Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов 2025 йил 1 январидан БМТ Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзоси мақомида ўз фаолиятини бошлади.
Шу муносабат билан БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Фолькер Тюрк Ўзбекистон вакилига табрикнома йўллади. Унда, жумладан, шундай дейилган:
“Сэр, Сизни 2024 йил 29 май куни Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пактга аъзо давлатларнинг 40-сессиясида 2025-2028 йиллар учун БМТнинг Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзолигига сайланганингиз билан табриклайман.
Мен раҳбарлик қилаётган БМТ Бошқармаси БМТнинг Сиз аъзоси бўлган Қўмитаси ва инсон ҳуқуқлари бўйича бошқа барча шартномавий органлари ишини тўла қўллаб-қувватлашига амин бўлишингизни сўрайман. Сизнинг 2025 йил 1 январидан – 2028 йил 31 декабригача бўлган ваколат муддатингиз давридаги фаолиятингизга омад ва муваффақиятлар тилайман”.
БМТнинг олий даражадаги раҳбари томонидан академик А.Саидовга бундай юксак ҳурмат-эҳтиром кўрсатилаётгани бежиз эмас. Зеро, Ўзбекистон вакилининг тарихда биринчи марта БМТнинг Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзолигига сайланиши Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро тузилмалар билан конструктив мулоқот ўрнатишга қаратилган прагматик ташқи сиёсат стратегиясининг ёрқин натижаси бўлди.
Ушбу муҳим натижа – Янги Ўзбекистон халқи ва Президенти томонидан ҳаётимизнинг барча соҳаларида инсон қадрини жойига қўйиш учун амалга оширилаётган изчил ҳамда қамровдор ислоҳотларнинг ўзига хос ёрқин самарасидир.
Бу натижа, шубҳасиз, бутун дунёда мамлакатимиз обрў-эътибори муттасил юксалиб бораётганлигининг амалий ифодаси. Айни ютуқ – Ўзбекистондаги демократик янгиланишлар, инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш, рағбатлантириш ҳамда ҳимоя қилиш борасида эришилган натижаларнинг халқаро ҳамжамият томонидан муносиб тарзда эътироф этилиши ҳамдир.

Акмалю Саидову поступило поздравительное послание от Фолькера Тюрка
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, академик Акмал Саидов, с 1 января 2025 года официально приступил к исполнению обязанностей члена Комитета ООН по правам человека.
В этой связи Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк направил официальное поздравительное послание представителю Узбекистана. В тексте послания, в частности, отмечено:
"Сэр, поздравляю Вас с избранием 29 мая 2024 года на 40-й сессии государств-членов Международного пакта о гражданских и политических правах в члены Комитета ООН по правам человека на 2025–2028 годы. Прошу Вас заверить, что руководимое мной Управление ООН полностью поддерживает работу Комитета ООН, членом которого Вы являетесь, и всех других договорных органов ООН по правам человека. Желаю Вам удачи и успехов в Вашей деятельности с 1 января 2025 года по 31 декабря 2028 года."
Данное послание подчеркивает высокий уровень уважения и признания, которые Верховный комиссар ООН оказывает академику Акмалю Саидову, а также значимость его избрания в состав Комитета ООН по правам человека. Это избрание, впервые в истории Узбекистана, стало знаковым результатом целенаправленной и прагматичной внешнеполитической стратегии Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева. Стратегия, основанная на принципах конструктивного диалога с международными структурами, обеспечивает продвижение глобальной повестки прав человека, а также укрепление взаимного доверия и сотрудничества.
Этот важный результат является следствием всесторонних и последовательных реформ, проводимых под руководством Президента и поддержанных народом Нового Узбекистана. Реформы охватывают все аспекты государственной и общественной жизни, неизменно акцентируя внимание на защите достоинства и прав каждого гражданина.
Кроме того, избрание представителя Узбекистана в Комитет ООН по правам человека демонстрирует рост международного авторитета страны,
а также признание со стороны мирового сообщества и служит подтверждением прогресса, достигнутого в Узбекистане на пути демократических преобразований, обеспечения верховенства закона и защиты прав и свобод человека. Данное достижение является свидетельством того, что Узбекистан уверенно закрепляет свои позиции как активного и ответственного участника международной правозащитной системы.