Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ЮНЕСКО Бош конференцияси 43-сессиясининг очилиш маросимидаги нутқи
Ҳурматли Раис Жаноби Олийлари!
Ҳурматли Азуле Хоним Олиялари!
Сизларни асрлар давомида маданиятлар ва цивилизациялар чорраҳасида жойлашган бетакрор Ўзбекистон диёрида самимий қутлашдан беҳад бахтиёрман.
Конференциямиз сўнгги 40 йил ичида илк бор ЮНЕСКО Бош қароргоҳидан ташқарида – кўҳна ва ҳамиша навқирон Самарқанд заминида бўлиб ўтмоқда. Бу бизга албатта катта ифтихор бағишлайди.
Фурсатдан фойдаланиб, анжуманимизда иштирок этаётган Сербия Президенти, ҳурматли Александр Вучич Жаноби Олийларига, Словакия Президенти, ҳурматли Петер Пеллегрини Жаноби Олийларига, ЮНЕСКО Бош директори Одри Азуле Хоним Олияларига, барча иштирокчи давлатлар делегацияларига чуқур миннатдорлик изҳор этаман.
Бундай нуфузли форумнинг мамлакатимизда ўтказилаётганини Ташкилотга аъзо давлатларнинг Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли, жадал ислоҳотларга бўлган юксак ишончининг ёрқин ифодаси, деб қабул қиламиз.
Шонли саксон йиллик юбилейини нишонлаётган ЮНЕСКО ўтган давр мобайнида таълим, илм-фан, маданият, санъат, ахборот соҳасида глобал ҳамкорлик, ўзаро ишонч ва ҳамжиҳатлик борасида жаҳондаги нуфузли институт сифатида ўзини намоён этиб келмоқда.
Ташкилотимизнинг дунё халқларининг миллий ўзлигини сақлаш, маданий меросини асраб-авайлаш, турли динлар ўртасида яқин мулоқотни кучайтиришдаги ўрни ва аҳамияти тобора ортиб бормоқда.
Анжуманимиз инсониятнинг тарих солномасига гуманистик ғоялар, нодир билимлар, цивилизациялараро мулоқот маркази сифатида кирган Самарқанд шаҳрида ўтказилаётганида чуқур рамзий маъно бор.
Бу қадимий кент азалдан башариятнинг буюк кашфиётлари бешиги, илм-фан, адабиёт ва маданият гуллаб-яшнаган маскан бўлган. Биргина мисол. Улуғ ҳукмдор ва аллома Мирзо Улуғбек барпо этган расадхона гумбазлари остида ноёб юлдузлар жадвали яратилган. Бу жадвал кейинчалик Коперник ва Кеплер каби машҳур олимларнинг илмий кашфиётлари очилишига хизмат қилгани тарихдан яхши маълум.
Уч минг йиллик шонли ўтмишга эга, Буюк ипак йўлининг дурдонаси бўлган, миллат ва элатларнинг тинчлик ва дўстлик макони – муаззам Самарқандга хуш келибсизлар!
Шиддат билан ўзгараётган дунёда гуманитар соҳада глобал консенсус ва кўп томонлама ҳамкорлик механизмларининг заифлашаётгани, албатта, барчамизда жиддий ташвиш уйғотмоқда.
Геосиёсий кескинлик ва ҳарбий можаролар таъсирида сайёрамиздаги ноёб ёдгорликлар, муқаддас қадамжолар ва бебаҳо маданий мерос катта зиён кўрмоқда.
Давлатлар ўртасида билим ва технологиялар, рақамли ресурслардан фойдаланиш бўйича тафовут ортиб бормоқда. Бунинг натижасида имкониятлар тенгсизлиги ва қашшоқлик кучаймоқда. Бундай мураккаб вазият ЮНЕСКОнинг асосий вазифаларини тўлиқ амалга ошириш бўйича саъй-ҳаракатларимизни ҳар қачонгидан ҳам кўпроқ бирлаштиришни тақозо этмоқда.
Биз ЮНЕСКОнинг олижаноб ва эзгу мақсадларига қатъий содиқ эканимизни яна бир бор таъкидлаймиз. Ўзбекистон Шарқ ва Ғарб, Шимол ва Жануб ўртасида уйғунлик кўприги, барча учун очиқ ва конструктив ҳамкорлик майдони бўлишга ҳамиша тайёр.
