Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 11 сентябрь куни камбағалликни қисқартириш ишларини кейинги сифат босқичига олиб чиқиш масалаллари муҳокамаси бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Бу йўналиш мамлакатимизда 2020 йилда бошланган эди. Ўшанда 7,5 миллион ёки 23 фоиз аҳолининг даромади камбағаллик чегарасига етмасди. Ўтган йилларда 3,5 миллион одамни даромадли қилиш орқали 2023 йил якуни билан камбағаллик даражаси 11 фоизга тушди.
Аввало, ижтимоий ҳимоя қамрови 4,5 карра кенгайтирилиб, ўтган йили 12,3 триллион сўм йўналтирилди. Пенсия ва нафақалар миқдори ҳам 1,5 баравар кўпайтирилди.
Маҳаллада камбағалликни қисқартириш, тадбиркорлик лойиҳаларига 35 триллион сўм арзон кредит, 7 триллион сўм субсидия берилди. Маҳаллаларни обод қилиш, боғча, мактаб, тиббиёт, йўл, сув ва электр инфратузилмаси учун 120 триллион сўм ажратилди. Шунингдек, 260 минг гектар ер 800 минг аҳолига деҳқончилик қилиб, даромад топиши учун тарқатилди.
Яна бир мисол – 2020 йилдан буён 3 миллиондан 5 миллион сўмгача ойлик оладиган ишчилар 2 баробар, 5 миллиондан 7 миллион сўмгача олувчилар эса 3 баробар ошди. Буларнинг натижасида камбағаллик даражаси йилига ўртача 3 фоизга камайиб бораяпти.
Лекин, бу борадаги ишлар ҳамма вилоят ва туманда ҳам бир хил эмас. Масалан, ўтган олти ойда Навоий, Сурхондарё, Фарғона вилоятлари ва Тошкент шаҳрида ўзгариш бўлмаган. 15 та туманда камбағаллик 20 фоиздан юқори.
16 та туманда аҳолига бўлиб берилган ерларда 2-3 мартадан ҳосил олингани ҳисобига камбағаллик 2 карра камайган. Лекин 14 та туманда ўзгариш сезилмаяпти.
Президентимиз таъкидлаганидек, камбағалликни фақат пул тарқатиш, нафақа тўлаш билан ҳал қилиб бўлмайди. Бунинг учун камбағал оила аъзорларини ўқитиш, касбга ўргатиш ва иш билан таъминлаш муҳим.
Бугунги кунда корхоналарда 250 мингта вакант бор. Лекин, камбағал оилаларнинг 35 фоиз ишга лаёқатли аъзоларида билим ва кўникма кам. Яна айримлари сурункали касалликлар туфайли тайинли ишлай олмаяпти. Камбағал оилаларнинг 83 фоизида томорқа бор, лекин сув, электр ва йўл билан боғлиқ муаммолар қийинчилик туғдираяпти.
Йиғилишда шу каби масалалар атрофлича таҳлил қилиниб, янги вазифалар белгиланди.
Давлатимиз раҳбари кейинги йиллар учун “Камбағалликдан фаровонлик сари” дастури тайёрланаётганини маълум қилди. Унда еттита имконият ва масъулият тамойили асосида Ўзбекистонни навбатдаги янги ёндашувлари белгилаб берилади.
Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ҳокимликлар билан бирга бу йил ҳар бир маҳаллани тўлиқ хатловдан ўтказиб, “камбағал оилалар портрети”ни ишлаб чиқади. Камбағал оила бўйича индивидуал дастур бўлади. Иқтисодий комплекс оилаларни камбағалликдан олиб чиқиш билан шуғулланади. Бунда энг катта масъулият туман ҳокимлари ва сектор раҳбарлари зиммасида бўлади.
Одамларнинг иши юришиши маҳаллалардаги шароитга ҳам боғлиқ. Шу боис келаси йили маҳаллалар инфратузилмасини ривожлантиришга барча манбалардан 1,6 миллиард доллар ажратилади. Бунинг бир қисми, аввало, энг оғир 300 та маҳаллада сув насослари ва қуёш панеллари ўрнатишга берилади. Яна 500 та маҳаллада электр, йўл, интернет ва бошқа инфратузилма масалалари ҳал этилади.
