Inson huquqlari bo‘yicha IV Samarqand forumi doirasida tashkil etilgan qizg‘in munozaralarga boy uchta yalpi majlis iqlim o‘zgarishlarining inson huquqlariga ta’siri bilan bog‘liq masalalarni keng ko‘lamda va axborotlar tahlili negizida atroflicha muhokama qilish imkonini berdi. O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov Forum ishiga yakun yasar ekan, shu haqda so‘z yuritdi.
Forumda asosiy e’tibor iqlim o‘zgarishlarining inson huquqlariga ko‘rsatadigan salbiy ta’sirini yumshatishga oid aniq tavsiya va yechimlar tayyorlashga qaratildi. Bu boradagi jonli munozaralar Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish va o‘zgarayotgan iqlim sharoitida har bir insonning huquqlarini himoya qilish uchun ko‘maklashadigan samarador strategiya va yondashuvlarni ishlab chiqish uchun turli soha mutaxassislariga qulay maydon bo‘lib xizmat qildi.
Samarqand forumi yakunlari bo‘yicha bir qator muhim natijalar qayd etildi. Xususan, Forum ishtirokchilari o‘rtasida aloqa tarmog‘ini o‘rnatish va uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirish, inson ekologik huquqlari sohasida doimiy axborot almashish va hamkorlik qilish uchun platforma yaratishga kelishib olindi.
Hukumatlar, xalqaro tashkilotlar va fuqarolik jamiyati uchun iqlim o‘zgarishining inson huquqlariga salbiy ta’sirini yumshatish bo‘yicha aniq tavsiyalar ishlab chiqildi va qizg‘in muhokama qilindi. Iqlim o‘zgarishi va inson huquqlari o‘rtasidagi munosabatlar to‘g‘risida jamoatchilik xabardorligini oshirish maqsadida ta’lim va axborot sohasidagi ishlarni kuchaytirish zarurligi ta’kidlandi.
Forum tavsiyalarini bajarish uchun uning ishtirokchilari, shu jumladan, hukumatlar, tashkilotlar va fuqarolik jamiyatiga oldida aniq majburiyatlar belgilab berildi. Forumdan keyingi davrda iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq muammolarga samarali javob berish uchun tavsiyalarni amalda qo‘llashga qaratilgan strategiya va harakat rejalari tasdiqlandi.
Iqlim o‘zgarishiga moslashish strategiyasi bilan inson huquqlari ta’minlash istiqbollariga doir vazifalarni birlashtirish bo‘yicha innovatsion tashabbuslar qo‘llab-quvvatlandi.
Eng asosiysi, xalqaro anjuman doirasida turli mamlakatlar va mintaqalar o‘rtasida iqlim o‘zgarishi sharoitida inson huquqlarini yanada samarali himoya qilish borasida o‘zaro tajriba va bilim almashinuviga ko‘maklashildi.
Forumning yakuniy hujjati – «Iqlim o‘zgarishlari sharoitida inson huquqlarini global himoya qilish: barqaror kelajak yo‘lidagi majburiyatlar va sa’y-harakatlar to‘g‘risidagi Samarqand deklaratsiyasi» loyihasi ishlab chiqildi.
Anjuman ishtirokchilari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga BMT Bosh Assambleyasining 76-sessiyasi va BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining 46-sessiyasidagi nutqlarida mazkur Forumni o‘tkazish tashabbusini ilgari surganligi uchun minnatdorchilik bildirdilar.
Inson huquqlari bo‘yicha IV Samarqand forumi tavsiyalarini BMT Bosh kotibiga va boshqa xalqaro tashkilotlarga taqdim etishga kelishib olindi.
Forum yakunida uning ishtirokchilari qadimiy va navqiron Samarqand zaminiga ezgu niyat bilan nihollar ekdilar.

Завершился IV Самаркандский форум по правам человека
Три насыщенных бурными дискуссиями пленарных заседания, организованных в рамках IV Самаркандского форума по правам человека, позволили в широком масштабе и на основе анализа информации обсудить вопросы, связанные с влиянием изменения климата на права человека. Об этом, завершая работу Форума, сказал первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов.
Форум сосредоточился на разработке конкретных рекомендаций и решений по смягчению негативного воздействия изменения климата на права человека. Оживленные дискуссии по этому вопросу послужили площадкой для экспертов из различных областей для разработки эффективных стратегий и подходов, способствующих достижению Целей устойчивого развития и защите прав всех людей в условиях меняющегося климата.
По итогам Самаркандского форума был отмечен ряд важных результатов. В частности, достигнута договоренность о создании коммуникационной сети и развитии долгосрочного сотрудничества между участниками Форума, создании платформы для постоянного обмена информацией и сотрудничества в сфере экологических прав человека.
Были разработаны и интенсивно обсуждались конкретные рекомендации для правительств, международных организаций и гражданского общества по смягчению негативного воздействия изменения климата на права человека. В целях повышения осведомленности общественности о взаимосвязи изменения климата и прав человека была подчеркнута необходимость усиления работы в сфере образования и информации.
Для реализации рекомендаций Форума перед его участниками, включая правительства, организации и гражданское общество, установлены четкие обязательства. На постфорумный период были утверждены стратегии и планы действий по реализации рекомендаций по эффективному реагированию на проблемы изменения климата.
Были поддержаны новаторские инициативы по интеграции аспекта прав человека со стратегией адаптации к изменению климата.
Самое главное, что в рамках международной конференции был обеспечен обмен опытом и знаниями между разными странами и регионами в части более эффективной защиты прав человека в условиях изменения климата.
Итоговым документом форума стал проект документа «Самаркандская декларация о глобальной защите прав человека в контексте изменения климата: обязательства и действия ради устойчивого будущего».
Участники конференции поблагодарили Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева за продвижение инициативы о проведении данного Форума в его выступлениях на 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН и 46-й сессии Совета ООН по правам человека.
Было решено представить рекомендации IV Самаркандского форума по правам человека Генеральному секретарю ООН и другим международным организациям.
По итогам форума его участники с добрыми намерениями посадили саженцы на древней и вечно молодой земле Самарканда.