Сенатнинг бешинчи ялпи мажлисида “Ўзбекистон Республикаси билан Қирғиз Республикаси ўртасида озодликдан маҳрум этилган шахсларни жазони ўташни давом эттириш учун топшириш тўғрисидаги Шартномани (Тошкент, 2024 йил 18 июль) ратификация қилиш ҳақида”ги Қонун кўриб чиқилди.
Шартноманинг асосий мақсади маҳкумлар жазони ўз фуқаролиги бўлган давлатда, яъни ўз Ватанида, оиласи яқинида ўташ имкониятини яратишга қаратилган. Шартномада жазо муддатини ўтаётган маҳкумларни ҳукмни ижро этиш учун ўз давлатига топшириш асослари, шартлари ҳамда тартиблари аниқ кўрсатиб ўтилган.
Шунингдек, мазкур ҳужжатда маҳкумни топшириш билан боғлиқ харажатлар, низоларни ҳал қилиш, икки томонлама алоқа тиллари, Шартномага ўзгартириш киритиш ҳамда унинг кучга кириши каби муҳим масалалар ўрин олган. Шартномада Ўзбекистон ва Қирғизистон бош прокуратуралари томонларнинг марказий органлари этиб белгиланган.
Қайд этилганидек, мазкур Шартноманинг ратификация қилиниши маҳкум ўзига белгиланган жазони ўз давлатида ўташини давом эттиришини таъминлаш орқали уни ижтимоий реабилитация қилишни жадаллаштириш имконини беради.
Шубҳасиз, маҳкумларнинг жазони ўз давлатида ўташи уларга яқин қариндошлари билан мунтазам кўришиб туриш имкониятини бериш билан бирга маҳкумларнинг оилавий муносабатларига ижобий таъсир қилади ҳамда уларнинг ижтимоий ҳаётга мослашувини тезлаштиради.

Ратифицируется международный документ о передаче осужденных
На пятом пленарном заседании Сената рассмотрен Закон «О ратификации Договора между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой о передаче лиц, осужденных к лишению свободы, для дальнейшего отбывания наказания (Ташкент, 18 июля 2024 года)».
Основная цель Договора направлена на то, чтобы осужденные имели возможность отбывать наказание в государстве, гражданами которого они являются, то есть на Родине, недалеко от своей семьи. В Договоре четко прописаны основания, условия и порядок передачи осужденных, отбывающих наказание, их государству для исполнения приговора.
Также в документе определены такие важные вопросы, как расходы, связанные с передачей осужденного, разрешение споров, языки двусторонней связи, внесение изменений в Договор и вступление его в силу. Согласно Договору генеральные прокуратуры Узбекистана и Кыргызстана определены центральными органами сторон.
Как было отмечено, ратификация Договора позволит ускорить социальную реабилитацию осужденного, обеспечив продолжение отбывания назначенного ему наказания в государстве своего гражданства.
Безусловно, отбывание осужденными наказания в государстве своего гражданства, давая им возможность регулярно видеться с близкими родственниками, положительно влияет на семейные отношения осужденных и ускоряет их адаптацию к общественной жизни.