Сиз, азизларни – мамлакатимизнинг босма ва интернет нашрлари, телерадиоканаллар, ахборот ва медиа хизматларида, нашриёт ва матбаа корхоналарида сидқидилдан меҳнат қилаётган ижодий ва техник ходимларни, заҳматкаш журналистлар, муҳтарам фахрийларни касб байрамингиз билан чин қалбимдан табриклайман.
Мен сизларни – юксак билим ва салоҳиятга эга, ватанпарвар барча журналистларни ўзим учун доимий маслакдош, жонкуяр дўст деб билишимни яна бир бор изҳор этаман.
Бу йил ушбу қутлуғ айём миллий матбуотимиз асоси – жадид боболаримиз томонидан “Тараққий” газетаси ташкил этилганига 120 йил, юртимизда радиоэшиттиришлар илк бор тажриба тариқасида узатилганига 100 йил тўлган кунларда нишонланаётгани унга алоҳида шукуҳ бағишламоқда.
Биз бундан ўн йил олдин демократия, очиқлик ва шаффофлик тамойиллари, “Инсон қадри учун, инсон бахти учун!” деган эзгу ғояга таянган ҳолда Янги Ўзбекистонни қуришга киришган эдик. Ўтган қисқа даврда кўп миллатли халқимизнинг фидокорона ва шарафли меҳнати билан бу борада улкан ютуқларни қўлга киритдик.
Жумладан, жамиятимизда сўз эркинлигини таъминлаш, оммавий ахборот воситаларини қўллаб-қувватлаш, давлат органлари фаолиятининг очиқлигини кенгайтириш, ахборот соҳасини рақамлаштириш ва замонавий медиамаконни шакллантириш борасида эътиборга лойиқ ишлар амалга оширилмоқда.
Яратилган мустаҳкам ҳуқуқий асос, берилган имтиёз ва преференциялар натижасида соҳанинг моддий-техник базаси мустаҳкамланиб, унинг таркибида хусусий секторнинг улуши йилдан йилга ошиб бормоқда. Ҳозирги кунда қарийб 2 минг 700 та оммавий ахборот воситаларининг 67 фоизи, ноширлик субъектларининг 90 фоиздан ортиғи, матбаа корхоналарининг 83 фоизи нодавлат сектор ҳиссасига тўғри келмоқда. Жорий йилда нашриётларнинг ишлаб чиқариш қуввати ўтган йилга нисбатан икки баробар ортиб, ўртача 15 минг номдаги жами 60 миллиондан ортиқ нусхада китоблар нашр этилди.
Мазкур кўрсаткичлар мамлакатда ахборот соҳасини либераллаштириш, китобхонлик маданиятини ошириш, медиа фаолиятини қўллаб-қувватлаш ишлари ҳамда ахборот хизматлари бозори кенгайиб бораётганидан далолат беради.
Ахборот оқими кескин ортиб, дипфейк технологиялари кенг тарқалаётган бугунги даврда манбаларнинг ишончли эканига алоҳида эътибор қаратиш мамлакатимизда ҳам муҳим кўникмага айланди. Қисқа вақтда турли медиа лойиҳалар орқали 10 минг ёшни қамраб оладиган замонавий таълим тизими шакллантирилди.
Ҳурматли оммавий ахборот воситалари ходимлари!
Биз эркин ва масъулиятли, халқчил журналистикани жамият ва давлат ривожланишининг зарур шартларидан бири деб биламиз.  Бу борада оммавий ахборот воситалари ходимлари фаолияти учун имкониятларни янада кенгайтириш, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатлари ҳимоясини кучайтириш, касб маҳорати ва малакасини ошириш, жумладан, ижтимоий ҳимоясини таъминлаш, меҳнатини рағбатлантириш, соғлиғини мустаҳкамлаш ва яшаш шароитларини яхшилашга қаратилган янги чора-тадбирлар амалга оширилади.
Шунингдек, Ўзбекистон Журналистлар уюшмаси фаолиятини такомиллаштириш, унинг нуфузини ошириш ва ислоҳотлар жараёнидаги иштирокини кенгайтириш зарур деб ўйлайман. Нега деганда,  тез ўзгараётган бугунги даврнинг ўзи ушбу жамоат бирлашмаси олдига янги ва долзарб вазифаларни қўймоқда. Журналистларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, уларга ҳуқуқий ва информацион-технологик ёрдам кўрсатиш, ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ҳамда касбий бирдамлигини таъминлаш каби масалаларга жиддий эътибор қаратишни ҳаётнинг ўзи тақозо этмоқда.
Бу борада илк бор мамлакатимиз бўйлаб уч ой давомида 12 мингдан ортиқ соҳа вакиллари, жумладан, ёш журналистларни жалб қилган ҳолда ўтказилган Медиа ҳафталик тадбирларини келгусида ҳам давом эттириш муҳим аҳамиятга эга.