Бугун юртимизда камида 50 та иш ўрни яратган 9 минг 200 га яқин тадбиркор бор. Уларнинг режалари қўллаб-қувватланса, фаолиятини кенгайтириб, яна ишчи олиши мумкин.
Масалан, Андижон вилоятидаги 58 та парранда корхонаси тухум етиштиришга 10 минг эҳтиёжманд аҳолини жалб қилиш, 660 та балиқ хўжалиги кооперация орқали яна шунча иш жойи яратиш ташаббусини билдирган.
Давлатимиз раҳбари бундай лойиҳаларни молиялаштириш бўйича янги тизим қилиш ва бошқа ҳудудларда ҳам кенгайтириш бўйича топшириқлар берди.
Икки йил аввал Президент фармони билан умумий овқатланиш соҳасидаги тадбиркорларга ижтимоий солиқдан имтиёз берилган эди. Бунинг натижасида қатор корхоналар Тошкент, Самарқанд ва Андижонда 2 минг одамни ишли қилди. Шу имтиёз яна 2 йилга узайтириб берилса, тадбиркорлар яна ўн минглаб эҳтиёжманд аҳолини иш билан таъминлашга тайёр.
Саноатда энг кўп иш ўрни яратадиган тармоқ – тўқимачилик. Бу соҳа тадбиркорлари ҳам икки йил аввал тайёр трикотаж, бўялган мато ва газлама корхоналарига ижтимоий солиқдан берилган имтиёзни узайтириб беришни сўраган.
Аҳоли бандлигидаги аҳамиятини инобатга олиб, мутасаддиларга бу соҳаларга имтиёзларни узайтириш бўйича таклиф киритиш топширилди.
Агар корхоналар камбағал аҳолини банд қилса, ўша ишчига ижтимоий солиқдан имтиёз яна уч йилга сақланиб қолади. Ушбу имтиёз нафақат тўқимачиликка, балки барча соҳадаги корхоналарга берилади. Бу орқали тўқимачилик, қурилиш материаллари, чарм-пойабзал, электр техникаси, озиқ-овқат, чорвачилик ва қурилиш тармоқларида юз минглаб камбағал аҳолини ишли қилиш мумкин.
Ўтган йилларда 260 минг гектар ер 800 минг аҳолига деҳқончлилик учун ажратилган эди. Энди яна 50 минг гектар ер 100 мингта камбағал оилага бўлиб берилиши айтилди.
Ушбу ерларда “компания – кооператив – деҳқон хўжалиги” тамойили асосида деҳқончилик ва боғдорчилик ташкил этилади. Бунда, Хитой тажрибаси асосида, ердан уч хил даромад оладиган тизим қилинади:
1) қишлоқ хўжалиги маҳсулоти етиштирувчи ва экспорт қилувчи катта компания камбағал оилалардан ерни иккиламчи ижарага олади.
2) ёки ер эгалари улушдор сифатида кооперацияга бирлашиб, компаниялардан буюртма олади ва топилган даромад улар ўртасида тақсимланади.
3) ҳар икки ҳолатда ҳам ушбу аҳоли ерда ўзи маҳсулот етиштириб, бунинг учун ойлик олади.
Яъни, камбағал оила ўзига берилган ердан янада самарали фойдаланиб, ойлик олиш билан бирга, ижара ёки дивиденддан даромад кўради. Компания эса бир контурда бир маҳсулот етиштириб, сифат ва таннархдан ютади.
Бандлик лойиҳаларини амалга оширишда микромолия хизматлари ҳам муҳим ва бу борадаги имкониятлар кенгаймоқда.
Энди 2024-2025 йилларда одамлар ўзини ўзи банд қилиши, кичик ва ўрта тадбиркорлик билан шуғулланиши учун микрокредитлар ажратишга 10 триллион сўм берилади. Шунингдек, камбағал оилаларга 30 миллион сўмгача ускуна, кўчма дўкон, мотороллер, скутер каби воситалар 5 йилда бўлиб тўлаш шарти билан берилади. Камбағал оила фарзандларига компьютер сотиб олиш учун 5 йилга 2 йиллик имтиёзли давр билан фоизсиз кредит ажратилади.
Савдо-саноат палатаси ҳузурида тадбиркорларга ишчи топиб, уларни тайёрлаб берадиган марказ ташкил қилинади. Камбағал оила аъзоларига корхона талабига мос кўникмалар ўргатилиб, ишга жойлаштирилади.