Ўзбекистон ЮНЕСКОнинг тенг ҳуқуқли аъзоси сифатида сўнгги йилларда ўзаро ҳамкорликни янги сифат босқичига кўтариш учун изчил ҳаракат қилмоқда. Жумладан, 2027 йилгача бўлган беш йиллик ҳамкорлик дастури самарали амалга оширилмоқда. Буюк аждодларимиз – Абу Райҳон Беруний, Аҳмад Фарғоний, Амир Темур, Али Қушчи, Камолиддин Беҳзоднинг юбилейлари, Хоразм Маъмун академияси сингари илмий даргоҳлар, “Алпомиш” эпоси каби адабий ёдгорликларнинг тарихий саналари халқаро миқёсда кенг нишонланди.
Бутунжаҳон мероси рўйхатига кирган Хива, Бухоро, Шаҳрисабз ва Самарқанд шаҳарлари қаторига Зарафшон-Қорақум йўлаги бўйлаб жойлашган бебаҳо обидалар ҳам қўшилди. Бу рўйхатдан жой олган Ғарбий Тяньшань ва Турон чўлларининг табиий ҳудудлари ҳам минтақамизнинг ноёб биологик хилма-хиллигини яққол намоён этади.
Бундан ташқари, “Шашмақом”, Катта ашула, “Лазги” рақси, аския, кулолчилик ва наққошлик санъатлари, Наврўз айёми, атлас ва адрас ишлаб чиқариш анъанаси каби йигирмага яқин номоддий мерос намуналарини дунё халқлари муносиб эътироф этмоқда.
ЮНЕСКО шафелигида “Шарқ тароналари”, “Мақом санъати”, Бахшичилик, Ҳунармандчилик, Этноспорт фестиваллари мунтазам ўтказиб келинмоқда.
Ўзбекистоннинг ташаббуси билан “Хива жараёни: Марказий Осиёда халқаро ҳамкорликни ривожлантириш” резолюцияси, (2021 йил), “Кичик ёшдаги болаларга ғамхўрлик қилиш ва таълим бериш бўйича Тошкент декларацияси” ҳамда “Ахборотдан эркин фойдаланиш халқаро куни муносабати билан Тошкент декларацияси” (2023 йил) каби муҳим ҳужжатлар қабул қилинди.
Республикамизда ЮНЕСКОнинг 8 та кафедраси, 24 та ҳамкор мактаби фаолият кўрсатмоқда. Тошкент ва Фарғона ЮНЕСКОнинг таълим шаҳарлари Глобал тармоғидан жой олди. Шунингдек, юзлаб маданий мерос объектлари илғор технология ва халқаро стандартлар асосида реставрация қилинди.
Самарқанддаги Бош конференция доирасида юртимизда қатор қўшимча тадбирлар ўтказилади. Жумладан, кўҳна Бухорода илк марта замонавий санъат биенналеси бўлиб ўтмоқда, пойтахтимизда ЮНЕСКО шафелигида Мактабгача таълимни ривожлантириш минтақавий маркази очилади, Абу Райҳон Беруний номидаги ЮНЕСКО – Ўзбекистон халқаро мукофотининг совриндорларини тақдирлаймиз, музейлар фаолиятида сунъий интеллектнинг ўрни ва аҳамиятига бағишланган халқаро анжуман ташкил этилмоқда, олий таълим соҳасидаги квалификацияларни тан олишга оид Глобал конвенцияга ҳам қўшиламиз.
Ташаббусларимизни тўлиқ қўллаб-қувватлаб, халқаро тадбирларимизда фаол иштирок этиб келаётгани учун барча аъзо давлатларга алоҳида ташаккур изҳор этаман.
Азиз меҳмонлар!
ЮНЕСКОнинг глобал мақсадларига эришиш ва кўп қиррали ҳамкорлигимизни янги босқичга олиб чиқишни даврнинг ўзи тақозо қилмоқда.
Кун тартибидаги асосий масалалар бўйича қатор таклифларни илгари сурмоқчиман.
Биринчидан, инклюзив таълимни ривожлантириш ва соҳада сунъий интеллект технологияларини кенг қўллаш бугунги куннинг долзарб вазифасига айланмоқда.
Жисмоний ва ижтимоий хусусиятларидан қатъи назар, ҳар бир болага таълим олиши учун тенг имкониятларни яратиб бериш жуда муҳимдир. Бу борада ЮНЕСКОнинг алоҳида эҳтиёжли болалар учун Инклюзив таълимни ривожлантириш платформасини жорий этиш мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблаймиз.
