Буюк Британия билан инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди
15 октябрь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида Буюк Британия Бирлашган Қироллиги Олий апелляция судининг халқаро муносабатлар бўйича Бош судьяси Питер Гросс билан учрашув бўлди.
Учрашувда Буюк Британиянинг Ўзбекистондаги Элчиси Тим Торлоу ҳам иштирок этди.
Мулоқот чоғида Марказ директорининг биринчи ўринбосари Мирзатилла Тиллабоев Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг асосий вазифалари ва ваколатлари, мамлакат қонун чиқарувчи ҳокимияти ва суд-ҳуқуқ соҳаларида амалга оширилаётган тизимли ислоҳотлар, Ўзбекистонда олиб борилаётган инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва унга риоя этиш борасидаги сиёсатнинг устувор йўналишлари ҳақида сўзлаб берди.
Питер Гросс кейинги йилларда Ўзбекистонда демократик янгиланишларни жорий этиш, фуқаролик жамияти қуриш ҳамда инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш борасида амалга оширилаётган изчил ишларни алоҳида таъкидлади.
Шунингдек, меҳмон ўз фаолияти бўйича жиноят ҳуқуқи, тижорат ҳуқуқи ва суд назорати соҳаларига ихтисослашганини қайд этди. Худди шу соҳаларда ўзаро ҳамкорликка шайлигини маълум қилди.
Мулоқот давомида мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг инсон ҳуқуқларига кўрсатадиган таъсири юзасидан ҳам фикр алмашилди. Одам савдоси ва шу каби бошқа иллатларга қарши курашишга қаратилган чора-тадбирлар самарадорлиги борасида сўз юритилди.
Томонлар инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришга тайёр эканини билдирдилар.

В Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ) 15 октября 2019 года состоялась встреча с Главным судьёй по международным отношениям Высшего апелляционного суда Соединенного Королевства Великобритании Питером Гроссом.
Во встрече также принял участие Посол Великобритании в Узбекистане Тим Торлоу.
В ходе общения первый заместитель директора НЦПЧ Мирзатилла Тиллабаев ознакомил гостей с основными функциями и направлениями деятельности Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, об осуществляемых системных реформах в законодательной и судебно-правовой сфере, приоритетных направлениях политики Узбекистана в обеспечении и соблюдении прав человека.
Питер Гросс в ходе встречи особо отметил предпринимаемые в Узбекистане в последние годы меры по проведению демократических преобразований, построению гражданского общества и обеспечению прав и свобод человека.
Он также подчеркнул, что в своей работе специализируется на уголовном праве, коммерческом праве и судебном контроле, и готов сотрудничать по данным направлениям.
В ходе встречи обсуждены также вопросы о влиянии осуществляемых в стране реформ на права человека, реализации мер по противодействию торговле людьми и другие.
Сторонами была выражена готовность к развитию двустороннего сотрудничества в сфере защиты прав человека.