Президент Шавкат Мирзиёев 28 январь куни ижтимоий ёрдамларнинг манзиллилигини ошириш, ногиронлиги бўлганларни парваришлашнинг янги тизимига оид тақдимот билан танишди.
Бу ҳақда 13 декабрда бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида топшириқ берилган эди. Шунга мувофиқ, жаҳон тажрибаси ва ҳаёт талабини инобатга олган ҳолда, қатор таклифлар ишлаб чиқилди.
Жумладан, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” орқали ижтимоий ёрдамлар “Камбағал оилалар реестри”га кирган оилаларга кўрсатилиши белгиланмоқда. Бунда маблағларни туман ва шаҳарлардаги аҳоли, ногирон шахслар ва камбағал оилалар сонига мутаносиб равишда тақсимлаш тартиби жорий этилмоқда.
Оиланинг камбағал деб эътироф этилиши унинг аъзоларидан қўшимча ариза ва ҳужжатларни талаб этмаган ҳолда ижтимоий ёрдамлар кўрсатилишига асос бўлади.
Шу билан бирга, самарасиз ва талаб юқори бўлмаган ижтимоий ёрдамлар мақбуллаштирилиб, 28 турдаги ижтимоий ёрдамнинг ягона рўйхати тасдиқланади. Ижтимоий дафтарлар ҳисобидан ажратиладиган даволаниш ва жарроҳлик амалиёти харажатларини Давлат тиббий суғурта жамғармаси орқали молиялаштириш тартиби жорий этилади.
Туман (шаҳар) ҳокимликлари ҳузурида юридик шахс бўлмаган “Инфратузилма ва ижтимоий барқарорлик” жамғармалари ташкил этилади. Унинг маблағлари ҳудуддаги ижтимоий-иқтисодий, ташкилий-амалий ва инфратузилмавий муаммоларини бартараф этиш, соғлом турмуш тарзини кенг татбиқ этиш ва спортни ривожлантириш, экология ва атроф-муҳитни асраш тадбирларига сарфланади.
Давлатимиз раҳбари ногиронлиги бўлган болаларга алоҳида меҳр-эътибор кўрсатиш хайрли эканини айтган эди.
Шу боис 3-18 ёшдаги ногиронлиги бўлган болалар учун давлат-хусусий шериклик асосида кундузги парвариш хизматини йўлга қўйиш таклиф этилмоқда. Унга болалар ота-оналар билан тузилган ижтимоий шартнома ҳамда Психологик-тиббий-педагогик комиссия хулосаси асосида қабул қилинади.
Жорий йил якунига қадар бу хизматлар билан 2 мингга яқин оғир ногиронлиги бўлган болаларни қамраб олиш режалаштирилмоқда. Бу уларнинг оналари учун ишлаш ва таълим олиш каби имкониятлар яратиб, оила фаровонлигига хизмат қилади.
“Болалар саломатлиги” ахборот тизими ишга туширилиб, ҳар бир фарзандга қўйилган ташхис таҳлил қилиб борилади. Уларга тиббий, реабилитaция, таълим, ижтимоий хизматлар комплекс равишда кўрсатилади.
Бундай муассасаларга ҳар бир бола учун субсидия ва харидлар учун имтиёзли кредитлар ажратилади. Ота-оналарнинг кундузги парвариш хизматидан фойдалангани учун ойига 3 миллион сўмгача бўлган тўловларидан солиқ олинмайди.
Тақдимотда оилаларни камбағалликдан чиқаришга кўмаклашиш тадбирлари ҳақида ҳам ахборот берилди.
Бу жараён “етти имконият ва масъулият” тамойили асосида ташкил қилинган. Оиланинг ижтимоий-иқтисодий ҳолати, даромади ва мулкни баҳолайдиган “Камбағал оилалар реестри” ахборот тизими ишга туширилган.
