БМТнинг Қийноқларга қарши қўмитаси тавсияларини бажариш бўйича Миллий ҳаракат режаси лойиҳаси ишлаб чиқилди
2019 йил 12-13 ноябрь кунлари БМТнинг Қийноқларга қарши қўмитасининг йиғилиши бўлиб ўтди, унда Ўзбекистон Республикасининг Қийноқларга солишга ва муомалада бўлиш ва жазолашнинг бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни таҳқирловчи турларига қарши Конвенцияси қоидаларининг бажарилиши тўғрисидаги Бешинчи даврий маърузаси кўриб чиқилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Саидов бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси делегацияси иштирокидаги кўриб чиқиш натижаларига кўра Қўмита тавсияларини қабул қилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази Қўмита тавсияларини бажариш учун Миллий ҳаракат режаси лойиҳасини ишлаб чиқди.
Айни пайтда ушбу ҳужжат муҳокамаси давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари иштирокида ўтказилмоқда.

Разработан проект Национального плана действий по выполнению рекомендаций Комитета ООН против пыток
12-13 ноября 2019 года состоялось заседание Комитета ООН против пыток, на котором был рассмотрен Пятый периодический доклад Республики Узбекистан по выполнению Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
По итогам рассмотрения с участием делегации Республики Узбекистан во главе с директором Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А.Саидовым были приняты Заключительные замечания Комитета ООН против пыток.
Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека разработан проект Национального плана действий по выполнению рекомендаций Комитета.
В настоящее время проходит обсуждение данного документа с участием государственных органов и институтов гражданского общества.