“Korrupsiyaga qarshi kurashishga qoʻshgan hissasi uchun” koʻkrak nishonini taʼsis etish tashabbusi ilgari surildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-dekabr kuni korrupsiyaga qarshi kurashish, komplayens nazoratini takomillashtirish va raqamlashtirish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar hamda kelgusidagi rejalar taqdimoti bilan tanishdi.
Korrupsiya – aksariyat jamiyatlarda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishga putur yetkazuvchi jiddiy jinoyatdir. Biror-bir mamlakat, mintaqa, jamiyat korrupsiyadan immunitetga ega emas. Korrupsiya tadbirkorlikka, fanga, taʼlimga, sogʻliqni saqlash va boshqa koʻplab sohalarga jiddiy zarar yetkazadi, mamlakat korrupsiyalashgan tizimda muvaffaqiyatli rivojlana olmaydi.
Yangi Oʻzbekistondagi islohotlarning boshidanoq bu haqiqatni chuqur anglagan holda korrupsiyaning oldini olish, shaffoflikni oshirish va jamoatchilik nazoratini kuchaytirish boʻyicha keng koʻlamli ishlar izchil amalga oshirilmoqda.
Ushbu mavzu ayni shu kunlarda muhokama qilinayotgani bejiz emas. Zero, Birlashgan Millatlar Tashkiloti tashabbusi bilan 2004-yildan boshlab har yili 9-dekabrda Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni butun dunyoda nishonlanadi. Ushbu sana mazkur yoʻnalishdagi saʼy-harakatlar samarasini baholash, amaliy natijalarni tahlil qilish va yangi vazifalarni belgilash uchun muhim fursat.
Oʻtgan davrda davlat organlarida komplayens nazorati tuzilmalarining faoliyati qayta koʻrib chiqilib, ichki nazorat boʻlinmalarida 11 mingdan ortiq oʻrganishlar oʻtkazilgani, 793 milliard soʻmlik mablagʻlarning maqsadsiz sarflanishining oldi olingani maʼlum qilindi. Qariyb 2 trillion soʻmlik moliyaviy xato va kamchiliklar aniqlandi, 478 milliard soʻmlik zarar undirildi.
Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat boʻlinmalarining samaradorlik koʻrsatkichlari (KPI) tasdiqlangani, ular tomonidan 700 dan ortiq oʻrganish, monitoring va nazorat tadbirlari oʻtkazilgani natijasida 354 milliard soʻmlik moliyaviy xato va kamchiliklar aniqlandi, 1397 ta manfaatlar toʻqnashuvi holati hamda qariyb 550 milliard soʻm mablagʻning maqsadsiz sarflanishining oldi olindi. Mansabdor shaxslarga nisbatan 26 ta jinoyat ishi qoʻzgʻatildi, 24 nafari maʼmuriy va 148 nafari intizomiy javobgarlikka tortildi.
Sogʻliqni saqlash, maktabgacha va maktab taʼlimi, kadastr va qurilish tizimlari hamda davlat xizmatchilari orasida korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish, kadrlarni ishga olishda shaffoflikni taʼminlash, korrupsiyaga qarshi kurashish boʻyicha oʻquv kurslarida oʻqitish borasida tizimli ishlar olib borilmoqda.
Sohadagi ishlarni yangi bosqichga olib chiqish maqsadida Korrupsiyaga qarshi kurashish klasterini yoʻlga qoʻyish taklif etildi. Bu tizim Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, huquqni muhofaza qiluvchi organlar, Hisob palatasi va Davlat moliyaviy nazorati inspeksiyasi, idoralarning ichki nazorat boʻlinmalari, taʼlim va ilmiy-tadqiqot muassasalari, nodavlat notijorat tashkilotlari oʻrtasida mazkur illatga qarshi kurashish boʻyicha yaqin hamkorligini oʻrnatish va ularning saʼy-harakatlarini birlashtirishga xizmat qiladi.
Klaster doirasida axborot almashish, qoʻshma tadbirlar oʻtkazish, monitoring va baholash orqali yaxlit ekotizim yaratiladi, ishlarning samaradorligi oshadi.
Taqdimotda sohani raqamlashtirish va sunʼiy intellekt texnologiyalarini joriy qilish masalalariga alohida toʻxtalib oʻtildi.