Таълим соҳасида ўзаро билим ва тажриба алмашиш учун халқаро мулоқот форматини яратиш мақсадида Жаҳон профессионал таълим саммитини ўтказиш бўйича режамизни қўллаб-қувватлайсиз, деб ишонамиз.
Ахборот технологияларини пухта ўзлаштирган ва креатив фикрлайдиган янги авлодни тарбиялаш устувор вазифамиздир. Сунъий интеллектни таълим тизимига кенг жорий этиш мақсадида юртимизда ЮНЕСКО иштирокида “Сунъий интеллект – мактаб” намунавий лойиҳасини амалга оширишга тайёрмиз.
Шунингдек, ЮНЕСКО шафелигида барча қитъаларнинг етакчи олийгоҳлари, педагогика ва илмий-тадқиқот институтлари вакиллари иштирокида Сунъий интеллект этикаси бўйича халқаро экспертлар анжуманини ўтказишни таклиф этамиз.
Иккинчидан, инсониятнинг бебаҳо хазинаси бўлган жаҳон номоддий маданий меросини сақлаб қолиш учун биргаликдаги саъй-ҳаракатларни кучайтиришимиз зарур.
Бундай ноёб мерос объектлари бўлган халқ оғзаки ижодиёти, қўлёзмалар, архивлар ва қимматли тарихий ҳужжатлар, маданий маълумотларни сақлаш, уларнинг барча учун очиқлигини таъминлаш мақсадида яратилган ЮНЕСКОнинг “Жаҳон хотираси” дастурини ривожлантиришдан манфаатдормиз.
Дунё маънавий хазинасини жамлаган ушбу дастур яратилган санани ҳар йили нишонлаш мақсадида 19 ноябрни “Ҳужжатли мерос халқаро куни”, деб эълон қилишни, шунингдек, ЮНЕСКО тузилмасига кирадиган Рақамли мерос бўйича халқаро институтни ташкил этишни таклиф қиламиз.
Маълумки, қадимий Бухоро ҳунармандчилик бўйича ЮНЕСКО Ижодкор шаҳарлар тармоғининг аъзоси ҳисобланади. Биз ушбу шаҳарда 2027 йили мазкур йўналишда халқаро конгрессни қабул қилишга тайёрмиз.
Учинчидан, хотин-қизларнинг етакчилик қобилияти ва компетенциясини таъминлаш учун глобал дастурларни фаол ишга тушириш, айниқса, муҳимдир.
ЮНЕСКО статистика институти маълумотларига кўра, жаҳонда илмий ва маданий муассасалар раҳбарларининг 25 фоизи, таълим соҳаси бошқарувчиларининг 30 фоизи, тадқиқотчиларнинг 33 фоизи хотин-қизлардир. Бу эса аёллар ҳуқуқларини таъминлашда, афсуски, тенгсизлик ҳамон сақланиб қолаётганини тасдиқлайди.
Ваҳоланки, гендер тенглиги ЮНЕСКОнинг фундаментал, устувор вазифаларидан бири бўлиб, Ташкилотнинг барча ташаббуслари унга интеграция қилиниши зарурлиги белгилаб қўйилган. Бу борада аъзо давлатларнинг энг илғор тажриба ва амалиётини ўрганиш, билимлар алмашиш мақсадида Хотин-қизлар етакчилиги бўйича ЮНЕСКО академиясини ташкил этиш вақти келди, деб ҳисоблаймиз. Шунингдек, Самарқандда барча қитъаларнинг машҳур тадқиқотчилари, санъат намояндалари, педагог ва ихтирочи хотин-қизларнинг Таълим, маданият ва фан соҳасидаги глобал форумини ўтказишни таклиф этамиз.
Тўртинчидан, иқлим инқирозига қарши биргаликда самарали курашиш ҳам долзарб масаладир.
Ўртача ҳароратнинг сезиларли даражада кўтарилиши, музликларнинг эриши, чўлланиш, тупроқ қатламлари емирилиши, урбанизация жараёнлари маданий мерос объектларининг ҳолатига жиддий таъсир ўтказмоқда.
