Ер участкасини олиб қўйиш тартиби
Ер участкаларини олиб қўйиш тартиби Ўзбекистон Республикаси Ер кодекси ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 16 ноябрдаги 911-сон қарори талаблари асосида амалга оширилади.
Ушбу қонун ҳужжатларига кўра,
Ер участкаси ёки унинг бир қисми (кейинги ўринларда ер участкаси деб аталади) давлат ва жамоат эҳтиёжлари, шунингдек, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун олиб қўйилиши Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси ёки тегишли халқ депутатлари Кенгашлари қарорига биноан амалга оширилади.
Инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун ер участкаси олиб қўйилиши ҳақидаги қарорни қабул қилишга фақат Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳамда Вазирлар Маҳкамаси қарорларига асосан йўл қўйилади.
Кўчмас мулк объектини бузиб ташлаш тўғрисидаги қарор Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, Тошкент шаҳар, вилоятлар ёки туман (шаҳар) ҳокимлари томонидан Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси ёки тегишли халқ депутатлари Кенгашларининг ер участкаси олиб қўйилиши тўғрисидаги қарори асосида ташаббускор ҳамда мулкдор ўртасида Келишув тузилганидан ҳамда Келишувда назарда тутилган компенсация берилганидан сўнг қабул қилинади, қурилаётган кўчмас мулкни компенсация сифатида бериш ҳоллари бундан мустасно.
Кўчмас мулк объектини бузиб ташлаш тўғрисидаги қарор лойиҳаси адлия органлари томонидан кўриб чиқилиши ва тегишли хулоса берилиши лозим.

Процедура изъятия земельных участков осуществляется на основании требований Земельного кодекса Республики Узбекистан и постановления Кабинета Министров №911 от 16 ноября 2019 года.
Согласно этому законодательству,
Экспроприация земельного участка или его части (далее - земельный участок) для реализации государственных и общественных нужд, а также инвестиционных проектов осуществляется по решению Джокоргского Совета Республики. Каракалпакстана или соответствующих Советов народных депутатов.
Допускается принятие решения об изъятии земельного участка для реализации инвестиционных проектов только на основании решений Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров.
Решение о сносе объекта недвижимости принимает Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, акимы города Ташкента, областей или района (города) Джокоргского Совета Республики Каракалпакстан или соответствующих Советов Народными депутатами решение об изъятии земельного участка будет принято после заключения Договора между инициатором и собственником и выплаты предусмотренной Договором компенсации, за исключением случаев предоставления в качестве компенсации строящегося недвижимого имущества. .
Проект решения о сносе объекта недвижимости должен быть рассмотрен судебными органами и дано соответствующее заключение.