Ҳар бир камбағал оилада, айниқса, хотин-қизлар орасида олий маълумотлилар бўлишига алоҳида эътибор қаратилади. Бунинг учун улар фоизсиз таълим кредитлари, грантлар ва бошқа молиявий ёрдамлар орқали қўллаб-қувватланади.
Умуман, давлатимиз раҳбари бу мақсад жуда кенг кўламли экани, унга барча ҳисса қўшиши кераклигини таъкидлади.
– Бундан буён камбағалликни қисқартириш умуммиллий ҳаракатга айланади. Ҳукуматдан тортиб, туман ташкилотигача барча бўғиндаги раҳбарларнинг кундалик иши оилаларни камбағалликдан олиб чиқиш бўлиши керак. Бу борада назорат ҳам, сўров ҳам қаттиқ бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда Бош вазир ўринбосари, вилоят ва туман ҳокимлари ахборот берди. Камбағал оилалар учун ажратилаётган маблағларнинг манзиллилиги ва самарадорлигини ошириш, масъулларнинг бу борадаги ишларини муҳокама қилиб, муаммоларни ҳал этиб бориш юзасидан вазифалар белгиланди.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 11 сентября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам перехода на качественно новый уровень работы по сокращению бедности.
Работа в этом направлении началась в 2020 году, когда доходы 7,5 миллиона человек, что составляло 23 процента населения, были ниже черты бедности. Благодаря усилиям последних лет 3,5 миллиона человек вышли из этого состояния, и к концу 2023 года уровень бедности сократился до 11 процентов.
Прежде всего, значительно расширился охват населения мерами социальной защиты, на что в прошлом году было направлено 12,3 триллиона сумов. Размеры пенсий и пособий увеличились в полтора раза.
На проекты по сокращению бедности и развитию предпринимательства в махаллях было выделено 35 триллионов сумов льготных кредитов и 7 триллионов сумов субсидий. 120 триллионов сумов направлено на благоустройство махаллей, строительство и ремонт детских садов, школ, медицинских учреждений, а также на улучшение дорожной инфраструктуры, водо- и электроснабжения. Кроме того, 800 тысяч жителей получили 260 тысяч гектаров земли для занятия сельским хозяйством и получения дохода.
Примечательно, что с 2020 года число работников, получающих от 3 до 5 миллионов сумов в месяц, выросло вдвое, а тех, кто зарабатывает от 5 до 7 миллионов сумов, — втрое. В результате уровень бедности снижается в среднем на 3 процента в год.
Однако прогресс в этом направлении идет неравномерно. В некоторых областях, таких как Навоийская, Сурхандарьинская, Ферганская, в городе Ташкенте за последние полгода изменений не произошло, а в 15 районах уровень бедности остается выше 20 процентов.
В 16 районах за счет получения 2-3 урожаев на выделенных населению землях бедность сократилась в два раза, однако в 14 районах прогресс не виден.
Президент подчеркнул, что бедность не может быть преодолена исключительно путем денежных выплат и пособий. Основной акцент должен быть сделан на обучение людей профессиям и обеспечении их работой.
На сегодняшний день в предприятиях имеется 250 тысяч вакансий, однако 35 процентов трудоспособных членов малообеспеченных семей не имеют необходимых знаний и навыков, а некоторые не могут работать из-за хронических заболеваний. У 83 процентов малообеспеченных семей есть приусадебные участки, но их возделывание затруднено из-за проблем с доступом к воде, электричеству и дорогам.
На совещании проанализированы актуальные проблемы и определены новые задачи.
Глава государства объявил о подготовке программы "От бедности к благополучию", в которой будут определены новые подходы Узбекистана к борьбе с бедностью по семи направлениям.
Национальное агентство социальной защиты вместе с хокимиятами проведет полную инвентаризацию махаллей, создав «портрет» малообеспеченных семей, и разработает индивидуальные программы для их поддержки. Экономический комплекс, районные хокимияты и руководители секторов будут заниматься выведением семей из бедности.
Особое внимание будет уделено развитию инфраструктуры махаллей: в следующем году на эти цели будет выделено 1,6 миллиарда долларов. Часть этих средств пойдет на установку насосов и солнечных панелей в 300 наиболее проблемных махаллях. Еще в 500 махаллях будут решены вопросы водоснабжения, электрификации и дорожной инфраструктуры, подключения к интернету.
