AQSH bilan savdo-iqtisodiy sheriklik bo‘yicha qator bitimlar imzolandi
AQSHning yetakchi kompaniyalari, investitsiya fondlari va moliyaviy institutlari rahbarlari bilan o‘tkazilgan davra suhbati yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va AQSH savdo vaziri Xovard Latnik ishtirokida ikki tomonlama bitimlarni almashish marosimi bo‘ldi.
Xususan, quyidagi hujjatlar imzolangan:
– Geologiya vazirligi va “Denali Exploration group” kompaniyasi o‘rtasida nodir yer elementlarini ishlab chiqarish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– O‘zbekiston Respublikasi Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi hamda “Re Element Technologies” kompaniyasi o‘rtasida nodir metallar sohasida loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda “Flowserve” kompaniyasi o‘rtasida nasos stansiyalarini modernizatsiya qilish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– Qishloq xo‘jaligi vazirligi va “Valmont Industries Inc” kompaniyasi o‘rtasida suvni tejaydigan zamonaviy texnologiyalarni joriy etish to‘g‘risida bitim;
– Raqamli texnologiyalar vazirligi va “Palo Alto Networks” kompaniyasi o‘rtasida sun’iy intellekt sohasidagi hamkorlikni kengaytirish to‘g‘risida bitim;
– “Uzairways” va “Boeing” kompaniyalari o‘rtasida samolyotlarni yetkazib berish bo‘yicha shartnoma;
– “Datacrop” va “Luis Dreyfus Company” kompaniyalari o‘rtasida soya dukkaklari va shrot yetkazib berish bo‘yicha shartnoma;

Подписан ряд соглашений по развитию торгово-экономического партнерства с США
По итогам круглого стола с руководителями ведущих американских компаний, инвестиционных фондов и финансовых институтов в присутствии Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и министра торговли США Говарда Латника состоялась церемония обмена двусторонними соглашениями.
В частности, были подписаны следующие документы:
- Соглашение о сотрудничестве по производству редкоземельных элементов между Министерством геологии и компанией «Denali Exploration group»;
- Соглашение о сотрудничестве по реализации проектов в сфере редкоземельных металлов между Фондом реконструкции и развития Республики Узбекистан и компанией «Re Element Technologies»;
- Соглашение о сотрудничестве по модернизации насосных станций между Министерством инвестиций, промышленности и торговли и компанией «Flowserve»;
- Соглашение по внедрению современных водосберегающих технологий между Министерством сельского хозяйства и компанией «Valmont Industries Inc»;
- Соглашение о расширении сотрудничества в сфере искусственного интеллекта между Министерством цифровых технологий и компанией «Palo Alto Networks»;