Turli idoralarning maʼlumot bazalarini integratsiya qilish asosida Xavf-tahlil markazini tashkil etib, korrupsion xavflarni hamda davlat xaridlarida affillanganlik holatlarini avtomatik aniqlash rejalashtirilgan. Shuningdek, komplayens boʻlimlarning ishini toʻliq raqamlashtirish, korrupsiyaviy omillar va xavf-xatarlarni aniqlash tezkorligini oshirish boʻyicha rejalar taqdimot qilindi.
Qarorlar qabul qilishda jamoatchilik nazoratini kuchaytirish muhim ekani koʻrsatib oʻtildi. Shu maqsadda “E-qaror” tizimida hujjatlarning ochiq eʼlon qilinishi ustidan nazoratni hamda budjet mablagʻlaridan foydalanishda jamoatchilik nazorati imkoniyatlarini kengaytirish topshirildi.
Preventiv choralarning koʻlami va taʼsirchanligini oshirishga alohida eʼtibor berildi.
Soha va tarmoqlarda korrupsiya omillarini bartaraf etish boʻyicha loyiha ofislarini tashkil etish taklif qilindi. Bunda korrupsiya jinoyatlari statistikasi va byurokratiya darajasi yuqori, faoliyati boʻyicha fuqarolardan eng koʻp murojaatlar kelib tushayotgan hamda raqamlashtirish darajasi past boʻlgan sohalar bilan manzilli ishlash zarurligi koʻrsatib oʻtildi. Bunday soha va tarmoqlarda loyiha ofislari tashkil etilib, faoliyat yakunlari boʻyicha hisobot tayyorlanadi va jamoatchilikka eʼlon qilinadi.
Umuman, korrupsiyaga qarshi kurashish jarayoniga keng jamoatchilikni jalb qilish muhimligi taʼkidlandi. Bu borada investitsiya loyihalarining ijrosini nazorat qiluvchi tashabbuskor guruhlarni koʻpaytirish, qurilish ishlarini nazorat qilishda mahalla faollarining ishtirokini taʼminlash taklif qilindi.
Korrupsiya haqida xabar berayotganlar sonini oshirish maqsadida ularga himoya orderi berishni yoʻlga qoʻyish, ragʻbatlantirishning real mexanizmini joriy etish muhimligi taʼkidlandi. “Korrupsiyaga qarshi kurashishga qoʻshgan hissasi uchun” koʻkrak nishonini taʼsis etish tashabbusi ilgari surildi.
Shuningdek, davlatimiz rahbariga qoʻshilgan qiymat soligʻi maʼmurchiligidagi suiisteʼmolchiliklarni bartaraf etish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar, turli sohalardagi iqtisodiy huquqbuzarliklarga qarshi koʻrilayotgan choralar haqida hisobot berildi.
Mutasaddilarga bu borada faqat jinoyatning oqibatlari bilan kurashish emas, balki unga sabab boʻluvchi omillarni bartaraf etishga alohida eʼtibor qaratish, faoliyatni raqamlashtirib, masofaviy nazorat mexanizmlari va xalqaro hamkorlikni kengaytirish yuzasidan topshiriqlar berildi. Profilaktika ishlarini kuchaytirish, moliyaviy va huquqiy savodxonlikni oshirish, qonunbuzarliklarga imkon beruvchi boʻshliqlarga yoʻl qoʻymaslik maqsadida qonunchilik hujjatlarini doimiy ravishda takomillashtirib borish zarurligi taʼkidlandi.

Рассмотрены вопросы борьбы с коррупционными и экономическими правонарушениями и совершенствования комплаенс-контроля
Президент Шавкат Мирзиёев 10 декабря ознакомился с презентацией о проводимой работе и дальнейших планах по борьбе с коррупцией, совершенствованию и цифровизации комплаенс-контроля.
Коррупция – одно из наиболее серьезных преступлений, наносящих ущерб социально-экономическому развитию обществ. Ни одна страна, регион или сообщество не обладает полной защитой от этого явления. Коррупция подрывает развитие предпринимательства, науки, образования, здравоохранения и многих других сфер. Государство, в котором укоренены коррупционные практики, не может успешно развиваться.
С самого начала реформ в Новом Узбекистане, исходя из глубокого понимания этой угрозы, последовательно ведется широкая работа по предупреждению коррупции, повышению прозрачности и усилению общественного контроля. Приоритетом государственной политики стало продвижение превентивных мер ؘ– не только устранение последствий, но и предупреждение факторов и причин возникновения правонарушений.