Атроф-муҳитга масъулият билан ёндашаётган, “яшил” дастурларни муваффақиятли татбиқ этаётган шаҳарларни алоҳида эътироф этиш ва рағбатлантириш бўйича “ЮНЕСКОнинг Экологик пойтахти” глобал ташаббусини илгари сурамиз. Бундан ташқари, ЮНЕСКО Ижроия Кенгашининг “Глобаллашув ва иқлим ўзгаришлари шароитида маданий меросни асраб-авайлаш бўйича чора-тадбирларни кучайтириш тўғрисида”ги резолюциясини ишлаб чиқиш тарафдоримиз. Мазкур масала бўйича Хива шаҳрида халқаро симпозиум ўтказишга тайёрмиз.
Бешинчидан, виртуал маконда нохолис ахборотларни тарқатиш, жамоатчилик фикрини чалғитиш, дискриминацияга қарши биргаликда самарали чоралар кўриш жиддий заруратга айланмоқда.
Рақамли трансформация муҳитида дунёқараши шаклланаётган ёш авлоднинг энг яхши ижодий ишлари, мультимедиа ғояларини ўзаро алмашиш учун Болалар маданий контенти халқаро фестивалини ўтказиш ташаббусини билдирамиз.
Маълумотларни таҳлилий идрок этиш, ёшларни манипуляциядан ҳимоя қилиш, ахборот шаффофлигини таъминлаш мақсадида ЮНЕСКОнинг Медиа саводхонликни ривожлантириш бўйича кенг қамровли стратегиясини ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
Яна бир масала. Дунёда динлараро зиддиятлар тобора кучайиб бораётган ҳозирги шароитда бағрикенглик, ўзаро тушуниш ва тотувлик каби умуминсоний ғояларни кенг тарғиб этиш ҳар қачонгидан ҳам муҳим.
Ислом маданияти ва маърифатини дунёга тараннум этиш орқали радикализм ва исломофобияга қарши самарали курашиш мумкин. Бу борада Ўзбекистонда амалга оширилган ноёб лойиҳалар – Ислом цивилизацияси маркази, Имом Бухорий, Имом Мотуридий, Имом Термизий, Баҳоуддин Нақшбанд тадқиқот марказлари салоҳиятидан биргаликда фойдаланишга чақирамиз.
Бугунги анжуман ҳамкорликнинг янги йўналишларини белгилаш, ўзаро ишонч муҳитини мустаҳкамлаш, барқарор ривожланиш бўйича глобал ҳамкорлик механизмларини кучайтириш борасида улкан амалий қадам бўлишига аминман.
Ҳеч шубҳасиз, ЮНЕСКОнинг боқий анъана ва қадриятларидан куч олаётган “Самарқанд руҳи” бизни умумий тараққиёт сари янада бирлашишга ундайди.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на церемонии открытия 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО
Уважаемый господин председатель!
Уважаемая госпожа Азуле!
Главы делегаций!
Искренне рад приветствовать вас на прекрасной земле Узбекистана, которая на протяжении многих веков находится на перекрестке разных культур и цивилизаций.
Впервые за последние 40 лет наша конференция проходит за пределами штаб-квартиры ЮНЕСКО – в древнем и вечно молодом Самарканде. И это, безусловно, вызывает у нас особую гордость.
Пользуясь случаем, выражаю глубокую признательность участвующим в форуме Его Превосходительству Президенту Сербии, уважаемому господину Александру Вучичу, Его Превосходительству Президенту Словакии, уважаемому господину Петеру Пеллегрини, Генеральному директору ЮНЕСКО госпоже Одри Азуле, всем делегациям государств-участников.
Проведение в нашей стране столь представительного форума мы воспринимаем как проявление высокого доверия государств – членов организации к осуществляемым в Новом Узбекистане динамичным масштабным реформам.
ЮНЕСКО, отмечающая свое 80-летие, за прошедшие годы стала авторитетным мировым институтом глобального сотрудничества в области образования, науки, культуры, искусства и информации, а также взаимного доверия и солидарности.
Возрастают роль и значение этой организации в сохранении национальной идентичности народов мира, их культурного наследия, укреплении диалога между разными религиями.
Глубоко символично, что наш форум проходит в Самарканде, вошедшем в историю человечества как центр уникальных знаний, межцивилизационного диалога и гуманистических идей.
Эта земля издревле была колыбелью великих открытий человечества, городом, где процветали наука, литература и культура. Приведу лишь один пример. Под куполами обсерватории, построенной великим правителем и ученым Мирзо Улугбеком, была создана уникальная звездная таблица. Как свидетельствует история, позже она послужила совершению научных открытий такими выдающимися учеными, как Коперник и Кеплер.
