Япония экспертлари Ўзбекистондаги инсон ҳуқуқлари ривожи ва ёшлар салоҳиятини юқори баҳоламоқда
Япониянинг Олий юридик мактаби профессори ва Нагоя Университети ҳузуридаги Осиё ҳуқуқий алоқалар маркази (Center for Asian Legal Exchange) директори Фужимото Акира Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказига мактуб йўллади. Хатда, жумладан, шундай дейилган:
"2020 йилнинг январида, дунё коронавирус инфекцияси билан тўқнаш келмасдан олдин, Ўзбекистонга сафар қилгандим. Сафарим давомида мамлакатингиз энергия, яъни қувватга нақадар бойлигига ва бу туганмас куч-шижоатнинг хазинаси навқирон ёшларингиз эканига амин бўлдим.
Яқинда эса «БМТнинг 75 йиллиги: келажакка назар» мавзусидаги туркум Глобал мунозаралар доирасидаги халқаро онлайн-анжуманга таклифнома олдим. Ушбу тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги, Олий Мажлис палаталари ва БМТнинг Ўзбекистондаги Ваколатхонаси томонидан ташкил этилди.
Авваламбор, Ўзбекистонда 2016 йилдан бошлаб инсон ҳуқуқлари ва уни ҳимоя қилиш борасидаги хабардорлик даражаси шиддатли суръатларда ўсиб бораётганини таъкидламоқчиман. Ўзбекистондаги янгиланиш жараёнларини диққат билан кузатиш асносида Осиё ҳуқуқий алоқалар марказимиз шунга гувоҳ бўлдики, мамлакатингиз кейинги тўрт йилда инсоннинг энг асосий ҳуқуқлари ва эркинликларига чуқур ҳурмат ва янада онгли масъулият билан ёндашиш борасида ўзининг мисли кўрилмаган даражада шиддатли интилишини намоён этди.
Шу муносабат билан яқинда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегияси қабул қилинганини алоҳида қутлайман. Мазкур дастуриламал ҳужжат гендер тенглик, меҳнат мигрантларининг ҳуқуқлари, озодликдан маҳрум этиш жойларидаги шахсларнинг ҳуқуқлари, одил судловдан фойдаланиш ҳуқуқи каби кўплаб ўта муҳим йўналишларни қамраб олган.
Камина шундан ҳам хабардорманки, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ директори – академик Акмал Саидов ёшлар ҳуқуқларига алоҳида эътибор билан ёндашади. Университет профессори сифатида ёшлар билан бевосита иш олиб бораман ва шу боис академик Саидовнинг бу борадаги эзгу интилишларини чин қалбдан ҳис этаман ва қўллаб-қувватлайман.
Шу билан бирга, бизнинг Осиё ҳуқуқий алоқалар маркази таълим ва тадқиқотлар билан шуғулланадиган муассаса сифатида яна бир ютуғингизни қувонч билан эътироф этади. Бу ҳам бўлса, Ўзбекистоннинг турли даражалардаги таълим муассасаларида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги билимларни ўқитиш кўлами янада изчиллик билан кенгайиб бораётганидир.
Ушбу соҳада ниҳоятда  улкан ҳажмдаги ишлар амалга оширилмоқда. Бу, ўз навбатида, жойлардаги ўқитувчилар ва амалиётчилардан беқиёс фидойилик ва астойдил саъй-ҳаракатларни талаб қилади.
Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистоннинг янги тасдиқланган Инсон ҳуқуқлари бўйича стратегияси фақат инсон ҳуқуқларини тартибга солишга доир янги қонунларни ишлаб чиқиш билангина чегараланиб қолмаслигини исташимни ҳам изҳор этаман. Сизу биз ҳамжиҳат бўлиб, ўзаро ҳамкорликда инсон ҳуқуқлари маданиятини рағбатлантириш ва ривожлантиришда давом этишимиз зарур".

Эксперты Японии высоко оценивают развитие прав человека в Узбекистане и потенциал молодежи страны
Фуджимото Акира  профессор Высшей юридической школы Японии и директор Центра азиатского правового обмена (Center for Asian Legal Exchange) отправил послание в Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека. Вот, что он в частности пишет:
"В январе 2020 года, до того, как мир столкнулся с коронавирусной инфекцией, я посетил Узбекистан. Во время своей поездки в Узбекистан в течение нескольких дней, я увидел, что эта страна богата энергией, источник которой – её молодёжные ресурсы. Также недавно я получил приглашение на онлайн-мероприятие: международную дискуссию, посвящённую теме «75-летний юбилей ООН: взгляд в будущее». Это мероприятие было организовано Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Министерством иностранных дел Республики Узбекистан, депутатами Олий Мажлиса и Представительством ООН в Узбекистане.
Прежде всего, я бы хотел отметить динамичный прогресс Узбекистана с 2016 года в области осведомлённости о правах человека и их защиты. Внимательно наблюдая за Узбекистаном, наш Центр азиатского правового обмена стал свидетелем, как за последние четыре года эта страна продемонстрировала невероятное стремление к уважению и более сознательной ответственности по отношению к защите фундаментальных прав и свобод. В этой связи я особенно приветствую недавно принятую Узбекистаном Стратегию по развитию прав человека, которая охватывает множество критически важных аспектов – таких, как гендерные права, права трудовых мигрантов, личные права в местах ограничения свободы, доступ к правосудию.
Я также осведомлён, что профессор Саидов – директор Национального центра по правам человека, особое внимание уделяет правам молодёжи. Будучи профессором университета, я лично работаю с молодыми людьми, а потому искренне понимаю и приветствую соответствующие усилия профессора Саидова.
Помимо этого, будучи центром, занимающимся вопросами образования и исследований, наш Центр азиатского правового обмена с радостью отмечает дальнейший прогресс в популяризации образования в сфере прав человека, который происходит на различных уровнях образовательных учреждений Узбекистана. Это огромная работа, требующая от местных преподавателей и практиков глубокой мотивации и напряженных усилий. При этом я хотел бы отметить, что нынешняя Стратегия по правам человека в Узбекистане не будет закончена только лишь созданием хороших законов, регулирующих права человека. Совместными усилиями, мы и дальше должны поддерживать и развивать культуру прав человека".