Сенат Раиси хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича вакиллари билан учрашди
Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева мамлакатимизда “Рақамли трансформация шароитида инсон ҳуқуқлари: замонавий ёндашувлар” мавзусидаги халқаро конференцияда иштирок этиш учун Ўзбекистонга ташриф буюрган хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича вакиллари – омбудсманлари билан учрашди.
Мулоқотда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини самарали ҳимоя қилиш, парламентлар, омбудсманлар ҳамда миллий инсон ҳуқуқлари институтлари ўртасида тажриба алмашиш ва ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда инсон ҳуқуқларини таъминлашда халқ билан бевосита мулоқотнинг аҳамиятига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Сенаторларнинг ҳудудларда аҳоли билан учрашувлари ва сайёр қабуллари, фуқаролар мурожаатларини ўрганиш, шунингдек, парламент назорати механизмлари орқали қонунлар ва давлат дастурлари ижросини таҳлил қилиш борасидаги ишлар ҳақида маълумот берилди.
Бу жараёнда маҳаллий Кенгашлар билан яқин ҳамкорлик қилиш, ҳудудлардаги реал эҳтиёж ва муаммолардан келиб чиққан ҳолда қонунчиликни такомиллаштириш таклифларини тайёрлаш муҳим йўналишлардан бири экани қайд этилди.
Сўзга чиққанлар Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги халқаро ташаббуслари, аёллар ва болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, гендер тенгликни таъминлаш, шунингдек, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини кафолатлаш механизмларини такомиллаштириш йўлида амалга оширилаётган ислоҳотларни алоҳида эътироф этди.
Таъкидланганидек, мамлакатимизда амалга оширилган конституциявий ислоҳотлар инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг ҳуқуқий ва институционал асосларини янада мустаҳкамлади. Жумладан, Сенат ва Омбудсманга қонунчилик таклифларини киритиш ҳуқуқи берилди.
Шунингдек, Омбудсманнинг ваколатлари кенгайтирилиб, Конституциявий судга мурожаат қилиш, инсон ҳуқуқлари бузилиши ҳолатларини текшириш, огоҳлантириш ва тақдимномалар киритиш, зарур ҳолларда шахсларни жавобгарликка тортиш масаласини қўйиш каби муҳим ваколатлар мустаҳкамланди.
Мулоқотда инсон ҳуқуқлари умуминсоний қадрият ва барча учун умумий масъулият экани таъкидланди. Халқаро ҳуқуқ нормалари ва илғор хорижий тажрибани ўрганиш, ўзаро тажриба алмашиш ҳамда долзарб масалаларга биргаликда ечим топиш инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш самарадорлигини оширишда муҳим аҳамият касб этиши қайд этилди.

Председатель Сената встретилась с представителями иностранных государств и международных организаций по правам человека
Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева встретилась с представителями по правам человека зарубежных стран и международных организаций - омбудсманами, прибывшими в Узбекистан для участия в международной конференции «Права человека в условиях цифровой трансформации: современные подходы».
В ходе диалога обсуждались вопросы эффективной защиты прав и свобод человека, обмена опытом и дальнейшего развития сотрудничества между парламентами, омбудсманами и национальными правозащитными институтами.
В ходе встречи особое внимание уделено важности прямого диалога с народом в обеспечении прав человека. Была дана информация о встречах и выездных приемах сенаторов с населением в регионах, изучении обращений граждан, а также работе по анализу исполнения законов и государственных программ посредством механизмов парламентского контроля.
Отмечалось, что одним из важных направлений в этом процессе является тесное сотрудничество с местными Кенгашами, подготовка предложений по совершенствованию законодательства исходя из реальных потребностей и проблем в регионах.
Выступившие особо отметили международные инициативы Узбекистана по обеспечению прав человека, проводимые реформы по защите прав женщин и детей, обеспечению гендерного равенства, а также совершенствованию механизмов гарантирования прав и свобод человека.
Отмечалось, что проведенные в нашей стране конституционные реформы еще больше укрепили правовые и институциональные основы защиты прав человека. Так, Сенат и Омбудсман наделены правом вносить законодательные предложения.
Расширены полномочия Омбудсмана, закреплены такие важные полномочия, как обращение в Конституционный суд, расследование случаев нарушения прав человека, внесение предупреждений и представлений, а также, при необходимости, привлечение к ответственности лиц.
В ходе диалога отмечалось, что права человека являются общечеловеческой ценностью и общей ответственностью для всех. Подчеркивалось, что изучение норм международного права и передового зарубежного опыта, обмен опытом и совместное решение актуальных вопросов играют важную роль в повышении эффективности защиты прав человека.