Шу асосида, 48 минг фуқаро ишга жойлаштирилди, 10 мингдан зиёди касбга ўқитилди, 14 минг нафарига кредит ва субсидиялар ажратилди. 140 минг оилага шифокорлар бириктирилди, 38 минг фуқарога ижтимоий хизматлар кўрсатилди. 32 минг бола боғчага жойлаштирилиб, қарийб 7 минг ёшлар кириш имтиҳонига тайёрлаш учун университетларга бириктирилди.
Давлатимиз раҳбари таклифларни маъқуллаб, камбағаллик реестрини оилаларнинг меҳнатга лаёқатига қараб табақалаштириш, меҳнатга лаёқатли бўлмаганларни давлат ижтимоий ҳимоясига олиш, уларни ижтимоийлаштириш бўйича кўрсатмалар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 28 января ознакомился с презентацией, посвященной повышению адресности социальной помощи и внедрению новой системы ухода за лицами с инвалидностью.
Соответствующее поручение было дано на видеоселекторном совещании, состоявшемся 13 декабря. С учетом мирового опыта и современных тенденций был разработан ряд предложений.
В частности, устанавливается порядок, согласно которому социальная помощь, предусмотренная "Женской тетрадью" и "Молодежной тетрадью", будет оказываться семьям, включенным в “Реестр бедных семей”. При этом средства будут распределяться пропорционально количеству населения, людей с инвалидностью и малообеспеченных семей в районах и городах.
Признание семьи бедной будет служить основанием для оказания ей социальной помощи без требования дополнительных заявлений и документов от ее членов.
Кроме того, неэффективные и невостребованные виды социальной помощи будут упразднены с утверждением единого перечня из 28 видов социальной помощи. Расходы на лечение и хирургические операции, финансируемые через социальные тетради, будут покрываться за счет средств Государственного фонда медицинского страхования.
При районных (городских) хокимиятах будут созданы фонды инфраструктуры и социальной стабильности без образования юридического лица. Их средства будут направляться на решение социально-экономических, организационно-практических и инфраструктурных проблем в регионах, широкое утверждение здорового образа жизни и развитие спорта, а также на экологические и природоохранные мероприятия.
Глава государства отметил важность особого внимания и заботы о детях с ограниченными возможностями.
В связи с этим предложено внедрить службу дневного ухода за детьми с инвалидностью в возрасте от 3 до 18 лет на основе государственно-частного партнерства. Прием в такие учреждения будет осуществляться на основании социального договора с родителями и заключения психолого-медико-педагогической комиссии.
Планируется, что к концу текущего года этой услугой будут охвачены около 2 тысяч детей с тяжелыми формами инвалидности. Это позволит их матерям осуществлять трудовую деятельность и получать образование.
Будет запущена информационная система «Здоровье детей» для отслеживания диагнозов каждого ребенка с инвалидностью. Им будут предоставляться комплексные медицинские, реабилитационные, образовательные и социальные услуги.
Службам по уходу будут выделены субсидии на каждого ребенка, а также льготные кредиты на закупки. Платежи родителей на услуги дневного ухода в размере до 3 миллионов сумов в месяц не будут облагаться налогом.
В ходе презентации также была представлена информация о мерах, направленных на помощь семьям в преодолении бедности.
Этот процесс организован на основе принципа “семь возможностей и ответственностей”. Запущена информационная система «Реестр бедных семей», которая изучает социально-экономическое положение семьи, ее доходы и имущество.
На этой основе 48 тысяч граждан были трудоустроены, более 10 тысяч прошли профессиональное обучение, а 14 тысячам выделены кредиты и субсидии. За 140 тысячами семей были закреплены врачи, 38 тысячам граждан оказаны социальные услуги. 32 тысячи детей были устроены в детские сады, а почти 7 тысяч молодых людей были прикреплены к университетам для подготовки к вступительным экзаменам.
Глава государства одобрил предложения и дал указания учесть фактор трудоспособности при работе с реестром малообеспеченных семей, взять нетрудоспособных лиц под государственную социальную защиту и содействовать их социализации.