Жильбер Унгбо: Ўзбекистон мажбурий меҳнат ва болалар меҳнатига барҳам бериш бўйича катта ютуқларга эришди
Пойтахтимизда «Бандлик ва ижтимоий ҳимояни уйғунлаштириш орқали Ўзбекистонда ижтимоий адолат тамойилларини мустаҳкамлаш» мавзусида халқаро конференция ўтказилди.
Унда Сенат Раиси, Одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат масалалари бўйича Миллий комиссия раиси Танзила Норбоева, Халқаро меҳнат ташкилоти (ХМТ) Бош директори Жильбер Унгбо, вазирлик ва идоралар, ННТ, дипломатик корпус вакиллари иштирок этди.
Сўзга чиққанлар кейинги йилларда давлатимиз раҳбари бошчилигида Ўзбекистонда фуқароларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, одам савдосига қарши курашиш, ундан жабрланганларни ҳар томонлама ҳимоя қилиш, мажбурий меҳнатнинг олдини олиш ва унга тўлиқ барҳам беришнинг ташкилий, ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш, бу борада давлат ва нодавлат ташкилотларнинг фаолиятини мувофиқлаштириш, шунингдек, мазкур йўналишларда фаолият юритаётган халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликни ривожлантириш борасида олиб борилаётган ишларга тўхталиб ўтди.
Т.Норбоева конференция ижтимоий адолатни мустаҳкамлаш, аҳоли бандлиги ва ижтимоий ҳимоясини таъминлаш, инсон ҳуқуқлари институтини мустаҳкамлаш, тенгсизлик ва камбағалликни қисқартириш, уларнинг олдини олиш соҳасидаги сиёсатни такомиллаштириш йўлидаги дастлабки қадам эканлигини алоҳида таъкидлади.
Ж.Унгбо Ўзбекистон мажбурий меҳнат ва болалар меҳнатига барҳам бериш бўйича катта ютуқларга эришганини, бу борада бошқа давлатлар учун намуна бўлганини алоҳида таъкидлади. Президент Шавкат Мирзиёев бошлаган ва ижтимоий ҳамкорлар томонидан қўллаб-қувватланаётган ислоҳотларнинг кенг қамровли эканига урғу берди.
Қайд этилганидек, юртимизда мажбурий ва болалар меҳнатига тўлиқ барҳам берилди. Муносиб меҳнат стандартларини жорий этишга киришилди. Натижада ўзбек пахтасига қўйилган бойкот бекор қилинди.
Бундан ташқари, хорижда вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга ошираётган Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг ҳуқуқий ҳимояси давлат сиёсати даражасига кўтарилди.
Тадбирда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, муносиб иш ўринлари яратиш, аҳоли бандлигини таъминлаш, ижтимоий ҳимояни мустаҳкамлаш «Ўзбекистон -2030» стратегиясининг ажралмас қисми эканлиги айтиб ўтилди.
Шунингдек, Ўзбекистоннинг бандликни таъминлаш борасидаги ишларига ҳам эътибор қаратилиб, кейинги йилларда кўрилган чора-тадбирлар натижасида мамлакатимизда ишсизлик даражаси 2020 йилдаги 10,5 фоиздан 2024 йилда 6,8 фоизга тушди.
Камбағаллик даражаси эса 2021 йилдаги 17 фоиздан 2023 йил якунига келиб 11 фоизга тушди.
Бугунги кунда Ўзбекистон ижтимоий адолат ва муносиб меҳнат тамойилларини жорий қилиш йўлидан дадил бормоқда.
Ўзбекистон томонидан ХМТнинг 144-сонли Конвенцияси ратификация қилингач, 2019 йилда Ўзбекистон Касаба уюшмалари федерацияси, Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги ҳамда Иш берувчилар республика Конфедерацияси вакилларидан иборат Ижтимоий-меҳнат масалалари бўйича Республика уч томонлама комиссияси ташкил этилди.
Анжуман доирасида «Меҳнат меъёрлари ва ҳуқуқларининг бугунги кундаги ҳолати», «Яшил иқтисодга ўтиш учун муносиб меҳнат иш ўринларини молиялаштириш» ва бошқа мавзулардаги панель сессиялар ҳам ўтказилди.

В столице прошла международная конференция на тему «Укрепление принципов социальной справедливости в Узбекистане путем гармонизации занятости и социальной защиты».
В ней приняли участие Председатель Сената Республики Узбекистан, Председатель Национальной комиссии по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда Танзила Нарбаева, генеральный директор Международной организации труда (МОТ) Жильбер Унгбо, представители министерства и ведомства, ННО, дипломатического корпуса.
Выступившие на мероприятии отметили масштабную работу, проведенную за последние годы под руководством главы нашего государства по защите прав, свобод и законных интересов граждан, борьбе с торговлей людьми, комплексной защите тех, кто стал ее жертвами, недопущению принудительного труда и его полной ликвидации, координации деятельности государственных и негосударственных организаций в этом направлении, развитию сотрудничества с международными организациями.
Т. Нарбаева подчеркнула, что конференция является еще одним шагом на пути укрепления социальной справедливости, обеспечения занятости и социальной защиты населения, укрепления института прав человека, сокращения неравенства и бедности, совершенствования политики в этих направлениях.
Генеральный директор Международной организации труда (МОТ) Ж. Унгбо подчеркнул, что Узбекистан добился больших результатов в искоренении принудительного и детского труда и стал в этом отношении примером для других стран. Было отмечено, что реформы, начатые Президентом Шавкатом Мирзиёевым и поддержанные социальными партнерами, носят комплексный характер.
Как было подчеркнуто, в нашей стране полностью отменен принудительный и детский труд. Начато внедрение достойных стандартов труда. В результате отменен бойкот для хлопка из Узбекистана.
Кроме того, правовая защита граждан Республики Узбекистан, временно работающих за рубежом, поднята на уровень государственной политики.
На мероприятии было отмечено, что защита прав человека, создание достойных рабочих мест, обеспечение занятости населения, усиление социальной защиты граждан являются неотъемлемой частью Стратегии «Узбекистан-2030».
Также было уделено внимание усилиям Узбекистана по обеспечению занятости, отмечено, что в результате принятых мер за прошедшие годы уровень безработицы в нашей стране снизился с 10,5 процента в 2020 году до 6,8 процента в 2024 году. Уровень бедности сократился с 17 процентов в 2021 году до 11 процентов к концу 2023 года.
Сегодня Узбекистан смело шагает по пути внедрения принципов социальной справедливости и достойного труда.
После ратификации Узбекистаном Конвенции МОТ №144 в 2019 году была создана Республиканская трехсторонняя комиссия по социально-трудовым вопросам в составе представителей Федерации профсоюзов Узбекистана, Министерства занятости и сокращения бедности, Конфедерации работодателей Узбекистана.
В рамках конференции также прошли панельные сессии на темы «Современное состояние трудовых норм и прав», «Финансирование достойных рабочих мест для перехода к зеленой экономике» и другие.