Европа Иттифоқининг Марказий Осиё ва инсон ҳуқуқлари бўйича махсус вакиллари билан учрашув тўғрисида
2023 йил 17 апрель куни Ўзбекистон Республикаси ТИВ раҳбари Бахтиёр Саидов Европа Иттифоқининг Марказий Осиё ва инсон ҳуқуқлари бўйича бўйича махсус вакиллари Терҳи Хакала ва Имон Гилмор билан музокаралар ўтказди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон билан Европа Иттифоқи ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги муносабатларнинг долзарб жиҳатлари кўриб чиқилди. Фуқаролик жамиятини ривожлантириш, инсон ҳуқуқлари, гендер тенглиги ва сўз эркинлигини таъминлашда ўзаро ҳамкорлик масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасида Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимни тезроқ имзолаш муҳимлиги қайд этилди.
“Ўзбекистон – Европа Иттифоқи” ва “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” шаклида турли даражаларда режалаштирилган тадбирлар жадвалига алоҳида эътибор қаратилди.

О встрече со спецпредставителями ЕС по Центральной Азии и по правам человека
17 апреля 2023 года глава МИД Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов провел переговоры со специальными представителями Европейского Союза по Центральной Азии Терхи Хакалой и по правам человека Имоном Гилмором.
В ходе переговоров рассмотрены актуальные аспекты отношений между Узбекистаном и ЕС в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других областях. Состоялся обмен мнениями по вопросам сотрудничества сторон в сфере развития гражданского общества, обеспечения прав человека, гендерного равенства и свободы слова.
Стороны согласились с важностью скорейшего подписания Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве  между Узбекистаном и Европейским союзом.
Особое внимание было уделено графику предстоящих мероприятий в формате «Узбекистан – ЕС» и «Центральная Азия – ЕС» на различных уровнях.