Маълумки, мамлакатимизнинг бой тарихи, буюк алломаларимиз дунё цивилизацияси ривожига қўшган беқиёс ҳисса бутун дунёда ҳақли равишда эътироф этилади. Яқинда юз берган тарихий воқеа – Беруний номидаги UNESCO-Ўзбекистон мукофоти таъсис этилиши ҳам барчамизни қувонтирди. Буюк аждодимиз хотирасига нисбатан билдирилган юксак ҳурмат Ўзбекистон ва UNESCO алоқалари мустаҳкамланиб бораётгани тасдиғидир. 2025 йил яна бир тарихий воқеани кутяпмиз – мазкур нуфузли тузилма Бош конференцияси Самарқандда ўтказилади.
Англаганингиздек, ЎзА минбарида ушбу ташкилотнинг юртимиздаги вакили Сара Ношади хоним:
– Сўнгги йилларда UNESCO ва Ўзбекистон ўртасидаги алоқалар тобора мустаҳкамланмоқда. Бу жараён Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан йўлга қўйилган ислоҳотлар бизнинг маданий меросни ҳимоя қилиш, барча учун сифатли таълимни таъминлаш, оммавий ахборот воситалари эркинлигини қўллаб-қувватлаш каби тамойилларимизга ҳамоҳанглиги билан боғлиқ.
Муносабатларимиз 2025 йил навбатдаги босқичга кўтарилади, десам адашмайман. Зеро, UNESCO Бош конференцияси Самарқандда, сўнгги 40 йил ичида илк бор Париждан ташқарида ўтади.
Шу ўринда эътироф этиш жоиз, Беруний номидаги ЮНЕСКО- Ўзбекистон мукофоти жуда муҳим йўналиш – сунъий интеллект этикаси бўйича юксак эътироф ҳисобланади. Бу соврин таъсис этилиши ташкилотимиз учун ҳам алоҳида аҳамият касб этади. UNESCO бунинг учун миннатдор, чунки айни мавзудаги таклифлар бугунги кунда жуда долзарб. Илк бор 2018 йил илгари сурилган ғоя асосида Ўзбекистон ҳукумати ташаббуси билан таъсис этилган мукофот, насиб этса, 2025 йил Самарқандда тақдим қилинади.
Aбу Райҳон Берунийни яхши биламиз, албатта. Илм-фан тараққиётига улкан ҳисса қўшган буюк мутафаккирнинг номи энди сунъий интеллект ва ушбу йўналиш этикаси бўйича олиб борилаётган ишлар билан ҳам боғланади. Аҳамияти кун сайин ортиб бораётган сунъий идрокни ахлоқий жиҳатдан тўғри қўлланишини таъминлаш масаласи жуда муҳим.
Ҳукуматингиз ўз маданий мероси қадрини, улуғворлигини яхши англаб етган ва бу борада жуда фаол, самарали иш олиб бормоқда. Ўзбекистон мавжуд маънавий бойликни муҳофаза қилиш туризм соҳасидаги ташаббусларни илгари суриш билан ҳам чамбарчас боғлиқлигини яхши билади. Бу жуда муҳим. UNESCO айни жараёнда маслаҳатчи вазифасини бажаришга тайёр. Ўзбекистон турли лойиҳаларни амалга ошириш учун етарли ресурс, маблағ сарфламоқда. Биз эса халқаро экспертларни жалб қилиш, маданий меросни халқаро стандарт асосида қандай реставрация қилиш каби масалалар бўйича тавсия беришимиз мумкин.
Бундан ташқари малака ошириш, янги авлод реставраторлари, менежерлари ҳамда музей мутахассисларини тайёрлашга ёрдам берамиз. Ўзбекистон учун айни дам дунёнинг илғор тажрибасини ўзлаштириш яхши фойда беради.
Таъкидлаш керак, Ўзбекистон Марказий Осиёда маданий мерос сифатида таснифланган шаҳарлари бор ягона мамлакат. Аслида эски шаҳарларни муҳофаза қилиш осон эмас, чунки бир ё икки ёдгорлик эмас, балки бутун қалъалар маданий мерос сифатида сақланиши талаб этилади. Масалан, Европада тарихий манзиллар асрлар давомида сақлаб келинган.
Мен 2022 йил июль ойидан Тошкентда иш бошладим. Қарийб икки ярим йил мобайнида ишонч ҳосил қилганим – ўлка гуллаб-яшнаяпти. Бу заминни янгидан очилаётган ниҳолга ўхшатаман. Бошқа давлатлар билан солиштириш асносида айта оламанки, Ўзбекистонда келажакка нисбатан ишонч руҳи, умидбахш кайфият ҳукмрон. Афсуски, бугун сайёрамизнинг кўплаб ҳудудларида, айниқса, CОVID пандемиясидан кейин, одамларда келажакка умид йўқдек туюлади менга. Шу нуқтаи назардан ислоҳотлар туфайли жадал ривожланаётган диёрингиз менга жуда илиқ таассурот қолдиради.
