Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 17 майдаги “Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганининг 75 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисида”ги ПФ-70-сонли қарорида белгиланган йўналишлар ижросини таъминлаш мақсадида жорий йилнинг 12 декабрь куни Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети томонидан “Инсон ҳуқуқларини таъминлаш - ижтимоий адолатни барқарор топишининг асосий шарти сифатида” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференция ўтказилди.
Халқаро илмий-амалий конференцияда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатаси, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман), Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси ҳузуридаги Давлат ва ҳуқуқ институти, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси, Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси, Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Юристлар малакасини ошириш маркази, Тошкент давлат юридик университети каби давлат органлари ва ташкилотлар вакиллари, шунингдек, халқаро эхпертлар иштирок этдилар.
Тадбирда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари Тиллабайев М.Т., Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ўринбосари Наримонов Б.А., халқаро даражадаги эхпертлар, шунингдек, ЖИДУ профессорлари Нугманов Н.А., Юсувалийева Р.Ю ва бошқалар сўзга чиқдилар.
Конференцияда қуйидаги йўналишлар бўйича муҳокамалар бўлиб ўтди:
- мамлакатимизнинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги фаолиятининг устувор йўналишларини белгилаб олиш;
- Ўзбекистон Республикаси Конституциясиниг халқаро аҳамияти, унда демократик жамиятнинг олий қадриятлари – инсон, унинг ҳаёти, эркинлиги, шаʼни, қадр-қиммати ва бошқа даҳлсиз ҳуқуқлар эканлигини эътироф этиш;
- Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон Декларацияси, унинг тамойиллари ва жамият учун аҳамияти ҳақида хабардорликни оширишга қаратилган таълим платформасини яратиш;
- Халқаро ҳуқуқнинг инсон ҳуқуқларига оид умумеътироф этилган принципларини ҳозирги кундаги аҳамиятини таҳлил қилиш;
- дунёнинг турли мамлакатлари ва минтақаларида инсон ҳуқуқларига риоя этилишининг ҳозирги ҳолатини кўриб чиқиш, муваффақиятли хорижий амалиётни аниқлаш, шу билан бирга ушбу йўналишдаги масалалар ва муаммоларни муҳокама қилиш;
- Европа Иттифоқида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалаларини ёритиш.
Конференциянинг ишчи тиллари: ўзбек, рус, инглиз тиллари.
Мазкур конференциядан кўзланган мақсад, бутун дунёда ҳар бир инсоннинг умуминсоний ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш ва таъминлашга асос бўлиб хизмат қилаётган ушбу тарихий ҳужжатнинг салмоқли юбилейини нишонлаш, сўнгги 75 йил ичида инсон ҳуқуқларини ривожлантириш тенденсияларини муҳокама қилиш ва баҳолаш, давлатлар олдида турган масала ва муаммоларни аниқлаш, инсон ҳуқуқларига ҳурматни кучайтиришга инновасион ёндашувларни, Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро ҳуқуқий стандартларни самарали амалда татбиқ этишдан иборат.
Шунингдек, конференция якунлари бўйича конференция тўплами нашр қилинади. Мазкур тўплам иштирокчиларнинг почта манзилларига юборилади, шунингдек, ташкилотчиларнинг веб-сайтлари ва оммавий ахборот воситаларига жойлаштирилади.

ПРОШЛА МЕЖДУНАРОДНАЯ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ НА ТЕМУ “ОБЕСПЕЧЕНИЕ ПРАВ ЧЕЛОВЕКА – ОСНОВНОЕ УСЛОВИЕ УСТОЙЧИВОГО РАЗВИТИЯ СОЦИАЛЬНОЙ СПРАВЕДЛИВОСТИ” В УНИВЕРСИТЕТЕ МИРОВОЙ ЭКОНОМИКИ И ДИПЛОМАТИИ
Международная научно-практическая конференция на тему “Обеспечение прав человека – основное условие устойчивого развития социальной справедливости” прошла в Университете мировой экономики и дипломатии 12 декабря текущего года в рамках Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека и указа Президента Республики Узбекистан от 17 мая 2023 года № УП-70 о широком праздновании 75-летия принятия Всеобщей декларации прав человека.
На конференции приняли участие представители Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Законодательной палаты Олий Мажлис, Уполномоченного по правам человека Олий Мажлиса Республики Узбекистан (Омбудсмена), Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Министерства юстиции Республики Узбекистан, Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, Министерства инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан, Института государства и права при Академии наук Республики Узбекистан, а также представители государственных органов и организаций, таких как Академия государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, Правоохранительная Академия Республики Узбекистан, Центр повышения квалификации для юристов при Министерстве юстиции Республики Узбекистан, Ташкентский государственный юридический университет, а также международные эксперты.
На конференции выступили первый заместитель директора Национального центра по правам человека Республики Узбекистан М.Т. Тиллабаев, заместитель представителя Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмен) Б.А. Наримонов, международные эксперты, а также профессора Университета мировой экономики и дипломатии Н.А. Нугманов, Р.Ю Юсувалиева и другие.
На конференции обсуждались следующие темы:
- определение приоритетов деятельности страны в области защиты прав человека;
- признание международной важности Конституции Республики Узбекистан, в которой высшие ценности демократического общества - личность, ее жизнь, свобода, честь, достоинство и другие неотчуждаемые права;
- создание образовательной платформы, направленной на повышение осведомленности о Всеобщей декларации прав человека, ее принципах и значимости для общества;
- анализ значимости всеобще признанных принципов международного права в области прав человека сегодня;
- рассмотрение текущего состояния соблюдения прав человека в различных странах и регионах мира, выявление успешной зарубежной практики, а также обсуждение вопросов и проблем в этом направлении;
- освещение вопросов защиты прав человека в Европейском союзе.
Языки конференции: узбекский, русский, английский.
Целью этой конференции является отмечание значимого юбилея этого исторического документа, который служит основой для защиты и обеспечения универсальных прав и свобод каждого человека в мире, обсуждение и оценка тенденций развития прав человека за последние 75 лет, выявление проблем и вопросов, стоящих перед государствами, эффективная реализация инновационных подходов к укреплению уважения к правам человека, международным правовым стандартам в области защиты прав человека в Республике Узбекистан.
Кроме того, на основе результатов конференции будет опубликован конференционный пакет. Этот пакет будет отправлен почтовыми адресами участников, а также размещен на веб-сайтах организаторов и в средствах массовой информации.