Мен мамлакат раҳбари сифатида миллий оммавий ахборот воситаларимиз давлат ва жамият ўртасида мустаҳкам кўприк вазифасини бажариш баробарида халқимизни умуммиллий манфаатлар асосида бирлаштирадиган, юртдошларимиз, айниқса, ёшларимизни эзгу мақсадлар сари етаклайдиган қудратли маънавий кучга айланиши учун барча ёрдам ва кўмакни кўрсатишга доимо тайёрман.
Муҳтарам матбуот аҳли!
Фурсатдан фойдаланиб, бугунги қувончли сана муносабати билан юксак давлат мукофотларига сазовор бўлган соҳа ходимларини чин қалбимдан самимий табриклайман.
Сизларни касб байрамингиз билан яна бир бор қутлаб, барчангизга мустаҳкам соғлиқ, оилавий бахт-саодат, фаолиятингизда янги муваффақиятлар тилайман.

От всей души поздравляю с профессиональным праздником всех творческих и технических работников печатных и интернет-изданий, телерадиоканалов, информационных и медиаслужб, издательств и полиграфических предприятий страны, преданных своему делу журналистов, уважаемых ветеранов сферы.
Хочу вновь подтвердить, что вижу в вас, журналистах, любящих Родину, обладающих глубокими знаниями и высоким потенциалом, своих близких друзей и единомышленников.
В нынешнем году этот замечательный праздник имеет для нас особое значение – он проходит в дни, когда мы отмечаем 120-летие учреждения нашими предками-джадидами газеты «Тараққий» («Прогресс»), положившей начало национальной печати, и 100-летие первого в стране экспериментального запуска радиовещания.
Десять лет назад, опираясь на принципы демократии, открытости и прозрачности, определив своим приоритетом идею «Во имя чести и достоинства человека, во имя его счастья!», мы приступили к построению Нового Узбекистана. И за этот короткий период благодаря самоотверженному и славному труду нашего многонационального народа добились огромных успехов.
В частности, заслуживает внимания осуществляемая работа по обеспечению свободы слова в обществе, поддержке средств массовой информации, повышению открытости деятельности государственных органов, цифровизации информационной сферы и формированию современного медиапространства.
В результате создания прочных правовых основ, предоставления льгот и преференций была укреплена материально-техническая база сферы, с каждым годом в ней возрастает доля частного сектора. Сегодня она составляет 67 процентов всех средств массовой информации, которых в стране насчитывается уже около 2700, свыше 90 процентов издательских субъектов, 83 процента полиграфических предприятий. В нынешнем году производственная мощность издательств увеличилась вдвое по сравнению с прошлым годом, более чем 60-миллионым тиражом изданы книги порядка 15 тысяч наименований.
Эти данные свидетельствуют о расширяющемся масштабе работ по либерализации сферы информации, повышению культуры чтения, поддержке деятельности медиа, росте рынка информационных услуг в стране.
В настоящее время вместе с резким увеличением потока информации стали широко распространяться и дипфейковые технологии, поэтому особое внимание уделяется достоверности источников. С этой целью за короткое время посредством разных медиапроектов в сфере была сформирована современная образовательная система, охватывающая 10 тысяч молодых людей.
Уважаемые работники средств массовой информации!
Свободную, ответственную и по-настоящему народную журналистику мы рассматриваем как одно из необходимых условий развития общества и государства. Будут приняты новые меры, направленные на дальнейшее расширение возможностей для эффективной деятельности работников средств массовой информации, усиление защиты их прав и интересов, повышение профессионального мастерства и квалификации, в частности, на социальную защиту, стимулирование труда, укрепление здоровья и улучшение условий жизни.
Думаю, исходя из этого актуально совершенствование деятельности Союза журналистов Узбекистана, повышение его статуса и участия в процессе реформ. Ведь само наше стремительно меняющееся время ставит перед этим общественным объединением новые важные задачи. Сегодняшний день диктует необходимость уделять серьезное внимание вопросам защиты прав и интересов журналистов, оказания им правовой и информационно-технологической помощи, всесторонней поддержки и обеспечения профессиональной солидарности.
В этом плане важное значение имеет продолжение организации мероприятий Медианедели, которая впервые проходила в течение трех месяцев по всей республике с вовлечением более 12 тысяч представителей сферы, в том числе молодых журналистов.
Как руководитель страны я всегда готов оказать необходимую помощь и поддержку национальным средствам массовой информации, чтобы они, выполняя функции прочного моста между государством и обществом, стали в то же время мощной духовной силой, которая еще больше сплотит наш народ на основе общенациональных интересов.
Уважаемые работники сферы!
Пользуясь случаем, искренне поздравляю всех, кто в связи с Днем печати и средств массовой информации удостоен высоких государственных наград.
Еще раз поздравляю всех вас с профессиональным праздником, желаю крепкого здоровья, счастья, благополучия и новых успехов в вашей деятельности.