Сегодня в Узбекистане насчитывается около 9 тысяч 200 предпринимателей, создавших по меньшей мере 50 рабочих мест каждый. Оказание поддержки позволит им расширить свою деятельность производство и трудоустроить еще больше людей.
Например, 58 птицеводческих предприятий Андижанской области выступили с инициативой привлечь к производству яиц 10 тысяч нуждающихся жителей, а 660 рыбоводческих хозяйств - создать столько же рабочих мест за счет кооперации.
Глава государства поручил создать новую систему финансирования подобных проектов и расширить ее в других регионах.
Два года назад указом Президента предпринимателям в сфере общественного питания была предоставлена льгота по социальному налогу. В результате ряд предприятий обеспечил работой 2 тысячи человек в Ташкенте, Самарканде и Андижане. Если эту льготу продлить еще на 2 года, предприниматели готовы обеспечить работой еще десятки тысяч нуждающихся граждан.
Наибольшее количество рабочих мест в промышленности создает текстильная отрасль. Предприниматели этой сферы также попросили продлить льготу по социальному налогу, предоставленную двумя годами ранее предприятиям по производству готового трикотажа, крашеных тканей и текстиля.
Учитывая их значение в обеспечении занятости населения, ответственным лицам поручено внести предложения о продлении льгот в этих сферах.
Принято решение о сохранении действия льгота по социальному налогу еще на три года для каждого нанятого работника из малообеспеченных категорий населения. Данная льгота будет предоставлена не только текстильным предприятиям, но и предприятиям всех отраслей. Благодаря этому можно обеспечить работой сотни тысяч малоимущих в индустрии строительных материалов, текстильной, кожевенно-обувной, электротехнической, пищевой, животноводческой и строительной отраслях.
За прошедшие годы 260 тысяч гектаров земли были выделены для ведения сельского хозяйства 800 тысячам жителей. Теперь еще 50 тысяч гектаров земли будут распределены между 100 тысячами малообеспеченных семей.
На этих землях будут организованы земледелие и садоводство по принципу "компания - кооператив - дехканское хозяйство". При этом, на основе китайского опыта, создается система, позволяющая получать доход тремя способами: 1) крупная компания, производящая и экспортирующая сельскохозяйственную продукцию, получает землю в субаренду у малообеспеченных семей; 2) или землевладельцы объединяются в кооператив в качестве дольщиков, получают заказы от компаний, и полученный доход распределяется между ними; 3) в обоих случаях семьи будут самостоятельно производить продукцию на земле и получать за это заработную плату.
То есть малообеспеченная семья, более эффективно используя предоставленную ей землю, наряду зарплатой будет получать доход от аренды или дивидендов. А компания выращивает один вид продукции на одном участке и выигрывает в качестве и себестоимости.
Микрофинансовые услуги также важны для реализации проектов занятости. Возможности в этом направлении расширяются.
Так, в 2024–2025 годах будет выделено 10 триллионов сумов на микрокредиты для самозанятости, занятия малым и средним предпринимательством. Кроме того, малообеспеченным семьям будут предоставлены оборудование стоимостью до 30 миллионов сумов, передвижные магазины, мотороллеры, скутеры с условием оплаты в рассрочку на 5 лет. Для приобретения компьютеров детям из малообеспеченных семей будет выделен беспроцентный кредит сроком на 5 лет с 2-летним льготным периодом.
При Торгово-промышленной палате будет создан центр по трудоустройству и подготовке работников для предпринимателей. Членов малообеспеченных семей будут обучать навыкам, соответствующим требованиям предприятий.
Особое внимание будет уделено тому, чтобы в каждой малообеспеченной семье, особенно среди женщин, были люди с высшим образованием. Для этого они будут получать беспроцентные образовательные кредиты, гранты и другую финансовую поддержку.
В целом глава государства подчеркнул, что эта цель очень масштабная и в ее достижение должны внести свой вклад все.
- Отныне сокращение бедности станет общенациональным движением. Повседневной работой руководителей всех уровней, от правительства до районной организации, должно стать выведение семей из бедности. И контроль, и требования будут жесткими, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании представили информацию заместитель Премьер-министра, хокимы областей и районов. Определены задачи по повышению адресности и эффективности средств, выделяемых для малообеспеченных семей, мониторингу работы ответственных лиц в этом направлении и решению возникающих проблем.