Ўзбекистон парламент делегацияси раҳбари Брюсселда Европа парламенти вице-президенти билан учрашди
БРЮССЕЛЬфевраль /«Дунё» АА/. Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов бошчилигидаги делегация  Европа парламенти вице-президенти Хейди Хаутала билан учрашув ўтказди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Мулоқот чоғида ўзаро манфаатли бўлган соҳалардаги парламентлараро ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Сиёсий мулоқотни фаоллаштириш, парламентлараро алоқаларни ривожлантириш, Ўзбекистон билан Европа Иттифоқи ўртасида Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим бўйича музокаралар жараёнини жадаллаштириш, шунингдек, минтақалараро алоқаларни кенгайтириш орқали муносабатларни фаоллаштириш муҳимлиги қайд этилди.
Хейди Хаутала Европа ва Марказий Осиё Афғонистондаги бугунги вазият, халқаро диний ақидапарастлик ва терроризм, молиявий беқарорлик таҳдиди тобора кучайиб бораётгани билан боғлиқ мураккаб даврни бошидан кечираётганини таъкидлади.
Унинг сўзларига кўра, Европа Иттифоқи савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантириш, иқлим ўзгариши каби таҳдидларга қарши курашда ҳамкорликни фаоллаштириш, шунингдек, оддий инсонлар ўртасидаги ришталарни кенгайтиришдан манфаатдор. “Бугунги кун тартиби биз мустаҳкамлашимиз керак бўлган ҳамкорлик кўламини ифодаламоқда. Шу билан бирга, истиқболдаги ишлар кўламини ҳам кўрсатмоқда”, - деди Европа парламенти вице-президенти.
Учрашувда Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ўзгаришлар, адлия, ички ишлар, инсон ҳуқуқлари ва қонун устуворлиги соҳаларидаги ислоҳотлар ҳақида маълумот тақдим этилди.
Янги Ўзбекистоннинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегиясининг мазмун-моғияти ҳақида сўзлаб берилди.
Томонлар Европа парламенти делегациясининг Ўзбекистонда бўлиб ўтган Президент сайловини кузатиш бўйича самарали иш олиб борганини қайд этди.
Мулоқот чоғида, шунингдек, турли даражадаги ва шакллардаги бўлажак тадбирлар жадвали юзасидан ҳам  фикр алмашилди.

Глава парламентской делегация Узбекистана встретился в Брюсселе с вице-президентом Европарламента
БРЮССЕЛЬ, 1 февраля. /ИА «Дунё»/. Делегация Узбекистана во главе с первым заместителем спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмалом Саидовым вчера провела встречу с вице-президентом Европейского парламента Хайди Хауталой, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Отмечена важность активизации взаимодействия посредством интенсификации политического диалога, развития межпарламентских контактов, ускорения переговорного процесса по Соглашению о расширенном и партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Евросоюзом, а также расширения межрегиональных связей.
Хайди Хаутала отметила, что Европа и Центральная Азия переживают непростой период, связанный с ситуацией в Афганистане, растущей угрозой международного религиозного фанатизма и терроризма, а также финансовой нестабильности. На этом фоне Узбекистан является одним из немногих стран, способных продемонстрировать свою устойчивость к данным вызовам.
По ее словам, Евросоюз заинтересован в наращивании торгово-экономических связей, активизации сотрудничества в борьбе с такими угрозами, как изменение климата, а также расширении человеческих контактов. «Сегодняшняя повестка дня отражает масштабы нашего сотрудничества, которое нам необходимо укреплять. Вместе тем она отражает тот объем работы, который нам предстоит проделать», - сказала вице-президент Европарламента.
Европейская сторона была проинформирована о проводимых в республике масштабных преобразованиях, осуществляемых в республике реформах в сферах юстиции, внутренних дел, прав человека и верховенства закона.
Отдельно была доведена информация об основных положениях Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы.
Стороны отметили плодотворную работу представительной делегации Европарламента по наблюдению за прошедшими в Узбекистане президентскими выборами, в составе которой была и Хайди Хаутала.
На встрече также состоялся обмен мнениями по графику предстоящих контактов на различных уровнях и форматах.