Президент Шавкат Мирзиёев Андижон вилоятида 2025 йилда эришилиши режалаштирилган асосий мақсадларга оид тақдимот билан танишди.
Жорий йилнинг биринчи чорагида инвестиция лойиҳалари самарасида ҳамда тижорат банклари иштирокида 77 минг нафар фуқаро иш билан таъминланган.
Умуман, 2025 йилда 5 миллиард 700 миллион долларлик 166 та инвестиция лойиҳаси амалга оширилади. Бу орқали 31 мингта иш ўрни очилади. 31 турдаги янги маҳсулот олиш йўлга қўйилиб, 1,5 миллиард долларлик экспорт имконияти яратилади. Корхоналарни барқарор энергия билан таъминлаш учун 65 мегаватт янги қувватлар барпо этилади.
Бу ишларни давом эттириб, йил якунига қадар умумий 305 минг нафар аҳолини даромадли иш билан таъминлаш мақсад қилинган.
Тақдимотда иқтисодиётни диверсификация қилиш, саноатни ривожлантириш, янги технологияларни жорий этиш ва ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. 2025 йилда иқтисодий ўсиш суръати 5,5 фоизга етиши кутилмоқда.
Президент мутасаддиларга лойиҳаларни ўз вақтида бажариб, аҳолини даромадли иш билан таъминлаш, ишсизларни касбга йўналтириш бўйича кўрсатмалар берди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией об основных целях, запланированных к достижению в Андижанской области в 2025 году.
По итогам первого квартала, благодаря реализации инвестиционных проектов и поддержке коммерческих банков, удалось трудоустроить 77 тысяч человек.
В 2025 году в регионе планируется запустить 166 новых инвестиционных проектов на общую сумму 5,7 миллиарда долларов, что позволит создать 31 тысячу рабочих мест. Предприятия начнут выпуск 31 наименования новой продукции, а общий экспортный потенциал увеличится на 1,5 миллиарда долларов. Для обеспечения стабильной работы производств будет введено 65 мегаватт дополнительных энергомощностей.
Поставлена цель — до конца года обеспечить занятость 305 тысяч жителей области.
Особое внимание в ходе презентации было уделено вопросам диверсификации экономики, расширения промышленного потенциала, внедрения инновационных технологий и создания современных производств. Ожидается, что в 2025 году темпы роста экономики области достигнут 5,5 процента.
Глава государства дал ответственным лицам указания по своевременной реализации проектов, созданию источников дохода для населения и организации профессиональной подготовки для безработных граждан.