COVID-19 пандемияси пайтида мигрантлар ва уларнинг оилаларига ёрдам кўрсатиш бўйича давра суҳбати ўтказилди
2021 йил 7 май куни Олий Мажлис Сенатининг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси томонидан “COVID-19 пандемияси пайтида мигрантларга ва уларнинг оилаларига ёрдам бериш” мавзусида давра суҳбати ўтказилди. Тадбир гибрид форматда – онлайн ва офлайн тарзда бўлиб ўтди.
Унда Олий Мажлис Сенатининг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси аъзолари, Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги, Халқаро миграция ташкилоти (ХМТ), Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ, Андижон, Бухоро, Қашқадарё, Сурхондарё ва Фарғона вилоятлари ҳокимликлари, Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ва бошқа ташкилотлар вакиллари иштирок этди.
Халқаро миграция ташкилоти ҳомийлигида амалга оширилаётган “COVID-19 пандемияси даврида мигрантлар ва уларнинг оилаларига ёрдам” лойиҳаси ҳақида, шунингдек, пандемия пайтида қайтиб келган эҳтиёжманд ва зарар кўрган мигрантларни ва уларнинг оилаларини қайта интеграция қилишда кўрсатилган ёрдам тўғрисида ахборот берилди.
Лойиҳани амалга ошириш учун 5 та вилоят – Андижон, Бухоро, Қашқадарё, Фарғона ва Сурхондарё вилоятлари танлаб олинди. Ушбу ҳудудларда фаолият юритаётган “Барқарор ҳаёт”, “Меҳримиз сизга”, “Меҳржон”, “Юксалиш” ва “Ойдин Нур” нодавлат ташкилотларига 7000 АҚШ доллари миқдорида субгрантлар ажратилди. Улар ўз оиласига қайтиб келган 580 нафар муҳтож мигрантларга руҳий, ҳуқуқий ва ижтимоий-иқтисодий ёрдам кўрсатдилар. Улардан 60 нафари ХМТнинг 2500 долларлик грантларини олди ва ўз бизнесини очиш учун ускуналар сотиб олди, 25 та соҳада ўзларининг тадбиркорлик фаолиятини бошлаб янги иш ўринлари яратдилар.
Тадбир доирасида меҳнат мигрантлари ҳақида видеороликлар тақдим этилди ва қайта интеграция бўйича кўмак олган мигрантлар ҳақида ҳикоялар тингланди ҳамда қайтиб келган мигрантларнинг салоҳияти ва қайта интеграциясини янада ривожлантириш учун ижтимоий сўров ўтказилди.

Проведен «круглый стол» по оказанию помощи мигрантам и их семьям во время пандемии Covid-19
7 мая 2021 года Комитетом Сената Олий Мажлиса по делам женщин и гендерному равенству состоялся «круглый стол» на тему «Помощь мигрантам и их семьям во время пандемии Covid-19». Мероприятие прошло в гибридном формате – онлайн и офлайн.
В нем приняли участие члены Комитета Сената Олий Мажлиса по делам женщин и гендерному равенству, представители Агентства внешней трудовой миграции, Международной организации по миграции (МОМ), Национального центра по правам человека, хокимиятов Андижанской, Бухарской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Ферганской областей, Министерства по поддержке махалли и семьи, занятости и трудовых отношений и других организаций.
Дана информация о проекте «Помощь мигрантам и их семьям во время пандемии Covid-19», реализуемого под эгидой Международной организации по миграции. В частности, о предоставленой помощи в реинтеграции уязвимым и пострадавшим мигрантам, вернувшихся во время пандемии и их семьям.
Для реализации проекта отобраны 5 регионов — Андижанская, Бухарская, Кашкадарьинская, Ферганская и Сурхандарьинская области. ННО «Барқарор ҳаёт», «Меҳримиз сизга», «Меҳржон», «Юксалиш» и «Ойдин Нур», работающим в этих областях выделены субгранты размером в 7 000 долларов США. Они оказали психологическую, юридическую и социально-экономическую помощь 580 язвимым мигрантам, которые вернулись в свои семьи. Из них 60 получили гранты МОМ в размере 2 500 долларов и приобрели оборудование для открытия собственного дела. Начав свою предпринимательскую деятельность в 25 сферах, создали новые рабочие места.
В рамках мероприятия поставлены видеоролики о трудовых мигрантах и заслушаны рассказы успешных мигрантов, получивших реинтеграционную помощь, также проведен социальный опрос для дальнейшего развития потенциала и реинтеграции вернувшихся мигрантов.