Олий Мажлис Сенатида “Фуқаролик жамияти ҳафталиги” доирасида учрашув бўлиб ўтди
Учрашувда Ўзбекистонда фуқаролик жамиятини ривожлантириш бўйича қонунчиликдаги ўзгаришлар ҳамда фуқаролик жамияти институтларининг миллатлараро тотувлик, бағрикенглик ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашдаги ўрни юзасидан фикр алмашилди.
Сенатнинг Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси раиси Абдулхаким Эшмуратов чиқишида таъкидлаганидек, бугунги кунда давлат бошқарувига жамоатчиликни кенг жалб этиш, фуқаролар ташаббусларини қўллаб-қувватлаш ва нодавлат сектори фаолияти учун қулай шароит яратиш демократик қадриятларни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда. Фуқаролик жамияти институтлари эса аҳолининг эҳтиёжларини акс эттирувчи ва давлат билан жамият ўртасида кўприк вазифасини бажарувчи муҳим механизмга айланиб бормоқда.
Янги Ўзбекистон даврида бу йўналишдаги энг катта янгиликлар Конституциявий ислоҳотлар билан бошланган. Янгиланган  Конституцияда илк бор фуқаролик жамияти институтларига алоҳида боб ажратилди. Унда нодавлат нотижорат ташкилотлари, маҳалла институтлари ва оммавий ахборот воситаларининг жамиятдаги конституциявий мақоми мустаҳкамланди.
Шунингдек, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида ҳам давлат бошқарувини халққа хизмат қилишни таъминлашга йўналтириш, жамоатчилик бошқарувини такомиллаштириш устувор йўналишлардан бири сифатида белгилаб қўйилган. Мамлакат тарихида илк марта 2021–2025 йилларга мўлжалланган Фуқаролик жамиятини ривожлантириш концепциясининг қабул қилиниши ҳам бу борадаги ислоҳотларнинг изчил давом этаётганидан далолат бериб турибди.
Тадбирда фуқаролик жамияти институтларининг миллатлараро тотувлик ва бағрикенгликни мустаҳкамлашдаги ўрни алоҳида қайд этилди. Савол-жавоблар жараёнида ННТ фаолиятини қўллаб-қувватлаш, жамиятда фуқаролик фаоллигини ошириш ва жамоавий ҳамкорликни кучайтиришга оид таклифлар билдирилди.

В Сенате Олий Мажлиса состоялась встреча в рамках «Недели гражданского общества»
В ходе встречи состоялся обмен мнениями относительно изменений в законодательстве по развитию гражданского общества в Узбекистане и роли институтов гражданского общества в укреплении межнационального согласия, толерантности и международного сотрудничества.
Как отметил в своем выступлении председатель Комитета Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции Абдулхаким Эшмуратов, сегодня широкое вовлечение общественности в государственное управление, поддержка инициатив граждан и создание благоприятных условий для деятельности неправительственного сектора служат укреплению демократических ценностей. Институты гражданского общества становятся важным механизмом, отражающим потребности населения и связующим звеном между государством и обществом.
Самые большие новшества в этом направлении в Новом Узбекистане начались с конституционных реформ. Впервые в обновлённой Конституции институтам гражданского общества посвящена отдельная глава. Она закрепляет конституционный статус в обществе негосударственных некоммерческих организаций, общественных институтов и средств массовой информации.
Кроме того, Стратегия «Узбекистан-2030» также определяет ориентированность государственного управления на служение народу и как одно из приоритетных направлений совершенствования общественного управления. Принятая впервые в истории страны Концепция развития гражданского общества на 2021–2025 годы также свидетельствует о последовательном продолжении реформ в этом направлении.
В ходе мероприятия отмечена роль институтов гражданского общества в укреплении межнационального согласия и толерантности. В формате вопросов и ответов высказаны предложения по поддержке деятельности ННО, повышению гражданской активности в обществе и укреплению взаимодействия с общественностью.