Туркиядан муносабат: Ўзбекистоннинг Европа Иттифоқи билан кенгайиб бораётган ҳамкорлиги Евроосиёда ўзаро ишонч ва барқарор ривожланишнинг янги моделини илгари сурмоқда
АНҚАРА, 27 октябрь. /«Дунё» АА/. Стратегик тадқиқотлар ва ривожланиш маркази бошқаруви раиси Юнус Эмре Канат (Туркия) «Дунё» АА учун интервьюсида Президент Шавкат Мирзиёевнинг Брюсселга буюрган ташрифи якунлари ва Ўзбекистон билан Европа Иттифоқи ўртасида имзоланган Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимнинг аҳамияти ҳақидаги фикрларини билдирди.
– Ўзбекистон ўзини Европа учун муҳим, очиқ ва ишончли шерик сифатида намойиш этди. Сўнгги йилларда расмий Тошкент ва Брюссел ўртасидаги муносабатлар чинакамига ўзгарди. Европа Ўзбекистонни узоқ муддатли ҳамкорликка тайёр ишончли ва тўлақонли шерик сифатида кўради. Бу музокаралар муҳитида ва учрашувлар оҳангида яққол кўриниб турди.
Ташаббуслар аниқ ҳаракатлар билан қўллаб-қувватланиши муҳим. Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимнинг имзоланиши энергетика ва транспортдан тортиб рақамли технологиялар ва таълимгача янги имкониятларни очади. Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиши бўйича музокараларнинг якунланиши аниқ қадам бўлиб, ҳамкорларнинг мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотларга бўлган ишончини мустаҳкамлайди.
Шунингдек, Европа бизнес ва молия доиралари вакиллари билан учрашувларни алоҳида таъкидламоқчиман. Бу шунчаки расмиятчилик эмас, балки ҳақиқий таклифлар ва ғоялар ҳамда биргаликда ишлашга бўлган интилишдир. Айнан шундай учрашувлар дипломатиянинг асл қийматини намойиш этади.
Мен учун бу ташриф шунчаки янгилик эмас, балки ўзбек дипломатиясининг етуклигидан далолат беради. Бўлиб ўтган барча воқеалар мамлакат очиқ, прагматик ва шерикларига ҳурмат билан ёндашаётганидан далолат беради.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг фаол ташқи иқтисодий сиёсати мамлакатнинг халқаро обрўсини мустаҳкамламоқда ва уни Марказий Осиёнинг асосий марказларидан бирига айлантирмоқда. Европа Иттифоқи билан, шунингдек, Туркия каби бошқа стратегик шериклар билан ўзаро алоқаларни кенгайтириш бутун Евроосиё минтақасида ўзаро ишонч ва барқарор ривожланишнинг янги моделини шакллантиришга ҳисса қўшмоқда.

Взгляд из Турции: Расширение взаимодействия Узбекистана с ЕС способствует формированию новой модели доверия и устойчивого развития на евразийском пространстве
АНКАРА, 27 октября. /ИА «Дунё»/. Председатель правления Центра стратегических исследований и развития Юнус Эмре Канат прокомментировал для ИА «Дунё» итоги официального визита Президента Шавката Мирзиёева в Брюссель и значение подписания Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве Узбекистана с Европейским Союзом:
- Узбекистан уверенно показал себя как важный, открытый и зрелый партнёр Европы. За последние годы отношения между Ташкентом и Брюсселем действительно изменились. Они стали живыми, конкретными, с реальным содержанием. Европа видит в Узбекистане надёжного и полноформатного партнёра, готового к долгосрочной работе вместе. Это ощущалось и в атмосфере переговоров, и в тональности встреч – спокойно, по-деловому, но тепло.
Важно, что за словами стоят реальные дела. Подписание Соглашения о расширенном партнёрстве и сотрудничестве открывает новые возможности – от энергетики и транспорта до цифровых технологий и образования. А завершение переговоров по вступлению Узбекистана во Всемирную торговую организацию – это конкретный шаг вперёд, который укрепляет доверие партнёров к реформам, которые проводят в стране.
Отдельно хочу отметить встречи с представителями европейского бизнеса и финансовых кругов. Это были живые диалоги – не формальность, а реальные предложения и идеи, готовность работать вместе. Именно такие встречи показывают настоящую ценность дипломатии: когда за словами следуют дела и возникает вера в совместное будущее.
Для меня этот визит – не просто новость, а знак зрелости узбекской дипломатии. Всё происходящее показывает, что страна идёт вперёд открыто, прагматично и с уважением к партнёрам.
Активная внешнеэкономическая политика Президента Шавката Мирзиёева укрепляет международный авторитет страны и превращает ее в один из ключевых центров роста Центральной Азии. Расширение взаимодействия с ЕС, а также с другими стратегическими партнёрами, включая Турцию, способствует формированию новой модели доверия и устойчивого развития на всём евразийском пространстве.