Акмал Саидов Хитой делегацияси раҳбари билан учрашди
19 август куни Тошкент шаҳрида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов 14-чақириқ Умумхитой қўмитаси Халқ сиёсий маслаҳатлашув кенгашининг доимий аъзоси, Миллий ва диний ишлар бўйича комиссия бошлиғининг ўринбосари, Хитой инсон ҳуқуқларини ўрганиш бўйича жамиятининг ижрочи вице-президенти Цзян Цзяньго билан учрашди. Учрашув ХХР делегациясининг мамлакатимизга ташрифи доирасида бўлиб ўтди.
Суҳбат чоғида Хитой делегацияси аъзоларига Ўзбекистоннинг миллий қонунчилиги ва инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги асосий ўзгаришлар ҳақида батафсил маълумот берилди. Хусусан, Инсон ҳуқуқлари бўйича 2030 йилгача мўлжалланган миллий стратегия лойиҳаси ишлаб чиқилгани, бу борада миллий ҳаракатлар режалари ва стратегияларни тайёрлаш ҳамда амалга ошириш борасида тажриба алмашиш муҳимлиги таъкидланди.
Ўз навбатида, Хитойда амалга оширилган изчил ислоҳотлар ва очиқлик сиёсати натижасида олий қадрият ҳисобланувчи инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасида муҳим натижаларга эришилгани қайд этилди. Бунда давлат тизимининг дастуриламал ғоялари, асосий фаолияти ва вазифалари халқнинг ўзини ўзи бошқариш, ватанпарварлик, қонун устуворлиги, инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилиш ва кафолатлаш тамойилларига йўналтирилгани алоҳида аҳамият касб этади.
Хитойнинг инсон ҳуқуқларига ёндашуви Хитой Коммунистик партияси мафкураси ва сиёсатини ривожлантиришни ёрқин ифода этади. Хитой инсон ҳуқуқларининг ҳам умумбашарийлигини, ҳам ўзига хослигини тан олади. Одамларнинг турмуш даражасини яхшилаш шароитларида Хитой демократияни ривожлантириш, тинчликни сақлаш, тараққиёт жараёнида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишни рағбатлантириш ҳамда инсон ҳуқуқларини халқаро ҳимоя қилишнинг дастурларини кенгайтириш тарафдоридир.
Цзян Цзяньго Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасида эришган тараққиётини юқори баҳолар экан, бу борадаги шиддатли ва қамровдор ислоҳотларни – беқиёс янгиланишлар, деб таърифлади. Ўзбекистон Республикасининг халқаро ташаббуслари асосида, хусусан, БМТ Бош Ассамблеясининг 15 та резолюцияси қабул қилингани эътироф этилди.
Бу борадаги натижадор қадамлар, ўз навбатида, мамлакатнинг халқаро майдондаги обрўси тобора ошиб бораётганини яққол кўрсатмоқда. Айниқса, Хитой Халқ Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси ҳамкорликда ишлаб чиққан "Цивилизациялараро мулоқот халқаро куни" номли резолюциянинг БМТ Бош Ассамблеяси томонидан қабул қилинганига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон билан Хитойнинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари ўртасидаги икки томонлама алоқалар изчил ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Ҳамкорликни янада чуқурлаштириш мақсадида бир қатор аниқ режалар, хусусан:
• инсон ҳуқуқлари соҳасидаги миллий стратегиялар ва ҳаракатлар режаларини амалга оширишга ёндашувларни ўрганиш;
• инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро ва миллий кун тартибининг долзарб масалалари, шу жумладан рақамли маконда ҳуқуқларни ҳимоя қилиш ва қулай атроф-муҳитга бўлган ҳуқуқни таъминлаш каби замонавий таҳдидлар бўйича мунтазам қўшма семинарлар ва конференциялар ўтказиш юзасидан ўзаро келишиб олинди.
Томонлар ушбу келишувларнинг амалга оширилиши икки томонлама мулоқотни мустаҳкамлаш, илғор тажрибалар алмашинувини таъминлаш ва ҳар икки давлатда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг самарали механизмларини ривожлантиришга хизмат қилишига ишонч билдирдилар.
Учрашувда ХХРнинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Юй Цзюнь, Хитой делегацияси аъзолари, шунингдек, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари Мирзатилла Тиллабоев, “Демократлаштириш ва инсон ҳуқуқлари” журнали бош муҳаррири Эркин Эрназаров ва бошқалар иштирок этди.

Акмаль Саидов встретился с главой китайской делегации
19 августа в Ташкенте член Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов провел встречу с постоянным членом Народного политического консультативного совета Всекитайского комитета 14-го созыва, заместителем председателя Комиссии по национальным и религиозным делам, исполнительным вице-президентом Китайского общества по изучению прав человека Цзян Цзянго.
Переговоры состоялись в рамках визита делегации во главе с Ц. Цзяньго в Узбекистан.
В ходе беседы членам китайской делегации была представлена подробная информация о ключевых изменениях в национальном законодательстве и в сфере обеспечения прав человека. В частности, было отмечено о разработке проекта Национальной стратегии по правам человека до 2030 года, а также подчеркнута важность обмена опытом в вопросах подготовки и реализации национальных планов действий и стратегий в данной области.
В свою очередь, было отмечено, что в результате последовательных реформ и политики открытости в Китае достигнуты значительные результаты в защите прав человека, которые считаются высшей ценностью. При этом особое значение имеет то, что программные идеи, основная деятельность и задачи государственной системы ориентированы на принципы самоуправления народа, патриотизма, верховенства закона, уважения и гарантирования прав человека.
Подход Китая к правам человека ярко отражает развитие идеологии и политики Коммунистической партии Китая. Китай признает как универсальность, так и специфичность прав человека. В условиях улучшения уровня жизни людей Китай выступает за развитие демократии, сохранение мира, поощрение защиты прав человека в процессе развития и расширение программ международной защиты прав человека.
Вице-президент Цзян Цзяньго высоко оценил достигнутый Узбекистаном прогресс в сфере прав человека, назвав его беспрецедентным. Особо были выделены международные инициативы Республики Узбекистан, в том числе принятие 15-ти резолюций Генеральной Ассамблеи ООН по различным аспектам прав человека, что свидетельствует о растущем авторитете страны на международной арене. В частности, принятие резолюции под названием «Международный день диалога между цивилизациями», разработанной Китайской Народной Республикой и Республикой Узбекистан.
Стороны с удовлетворением отметили поступательное развитие двусторонних связей между национальными институтами по правам человека Узбекистана и Китая. В целях дальнейшего углубления сотрудничества были согласованы конкретные планы, включая:
— создание сопоставлению подходов к реализации национальных стратегий и планов действий в области прав человека;
— проведение регулярных совместных семинаров и конференций по актуальным вопросам международной и национальной повестки прав человека, включая современные вызовы, такие как защита прав в цифровом пространстве и обеспечение права на благоприятную окружающую среду.
Стороны выразили уверенность, что реализация данных договорённостей будет способствовать укреплению двустороннего диалога, обмену передовыми практиками и развитию эффективных механизмов защиты прав человека в обоих государствах.
Во встрече приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Китайской Народной Республики в Узбекистане Юй Цзюнь, члены китайской делегации, а также Мирзатилла Тиллабаев, первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Эркин Эрназаров, главный редактор журнала «Демократизация и права человека» и другие.