Умуман, ўзим севган, яхши биладиган мамлакат сифатида Ўзбекистон ҳақидаги тасаввурим анча йил олдин шаклланган. 2007 йилдан буён бу юртга саёҳат ёки иш юзасидан бир неча бор келганман. Яъни республикадаги ижобий ўзгаришлар ҳақидаги хулосаларим фақат ҳис-туйғуларим эмас, балки кўзларим билан кўрганим ҳосиласидир.
Ривожланаётган, бетакрор Ўзбекистонда яшаш мен учун мароқли, чунки бундан аввал уруш, вайронгарчилик ҳукм сурган Aфғонистон ва Ироқда ишлаганман. Тинч, осуда, тараққий этаётган мамлакатда фаолият олиб бориш жуда ажойиб.

Богатая история нашей страны, безграничный вклад наших предков в мировую цивилизацию по праву признаются во всем мире.
Нас всех обрадовало недавнее историческое событие – учреждение международной премии UNESCO-Узбекистан имени Беруни. Проявление высокого уважения памяти великого предка подтверждает укрепление связей между Узбекистаном и UNESCO. В 2025 году нас ожидает еще одно историческое событие – в Самарканде будет проходить Генеральная конференция этой престижной структуры.
На трибуне УзА – представитель этой организации в нашей стране Сара Ношади хоним.
– Отношения между Узбекистаном и ЮНЕСКО в последние годы оживились, - говорит Сара Ношади хоним. - Этот процесс обусловлен тем, что реформы, проводимые по инициативе Президента Шавката Мирзиёева, соответствуют нашим принципам защиты культурного наследия, обеспечения для всех качественного образования, поддержки свободы средств массовой информации.
Не ошибусь, если скажу, что в 2025 году наши отношения выйдут на новый уровень. Ибо Генеральная конференция UNESCO впервые за последние 40 лет будет проводиться в Самарканде, а не в Париже.
Международная премия UNESCO-Узбекистан имени Беруни считается высоким признанием в очень важном направлении – этике искусственного интеллекта. Учреждение этой премии имеет важное значение для нашей организации. UNESCO благодарно за это, так как предложения такой тематики особенно актуальны. Премия, учрежденная по инициативе правительства Узбекистана на основе идеи, впервые выдвинутой в 2018 году, будет представлена в 2025 году в Самарканде.
Мы, безусловно, знаем о великом Aбу Райхане Беруни. Имя великого мыслителя теперь будет связано с работами по искусственному интеллекту и этике в этом направлении. Важное значение приобретает вопрос обеспечения этики использования искусственного интеллекта.
Правительство вашей страны глубоко осознает ценность и величие культурного наследия и проводит активную работу в этом направлении. Узбекистан понимает неразрывность связи защиты духовного богатства и продвижения инициатив в сфере туризма. Это очень важно. В этом процессе UNESCO готова выполнять задачи консультанта. Узбекистан направляет достаточно ресурсов и средств на реализацию различных программ. Мы можем привлечь международных экспертов, давать рекомендации по реставрации культурного наследия на основе международных стандартов. Также будем помогать в повышении квалификации и подготовке нового поколения реставраторов, менеджеров, специалистов музеев. Освоение Узбекистаном мирового передового опыта даст положительный результат.
Следует отметить, что в Центральной Азии Узбекистан является единственной страной, города которой считаются объектами культурного наследия. На самом деле не легко сохранять старые города, так как это не один или два памятника, требуется сохранение огромных крепостей в качестве культурного наследия. Например, в Европе на протяжении веков сохраняются огромные исторические территории.
Я начала работать в Ташкенте в июле 2022 года. За этот период я убедилась – страна процветает. Мне эта земля представляется в виде раскрывающегося цветка. Сравнивая с другими странами, могу сказать, в Узбекистане правит дух надежды, уверенности в будущем. К сожалению, во многих регионах мира, особенно после CОVID у людей будто угасла надежда на будущее. И с этой точки зрения ваша страна, активно развивающаяся путем проведения реформ, создает довольно теплое впечатление.
В целом, мое видение Узбекистана как страны, которую я знаю и люблю, сложилось много лет назад. С 2007 года я несколько раз приезжала и как турист, и по работе. Поэтому мои выводы о положительных преобразованиях в стране - не обычные ощущения, а отображение того, что я сама видела.
Мне так комфортно жить в неповторимом, красивом и мирном Узбекистане, приятно работать в стране, где царят мир, благополучие и развитие.