Добро пожаловать в Самарканд – жемчужину Великого шелкового пути, город с трехтысячелетней историей, город мира и дружбы наций и народов!
Все мы, конечно, серьезно обеспокоены ослаблением механизмов глобального консенсуса и многостороннего сотрудничества в гуманитарной сфере в нынешнем стремительно меняющемся мире.
В результате геополитической напряженности и происходящих на планете военных конфликтов наносится большой урон уникальным памятникам, святым местам и бесценному культурному наследию.
Между государствами растет разрыв в уровне доступа к знаниям и технологиям, цифровым ресурсам. Как следствие – усиливаются неравенство возможностей и нищета. Такая сложная ситуация требует еще большей сплоченности для полной реализации основных задач ЮНЕСКО.
Мы вновь подтверждаем нашу твердую приверженность высоким и благородным целям ЮНЕСКО. Наша страна всегда готова быть мостом между Востоком и Западом, Севером и Югом, площадкой открытого и конструктивного всестороннего сотрудничества.
В последние годы Узбекистан как равноправный член ЮНЕСКО предпринимает последовательные шаги с целью вывести взаимодействие с организацией на качественно новый уровень. В частности, эффективно осуществляется пятилетняя программа сотрудничества до 2027 года. В международном масштабе были широко отмечены юбилеи наших великих предков – Абу Райхана Беруни, Ахмада Фергани, Амира Темура, Али Кушчи, Камолиддина Бехзода, знаменательные даты в истории таких научных учреждений, как Хорезмская академия Маъмуна, таких литературных памятников, как эпос «Алпамыш».
К включенным в список Всемирного наследия городам Хиве, Бухаре, Шахрисабзу и Самарканду присоединились и бесценные памятники по Зарафшан-Каракумскому направлению. Природные территории Западного Тянь-Шаня и Туранских пустынь, также внесенные в этот список, ярко демонстрируют уникальное биологическое разнообразие региона.
Наряду с этим достойное признание народов мира получило около 20 видов нематериального наследия, таких как «Шашмаком», Катта ашула, танец «Лазги», аския, гончарное дело и искусство миниатюрной живописи, праздник Навруз, традиции производства атласа и адраса.
Под эгидой ЮНЕСКО регулярно проводятся фестивали «Шарк таронaлари», искусства макома, бахши, народно-прикладного искусства, этноспорта.
По инициативе Узбекистана были приняты важные документы – резолюция «Хивинский процесс: продвижение международного сотрудничества в Центральной Азии» (2021 год), Ташкентская декларация по воспитанию и образованию детей младшего возраста и Ташкентская декларация по случаю Международного дня всеобщего доступа к информации (2023 год).
В республике действует 8 кафедр, 24 школы, являющиеся партнерами ЮНЕСКО.
Ташкент и Фергана вошли в Глобальную сеть обучающихся городов ЮНЕСКО. Кроме того, на основе передовых технологий и международных стандартов отреставрированы сотни объектов культурного наследия.
В рамках Самаркандской Генеральной конференции в стране состоится ряд дополнительных мероприятий. Так, в древней Бухаре впервые проходит биеннале современного искусства, в столице под эгидой ЮНЕСКО будет открыт Региональный центр развития дошкольного образования, состоятся награждение лауреатов международной премии ЮНЕСКО – Узбекистан имени Абу Райхана Беруни, международная конференция, посвященная роли и значению искусственного интеллекта в деятельности музеев, мы также присоединимся к Глобальной конвенции о признании квалификаций, относящихся к высшему образованию.
Выражаю особую признательность всем государствам-членам за полную поддержку инициатив Узбекистана и активное участие в наших международных мероприятиях.
Дорогие гости!
Само время требует достижения глобальных целей ЮНЕСКО и выведения нашего многопланового сотрудничества на новый уровень.
Хочу выдвинуть ряд предложений по основным вопросам повестки дня.
Во-первых, актуальной задачей сегодня становится развитие сферы инклюзивного образования и широкое применение технологий искусственного интеллекта.
Очень важно предоставить каждому ребенку, независимо от его физических и социальных особенностей, равные возможности для получения образования. В этой связи считаем целесообразным создать Платформу ЮНЕСКО по развитию инклюзивного образования для детей с особыми потребностями.
Надеемся, что вы поддержите наш план по проведению Всемирного саммита профессионального образования с целью организации в международном формате диалога по обмену знаниями и опытом в сфере образования.