Не случайно данная тема обсуждается именно сейчас: с 2004 года по инициативе ООН ежегодно 9 декабря отмечается Международный день борьбы с коррупцией. Эта дата служит возможностью оценить эффективность предпринимаемых мер, проанализировать практические результаты и определить новые задачи.
Отмечено, что за прошедший период была пересмотрена деятельность структур комплаенс-контроля в государственных органах. Внутренними контрольными подразделениями проведено более 11 тысяч проверок, предотвращено нецелевое использование средств на сумму 793 миллиарда сумов. Выявлено финансовых ошибок и нарушений почти на 2 триллиона сумов, взыскано 478 миллиардов сумов ущерба.
Утверждены показатели эффективности (KPI) внутренних подразделений по борьбе с коррупцией. Ими проведено более 700 проверок, мониторингов и надзорных мероприятий, выявлено нарушений на 354 миллиарда сумов и предотвращен нецелевое расходование около 550 миллиардов сумов. Установлено 1 397 случаев конфликта интересов.
В отношении должностных лиц возбуждено 26 уголовных дел, 24 привлечены к административной и 148 – к дисциплинарной ответственности.
Отдельно подчеркнуто, что в системах здравоохранения, дошкольного и школьного образования, кадастра, строительства, а также среди государственных служащих последовательно формируется нетерпимое отношение к коррупции, обеспечивается прозрачность в кадровой политике и проводится обучение по специальным антикоррупционным программам.
Для вывода этой деятельности на новый уровень предложено создать кластер по борьбе с коррупцией. Эта система взаимодействия будет способствовать налаживанию тесного сотрудничества между Агентством по противодействию коррупции, правоохранительными органами, Счетной палатой, Инспекцией государственного финансового контроля, внутренними контрольными подразделениями ведомств, образовательными и научно-исследовательскими учреждениями, ННО и объединению их усилий.
В рамках кластера планируется обмен информацией, проведение совместных мероприятий, мониторинг и оценка результатов, что позволит сформировать целостную экосистему и повысить эффективность работы.
В ходе презентации также уделено особое внимание цифровизации и внедрению технологий искусственного интеллекта.
На основе интеграции баз данных различных ведомств планируется создание Центра риск-анализа для автоматического выявления коррупционных угроз и случаев аффилированности в государственных закупках. Представлены планы по полной цифровизации работы комплаенс-подразделений и повышению оперативности выявления факторов риска.
Подчеркнута необходимость усиления общественного контроля при принятии решений. В этой связи поручено усилить контроль за открытой публикацией документов в системе «E-qaror» и расширить возможности общественного контроля за использованием бюджетных средств.
Отдельно указано на важность расширения масштабов и действенности превентивных мер.
Предложено создать проектные офисы, занимающиеся устранением факторов, способствующих коррупции. Подчеркнуто, что работа должна вестись прежде всего в сферах с высоким уровнем коррупционных преступлений и бюрократии, большим количеством обращений граждан и низкой степенью цифровизации. По итогам деятельности таких офисов будет готовиться отчет и представляться общественности.
Отмечено, что важно активнее вовлекать население в процесс борьбы с коррупцией: расширять инициативные группы по мониторингу исполнения инвестиционных проектов, обеспечивать участие активистов махалли в контроле строительных работ.
Для стимулирования обращений о фактах коррупции предложено внедрить механизмы выдачи охранного ордера информаторам и реального поощрения. Инициировано учреждение нагрудного знака «За вклад в борьбу с коррупцией».
Президенту также представлена информация о принимаемых мерах по устранению злоупотреблений в администрировании налога на добавленную стоимость и противодействию экономическим правонарушениям в различных сферах. Даны указания по сокращению человеческого фактора и дальнейшему переходу к полной автоматизации учета НДС.
Ответственным лицом поручено уделять внимание устранению не только последствий, но и причин экономических правонарушений, расширять цифровизацию, дистанционный контроль и международное сотрудничество.
Подчеркнута необходимость усиления профилактики, повышения финансовой и правовой грамотности, в том числе через медиаресурсы, постоянного совершенствования законодательства с целью устранения правовых пробелов, создающих условия для нарушений.