартараф этилгани, бу натижа давлат сиёсати, кучли ижтимоий ҳимоя тизими ва халқаро ҳамкорлик самараси сифатида халқаро ҳамжамият томонидан эътироф этилди.
Олий Мажлис Сенати Раиси, Одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат масалалари бўйича миллий комиссия раиси Танзила Нарбаева ўз сўзида болалар меҳнатига барҳам бериш фақат ҳуқуқий тақиқлар билан эмас, балки уни келтириб чиқарувчи асосий сабабларни – қашшоқлик, ижтимоий ҳимояга муҳтожликни бартараф  этиш, шунингдек, сифатли таълим ва муносиб меҳнат имкониятларини кенгайтириш орқали эришиш мумкинлигини таъкидлади.
Қайд этилганидек, мамлакат раҳбариятининг қатъий сиёсий иродаси, изчил ислоҳотлар ва самарали халқаро ҳамкорлик натижасида Ўзбекистонда болалар меҳнатига амалда барҳам берилгани ҳамда унинг қайта юзага келишининг олдини олувчи барқарор механизмлар шакллантирилган.
Шунингдек, мазкур натижаларга эришишда Халқаро меҳнат ташкилоти, иш берувчилар ва касаба уюшмалари ташкилотлари билан яқин ҳамкорлик муҳим аҳамият касб этгани, ХМТнинг тавсиялари изчил амалга оширилгани қайд этилди.
Тадбир иштирокчилари бугунги кунда можаролар, миграция жараёнлари, иқлим ўзгариши ва норасмий бандлик каби омиллар болалар меҳнати хавфини кучайтириб бораётганига эътибор қаратди.
Шу муносабат билан улар Марокаш глобал ҳаракатлар дастурининг аҳамиятини алоҳида таъкидлаб, болалар меҳнатини тугатиш йўлида амалий қадамларни кучайтириш зарурлигини қайд этди.

Опыт Узбекистана по искоренению детского труда в Женеве отмечен международным сообществом
В рамках 114-й сессии Международной конференции труда, проходящей в Женеве, состоялось международное мероприятие высокого уровня на тему «Красная карточка против детского труда: от Марракеша к практическим действиям», посвященное 12 июня – Всемирному дню борьбы с детским трудом.
Участники обсудили вопросы искоренения детского труда, обеспечения их прав, широкого внедрения принципов достойного труда и укрепления международного сотрудничества в этом направлении.
В ходе мероприятия среди 187 стран-участниц Международной конференции труда делегация Узбекистана представила результаты реформ, реализованных в сферах труда, социальной защиты и образования. Практически полное искоренение детского труда в нашей стране признано международным сообществом как результат государственной политики, сильной системы социальной защиты и международного сотрудничества.
Председатель Сената Олий Мажлиса, председатель Национальной комиссии по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда Танзила Нарбаева в своем выступлении подчеркнула, что искоренение детского труда можно достичь не только правовыми запретами, но и устранением его основных причин, таких как бедность и потребность в социальной защите, а также расширением доступа к качественному образованию и достойной работе.
Отмечалось, что благодаря твердой политической воле руководства страны, последовательным реформам и эффективному международному сотрудничеству в Узбекистане практически искоренен детский труд и сформированы устойчивые механизмы недопущения его повторного возникновения.
Также подчеркивалось, что в достижении данных результатов важное значение имеет тесное сотрудничество с Международной организацией труда, организациями работодателей и профсоюзов, последовательное выполнение рекомендаций МОТ.
Участники мероприятия обратили внимание на то, что сегодня такие факторы, как конфликты, миграционные процессы, изменение климата и неформальная занятость, повышают риск детского труда.
В этой связи они подчеркнули важность реализации Марракешской глобальной рамочной программы действий и отметили необходимость активизации практических шагов по искоренению детского труда.