Ўзбекистон Президенти БМТ Бош котибининг махсус вакили билан ҳамкорлик кун тартиби кенглигини қайд этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 апрель куни Тошкент шаҳрида ўтаётган Парламентлараро иттифоқнинг 150-Ассамблеяси доирасида БМТ Бош котибининг болаларга нисбатан зўравонлик масалалари бўйича махсус вакили Нажат Маалани қабул қилди.
Юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерришнинг самимий саломини етказди.
БМТ институтлари, хусусан, Махсус вакил офиси билан бола ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича кўп қиррали шерикликни ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Махсус вакил Ўзбекистон етакчисининг болаларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш, хотин-қизлар ва болаларни можароли ҳудудлардан қайтариш, болалар меҳнатига барҳам бериш борасидаги самарали ислоҳотларини юқори баҳолади.
Бола ҳуқуқларига оид халқаро норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни ишлаб чиқиш, бола ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича қонунчилик ва миллий институтлар фаолиятини такомиллаштириш масалаларида ҳамкорликни ривожлантириш муҳимлиги қайд этилди.
Шунингдек, Тошкент шаҳрида болаларга нисбатан зўравонликнинг олдини олиш бўйича минтақавий конференция ва БМТ бош қароргоҳида Ўзбекистоннинг амалий тажрибаси билан танишиш бўйича давра суҳбатини ўтказиш масалалари кўриб чиқилди.

Президент Узбекистана отметил широкую повестку сотрудничества со спецпредставителем Генерального секретаря ООН по вопросам насилия в отношении детей
7 апреля на полях 150-й Ассамблеи Межпарламентского союза, проходящей в городе Ташкенте Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял специального представителя Генерального секретаря ООН по вопросам насилия в отношении детей Наджат Маалу.
Высокая гостья передала главе нашего государства искренние приветствия Генерального секретаря Организации Объединённых Наций Антониу Гутерриша.
Были рассмотрены вопросы развития многопланового партнёрства с институтами ООН, в частности с офисом спецпредставителя в сфере защиты прав, свобод и законных интересов детей.
Специальный представитель высоко оценила результативные реформы лидера Узбекистана в области защиты детей от всех форм насилия, возвращения женщин и детей из конфликтных зон, а также искоренения детского труда.
Отмечена важность развития сотрудничества в вопросах разработки международных нормативно-правовых актов о правах ребенка, совершенствования законодательства и деятельности национальных институтов по защите прав детей.
Рассмотрены также вопросы проведения региональной конференции по профилактике насилия в отношении детей в Ташкенте и «круглого стола» по ознакомлению с практическим опытом Узбекистана в штаб-квартире ООН.