Нашей приоритетной задачей является воспитание нового поколения, свободно владеющего информационными технологиями и креативно мыслящего. В целях широкого внедрения в систему образования искусственного интеллекта мы готовы реализовать в нашей стране при участии ЮНЕСКО проект «Искусственный интеллект – школа».
Также предлагаем провести под эгидой ЮНЕСКО Международный форум экспертов по этике искусственного интеллекта с участием представителей ведущих вузов, педагогических и научно-исследовательских институтов всех континентов.
Во-вторых, необходимо усилить совместные действия по сохранению мирового нематериального культурного наследия, являющегося бесценным достоянием человечества.
Мы заинтересованы в развитии Программы ЮНЕСКО «Память мира», учрежденной с целью охраны и обеспечения доступности уникальных объектов наследия, таких как устное народное творчество, рукописи, архивы и ценные исторические документы, культурные данные.
Предлагаем объявить дату создания этой программы – 19 ноября каждого года – Международным днем документального наследия, а также учредить в структуре ЮНЕСКО Международный институт цифрового наследия.
Как известно, древняя Бухара была включена в Сеть творческих городов ЮНЕСКО по линии ремесел и народного творчества. Мы готовы провести здесь в 2027 году Международный конгресс по этой тематике.
В-третьих, важно активнее внедрять глобальные программы для развития лидерских способностей и компетенций женщин.
По данным Института статистики ЮНЕСКО, в мире женщины составляют 25 процентов руководителей научных и культурных учреждений, 30 процентов руководителей в сфере образования, 33 процента среди исследователей. Это показывает, что, к сожалению, в обеспечении прав женщин все еще сохраняется неравенство.
При этом обеспечение гендерного равенства является одной из фундаментальных, приоритетных задач ЮНЕСКО, и, как установлено, все инициативы организации должны быть интегрированы с этой задачей. Считаем, что настало время создать Академию ЮНЕСКО по женскому лидерству для изучения передового опыта и практики государств-членов, обмена знаниями в этой области.
Также предлагаем провести в Самарканде Глобальный форум женщин в сфере образования, культуры и науки с участием известных исследователей, представителей искусства, педагогов и новаторов со всех континентов.
В-четвертых, актуальным вопросом также является эффективная совместная борьба с климатическим кризисом.
Значительное повышение средней температуры, таяние ледников, опустынивание, эрозия почв, процессы урбанизации оказывают серьезное влияние на состояние объектов культурного наследия.
Мы выдвигаем глобальную инициативу «Экологическая столица ЮНЕСКО», предусматривающую особое признание и поощрение городов, ответственно относящихся к окружающей среде и успешно реализующих «зеленые» программы. Кроме того, выступаем за разработку резолюции Исполнительного совета ЮНЕСКО «Об усилении мер по сохранению культурного наследия в условиях глобализации и изменения климата». Готовы провести международный симпозиум по этому вопросу в городе Хиве.
В-пятых, необходимо принять совместные эффективные меры против распространения в виртуальном пространстве необъективной информации, манипуляций общественным мнением, дискриминации.
Выступаем с инициативой проведения Международного фестиваля детского культурного контента для обмена лучшими творческими работами и мультимедийными идеями молодого поколения, мировоззрение которого формируется в среде цифровой трансформации.
В целях развития аналитического восприятия информации, защиты молодежи от манипуляций, обеспечения прозрачности информации предлагаем разработать Комплексную стратегию ЮНЕСКО по развитию медиаграмотности.
И еще один вопрос. В современных условиях, когда в мире усиливаются межрелигиозные противоречия, как никогда важно активно продвигать такие общечеловеческие принципы, как толерантность, взаимопонимание и согласие.
Можно эффективно бороться с радикализмом и исламофобией, широко разъясняя во всем мире суть исламской культуры и просвещения. В этой связи мы призываем к совместному использованию потенциала уникальных проектов, осуществленных в Узбекистане, – Центра исламской цивилизации, исследовательских центров Имама Бухари, Имама Матуриди, Имама Термези, Бахауддина Накшбанда.
Уверен, что сегодняшний форум станет важным практическим шагом в установлении новых направлений сотрудничества, укреплении атмосферы взаимного доверия, усилении механизмов глобального партнерства в области устойчивого развития.
Несомненно, «самаркандский дух», черпающий силу в вечных традициях и ценностях, продвигаемых ЮНЕСКО, будет вести нас к дальнейшему сплочению во имя общего прогресса.