Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев 21 февраль куни ҳарбий хавфсизлик ва давлат мудофаасини мустаҳкамлаш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Мажлисда Хавфсизлик кенгаши аъзолари, Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари таркибига кирадиган вазирлик ва идоралар раҳбарлари, округлар қўмондонлари ҳамда жойлардаги студиялардан Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси ва Вазирлар Кенгаши Раислари, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимлари, шунингдек, маҳаллий хокимият органлари масъуллари иштирок этди.
Йиғилиш аввалида мамлакатимиз мудофаа қобилиятини мустаҳкамлаш борасида қилинган ишлар ва уларнинг натижалари ҳамда йўл қўйилган айрим камчиликлар кўрсатиб ўтилди.
Миллий армиямиз замонавий қурол-яроғ ва техника билан таъминланаётгани, ҳарбий хизматчиларнинг жанговар ва маънавий тайёргарлиги сезиларли даражада ошгани қайд этилди.
Жаҳон тажрибаси ва таҳлиллардан келиб чиқиб, ички ва ташқи хатарларнинг олдини олиш ва бартараф этиш бўйича янги жанговар бўлинмалар тузилди, қўшинлар таркиби оптималлаштирилди.
Армияни модернизация қилиш ва замонавий қуроллантиришнинг янги тизими – мудофаа саноати янада ривожлантирилгани, қўшимча корхоналар ташкил қилингани қайд этилди. Қуролли Кучларимиз томонидан 20 дан зиёд мамлакат билан икки томонлама ҳарбий ҳамкорлик йўлга қўйилиб, 400 дан ортиқ қўшма машғулотларда юқори кўрсаткичларга эришилганлиги айтиб ўтилди.
Қуролли Кучлар таркибидаги ҳарбий олийгоҳларнинг инфратузилмаси тўлиқ модернизация қилинди, ўқув дастури ва методикаси бугунги кун талабларига мослаштирилди.
Ҳарбийлар ва уларнинг оила аъзоларини ижтимоий-ҳуқуқий ҳимоя қилиш ҳам кучайди. Жумладан, 30 мингга яқин оила уй-жой билан таъминланди, ўтган йил давомида 2 мингдан ортиқ ҳарбий хизматчиларнинг фарзандларига олий таълим муассасаларига ўқишга кириш учун имтиёзлар берилди.
Ватан ҳимоячиларига шароит яратишда ҳарбий-маъмурий секторлар, давлат ва жамоат ташкилотлари ҳам иштирок этмоқда. Ёшларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, мактабларда уларни чақирувга қадар бошланғич ҳарбий тайёрлашга эътибор кучайтирилмоқда.
Йиғилишда 2025 йил ва келгуси йиллар учун устувор вазифалар белгиланди.
Миллий армиямизни ривожлантиришнинг устувор йўналишларини белгилашда замонавий қуролли можаролар, хавфсизлигимизга мавжуд таҳдидлар ва ҳарбий ҳаракатлар театри хусусиятларини ҳисобга олиш зарурлиги таъкидланди.
Ҳозирги кунда турли минтақавий можароларда сунъий интеллект, робот, ракета, дрон ва уларга қарши воситалар кенг қўлланмоқда. Шундан келиб чиқиб, қўшинларда дронлар ва уларга қарши курашиш, сунъий интеллект билан ишлайдиган кибертузилмалар, роботлашган техникаларни қўллаш ва ҳаво ҳужумидан мудофаа бўйича янги бўлинмаларни ташкил этиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Президентимиз, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони томонидан Қуролли Кучларимизнинг жанговар шайлигини таъминлаш, жанговар тайёргарлик кўрсаткичларини янада такомиллаштириш, сунъий интеллектга асосланган қўшинларни автоматлаштирилган ягона бошқариш тизимини яратиш, ҳарбий таълим ва ҳарбий кадрларни тайёрлашда дуал таълимдан фойдаланиш лозимлиги таъкидланди.
Армиянинг устуни бўлмиш “Бош сержантлар корпуси” фаолиятини такомиллаштириш, мудофаа саноатини янада ривожлантириш, ҳарбий хизматчиларни ва уларнинг оила аъзоларини ижтимоий қўллаб-қуватлаш, ёшларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш ва ҳарбий спорт соҳасига йўналтириш каби муҳим вазифалар белгиланди.
Йиғилишда мудофаа вазири, ҳарбий округ қўмондонлари ва бошқа маъсулларнинг ҳисобот ҳамда таклифлари эшитилди.

Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев 21 февраля провел совещание по вопросам укрепления военной безопасности и обороноспособности государства.
В совещании приняли участие члены Совета безопасности, руководители министерств и ведомств, входящих в состав Вооружённых Сил Узбекистана, командующие военными округами, а также в формате видеоконференции – председатели Жокаргы Кенгеса и Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, а также ответственные лица органов власти на местах.
В начале совещания были рассмотрены принятые меры по укреплению обороноспособности страны, их результаты, указаны определенные недостатки, допущенные в этой работе.
Отмечено, что национальная армия оснащается современным вооружением и техникой, значительно повысился уровень боевой и морально-психологической подготовки военнослужащих.
С учетом мирового опыта и проведенных анализов сформированы новые боевые подразделения, направленные на предотвращение и устранение внутренних и внешних угроз, оптимизирована организационная структура войск.
Подчеркнуто, что продолжается создание новой системы модернизации и современного оснащения армии – развивается оборонная промышленность, созданы дополнительные предприятия. Вооруженные Силы Узбекистана установили двустороннее военное сотрудничество с более чем 20 странами, успешно приняли участие в более чем 400 совместных учениях.
Полностью модернизирована инфраструктура высших военных училищ в составе Вооруженных Сил, их учебные программы и методика приведены в соответствие с современными требованиями.
Усилилась социально-правовая защита военнослужащих и их семей. В частности, жильем обеспечены около 30 тысяч семей, а более 2 тысяч детей военнослужащих получили льготы при поступлении в высшие учебные заведения.
В создании благоприятных условий для защитников Родины принимают участие военно-административные секторы, государственные и общественные организации. Усиливается внимание к вопросам воспитания молодежи в духе патриотизма, начальной допризывной военной подготовки в школах.
На совещании определены приоритетные задачи на 2025 год и последующие годы.
Подчеркнута необходимость учитывать современные вооруженные конфликты, существующие угрозы национальной безопасности и особенности театра военных действий при планировании дальнейшего развития армии.
Указано, что в современных региональных конфликтах широко применяются искусственный интеллект, роботизированные системы, ракеты, дроны и средства противодействия им. В связи с этим поручено создать в войсках новые подразделения по борьбе с дронами, применению роботизированной техники, противовоздушной обороне, а также киберструктур, использующих технологии искусственного интеллекта.
Верховный Главнокомандующий подчеркнул необходимость дальнейшего совершенствования боеготовности армии, повышения уровня боевой подготовки, создания единой автоматизированной системы управления войсками на основе технологий искусственного интеллекта, а также внедрения дуального обучения в военном образовании и подготовке военных кадров.
Определены приоритетные задачи по усовершенствованию деятельности "Корпуса главных сержантов", являющегося опорой армии, дальнейшему развитию оборонной промышленности, социальной поддержке военнослужащих и их семей, воспитанию молодежи в духе патриотизма и вовлечению ее в военный спорт.
На совещании были заслушаны доклады и предложения министра обороны, командующих военными округами и других ответственных лиц.